Siniša Mali: Najbolji studenti od 1. aprila na praksi u državnim organima
Podeli vest
Ministar finansija Siniša Mali najavio je danas da će u petak, 1. aprila početi plaćena studentska praksa za najbolje studente u državnim organima i javnim službama, što je jedan od načina da im država pomogne u profesionalnom usavršavanju i u kasnijem pronalasku zaposlenja
Nakon niza sastanka ministra finansija Siniše Malog sa predstavnicima studentskih organizacija, odgovoreno je na njihove zahteve i predloge, te je dogovoreno da će biti doneto šest novih mera za studente, u smislu raznih pogodnosti koje će im olakšati studiranje i traženje posla
16.03.2022
11:58
"Vlada je usvojila zaključak kojim se daje saglasnost da se studentu, koji je upisan u jednu od poslednje dve godine osnovnih akademskih i integrisanih studija u školskoj 2021/2022. godini na svakoj visokoškolskoj ustanovi čiji je osnivač Republika Srbija, a koji ostvari najbolji ukupan prosek zaključno sa poslednjim semestrom, obezbedi obavljanje studentske prakse u državnim organima, organima autonomnih pokrajina i jedinica lokalne samouprave, kao i u javnim službama počev od 1. aprila ove godine“, rekao je ministar Mali.
Kako je dodao, praksa će trajati tri meseca, odnosno do 30. juna, sa maksimalno 20 radnih sati u toku radne nedelje, a predviđeno je i potpisivanje ugovora o obavljanju studentske prakse.
Siniša Mali je rekao i da će ukupno 127 studenata početi sa studentskom praksom, od čega je 34 sa Univerziteta u Beogradu, 23 u Novom Sadu, 20 u Nišu, 10 u Kragujevcu, 7 u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i 33 sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru.
Ministar Mali je istakao da su studenti sami odlučivali u kojim državnim organima žele da obavljaju studentsku praksu, kao i da su mogli da biraju između ministarstava, uprava u sastavu ministarstava, jedinica lokalnih vlasti, javnih preduzeća, ustanova i drugih korisnika javnih sredstava.
„U Ministarstvu finansija će sa praksom krenuti tri studenta, a u Poreskoj upravi jedan, i siguran sam da će oni steći značajno iskustvo i potrebno znanje koje će im pomoći u daljem školovanju i karijeri“, naveo je Siniša Mali.
Ministar je podsetio i na druge mere koje su dogovorene sa studentima kako bi se njihov položaj poboljšao, a među kojima su uvođenje studentske kartice, proširenje programa „Moja prva plata“, veći broj budžetskih mesta na master studijama za određene kategorije studenata…
„Prethodnih meseci smo imali veoma intenzivne razgovore sa predstavnicima studentskih organizacija jer smo želeli da čujemo šta je ono što studenti žele, šta im je potrebno, šta će im biti od koristi tokom studiranja, a šta će im pomoći za buduće zaposlenje. Jedan od rezultata tih razgovora jeste uvođenje studentske kartice koju bi studenti dobijali uz indeks. Ideja je da omogućimo studentima različite popuste – u brojnim prodavnicama, bioskopima, pozorištima, na sportskim manifestacijama“, objasnio je Siniša Mali.
Kada je reč o proširenju programa „Moja prva plata“, ministar je objasnio da je cilj da se on izmeni tako da obuhvati i studente završnih godina koji bi onda mogli da konkurišu za ponuđene poslove i budu izabrani od strane poslodavaca.
Takođe, dodao je Siniša Mali, planirano je uvođenje stipendija za socijalno ugrožene studente, kao i više budžetskim mesta na master studijama. On je precizirao da će se po prvi put predvideti da se studenti master studija na strukovnim studijama finansiraju iz budžeta, kao i da na master akademskim studijama na fakultetima budu predviđena budžetska mesta za afirmativne mere (studenti sa invaliditetom, pripadnici romske nacionalnosti…)
„Smatramo da su sve navedene mere dobre, da je to ono što studenti žele i da će im pomoći u unapređenju njihovog položaja, jer će imati priliku da steknu stručna znanja i iskustvo koje im može biti od velikog značaja prilikom budućeg zaposlenja i učiniti ih konkurentnijim na tržištu rada“, zaključio je ministar Mali.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon niza sastanka ministra finansija Siniše Malog sa predstavnicima studentskih organizacija, odgovoreno je na njihove zahteve i predloge, te je dogovoreno da će biti doneto šest novih mera za studente, u smislu raznih pogodnosti koje će im olakšati studiranje i traženje posla
Zamenica tužioca Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu Nažat Šamim Kan izjavila je danas da istraga o ruskoj "invaziji" na Ukrajinu ne može biti obustavljena zbog mirovnih pregovora.
Istoričar i univerzitetski profesor Čedomir Antić u potpunosti je razotkrio na koji način su blokaderi planirali Majdan, ali je govorio i o nasilju koje svakodnevno sprovode kako njihovi lideri tako i same pristalice blokaderske opozicije.
Kosovo i Metohiju, situaciju sa NIS-om kao i potpunu kontrolu nad medijima koju je imala bivša vlast, sve to Nataša Kandić objedinila je u svojoj objavi na "Iks" mreži, s posebnim akcentom na Borisa Tadića.
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Jedan od osumnjičenih u predmetu tužilaštva za organizovani kriminal u istrazi finansijskih tokova, a u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu, Goran R. uhapšen je 1. novembra u Hrvatskoj.
Evropska komisija kaznila je platformu Iks novčanom kaznom od 120 miliona evra zbog kršenja Zakona o digitalnim uslugama, saopštio je na brifingu u Briselu zvanični predstavnik Evropske komisije Toma Renje, prenosi TASS.
Nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful oštro je reagovao na nedavno objavljeni dokument administracije Donalda Trampa, u kojem se tvrdi da Evropa u naredne dve decenije rizikuje „civilizacijsko brisanje“ zbog migracija i integracije u EU.
Snažan zemljotres jačine 7,3 stepena Rihterove skale koji bi pogodio metropolitansko područje Tokija i okolinu mogao bi da usmrti oko 18.000 ljudskih života i izazove ekonomsku štetu od 535 milijardi dolara, pokazao je nacrt nove vladine procene.
Bivši lekar Natanijel Spenser (38) optužen je za jezive seksualne napade nad čak 38 pacijenata u periodu od 2017. do 2021. godine u bolnicama Roјal Stouk u Stouk-on-Trentu i Rasels Hol u Dadliju, prenosi Skaj Njuz.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa pokrenula je novu stranicu na zvaničnom sajtu Bele kuće pod nazivom „Medijski prestupnik nedelje“, sa ciljem da istakne primere za koje smatra da predstavljaju netačno ili pristrasno izveštavanje.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Posna lenja pita na čaše je mekana, sočna i mirisna, a priprema je jednostavna i praktična. Idealan kolač kada želite brz i ukusan desert bez mnogo komplikacija
Većina nas prostor ispod kreveta koristi privremeno skrovište za stvari. Feng šui stručnjaci upozoravaju da pet stvari nikako ne treba držati, jer privlače nesreću u dom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar