• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: V.N.

12.04.2022

12:42

NEVEROVATNO OTKRIĆE! Istraživanja pokazala da su Kinezi stariji od svih drugih, evo ZAŠTO

Vesti

NEVEROVATNO OTKRIĆE! Istraživanja pokazala da su Kinezi stariji od svih drugih, evo ZAŠTO

Podeli vest

Kinezi u svoj životni vek ubrajaju i period proveden u majčinoj utrobi, što znači da su od drugih naroda stariji za tih devet meseci

Postoji grana psihologije koja se zove prenatalna (vreme od začeća do rođenja jedinke) psihologija i bavi se mentalnim životom pre rođenja deteta koje se nalazi još u materici.

Pored naslednih (genetskih), bioloških i faktora sredine, pojedini stručnjaci potkrepljeni podacima istraživanja i iskustvom, zastupaju stanovište prema kojem mentalni poremećaji počinju još pre rođenja. Na to je ukazao specijalista kliničke psihologije, Đorđe Popović.

- Bitno je kako se majka oseća u trudnoći, u kakvoj je klimi, da li je preopterećena, u stresu. Svaki takav period tokom devet meseci je jako bitan. Nije svejedno da li je majka anksiozna, depresivna, da li joj je suprug alkoholičar, sve su to faktori sredine koji utiču na fetus i kasnije na mentalno zdravlje deteta, pokazuju istraživanja - kaže Popović.

Foto: V.N

Đorđe Popović ističe da kinezi u svoj životni vek računaju i vreme provedeno u majčinoj utrobi

Kako je rekao, Kinezi u svoj životni vek računaju i vreme provedeno u majčinoj utrobi, iz čega proizilazi da su stariji od ostalih naroda za devet meseci.

- Postoje eksperimenti koji jasno pokazuju da mentalni život ne počinje kad dete polazi u školu, nego mnogo pre toga, u prenatalnom periodu, kada je majka u trudnoći  i dete još nije došlo na svet. Istraživanja su pokazala da u Kini, kada neko računa koliko ima godina, ubraja se i period koji se provede u majčinoj utrobi. To znači da su Kinezi stariji od nas za devet meseci - rekao je Popović.

Na ozbiljnost i značaj činjenica koje potiču iz raznovrsnih iskustava i istraživanja pristalica prenatalne psihologije, govorio je i Vladeta Jerotić.

- Ako je pretpostavka prenatalne psihologije tačna da je razvoj i tok jednog ljudskog života, u normalnom ili patološkom pravcu, jednim delom zavisan od toka trudnoće majke, akta porođaja i prvih iskustava posle porođaja, onda i naš odnos prema duševnom životu čoveka, od koga će zavisiti velikim delom i razvoj našeg telesnog zdravlja, ali i socijalnih odnosa, mora biti postavljen sa više ozbiljnosti, dubine i odgovornost - govorio je Jerotić.

Bonus video:

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Bokvica i med za želudac - Recept
Zdravlje

Bokvica i med za želudac - Recept

Korišćenje biljaka za lečenje postoji od davnina i danas ponovo postaje popularno, jer nauka potvrđuje mnoge stare metode. Probavni sistem je složen i često ima probleme poput gastritisa i čira.

19.03.2026

09:31

Džet set