PASOŠ I LIČNU KARTU OD SADA ĆETE MOĆI DA IZVADITE I NEDELJOM! Sjajna vest iz MUP pred letnju sezonu!
Zbog većeg interesovanja, MUP omogućio zakazivanje termina i podnošenje za izdavanje ličnih dokumenata i nedeljom
27.05.2022
16:44
Marko Đoković
Vesti
Ukoliko niste izmirili svoja dugovanja u navedenim slučajevima, može vam se dogoditi da ako krenete na put budete vraćeni sa granice, isto kao i osobe koje se nalaze na poternici zbog krivične prijave.
Predsednica Prekršajnog suda Olivera Ristanović ističe za Blic da bilo koja neplaćena novčana kazna, po prekršajnom nalogu Ili po neplaćenoj novčanoj kazni koja je izrečena presudom Prekršajnog suda, može biti osnov za izdavanje poternice.
Foto: pixabay
Ristanović dodaje da poternicu sud može da izda i za neplaćenu polovinu prekršajnog naloga, ako prva polovina nije plaćena u roku od osam dana, već istekom ovog roka.
Ali, da ne biste došli u ovu neugodnu situaciju i sebi pokvarili odmor, možete sve neplaćene kazne da proverite uvidom u Registar neplaćenih novčanih kazni.
-Osim za neplaćene kazne, građani mogu biti onemogućeni da napuste Srbiju, ukoliko se protiv njih vodi prekršajni postupak, pa je od strane sudije izdata opšta naredba za dovođenje. Ova okolnost je smetnja i ako se vodi krivični postupak - podvlači Ristanović.
Ristanović objašnjava da nadležne službe na dva načina informišu građane o prekršajnim nalozima.
-Ako saobraćajna policija, komunalna milicija ili “Parking servis” ne mogu lično da uruče prekršajni nalog prekršiocu onda to čine na kućnu adresu. To rade tako što njihove službe odštampaju prekršajni nalog sa sve fotografijama prekršaja i šalju ih u kovertama preko pošte na kućnu adresu prekršioca – podvlači Ristanović.
Na poleđini prekršajnog naloga su sve informacije o postupanju jasno naznačene, tako da se građani čitanjem poleđine prekršajnog naloga mogu informisati o posledicama, koje proizilaze iz plaćanja odnosno neplaćanja kazne, te da podnesu zahtev za sudsko odlučivanje.
Ukoliko prekršilac ili vlasnik vozila nije kod kuće, poštar je u obavezi da još jednom u roku od 24 sata dostavi kovertu sa prekršajnim nalogom na kućnu adresu.
Ako opet ne nađe nikog, poštar ostavlja obaveštenje u poštanskom sandučetu ili na vratima, a komunalna milicija, saobraćajna policija ili Parking servis smatraju nalog uručenim protekom roka od 15 dana od dana ostavljanja pisanog obaveštenja.
Od dana uručenja, teče rok od osam dana za plaćanje polovine izrečene novčane kazne ili za podnošenje zahteva za sudsko odlučivanje mesno nadležnom prekršajnom sudu prema mestu izvršenja prekršaja.
-Ukoliko prekršilac, u tih osam dana plati kaznu, plaća upola manje. Po isteku tih osam dana prekršajni nalog, ukoliko nije podnet zahtev za sudsko odlučivanje, ide u Prekršajni sud na izvršenje. I to u visini izrečene kazne ili dela neplaćene kazne, koji može da naplati novčanu kaznu donošenjem rešenja skidanjem novca sa računa, rešenjem o kazni zatvora ili u krajnjem slučaju popisom imovine – naglašava Ristanović.
Građani pre puta mogu izvaditi uverenje o vođenju krivičnog postupka, kojim dokazuju da se protiv njih (ne)vodi krivični postupak i istraga pred osnovnim, višim sudovima i javnim tužilaštvima, posebnim odeljenjima za organizovani kriminal, Odeljenjem za ratne zločine i posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije.
Potvrda košta 190 dinara, a može da se poruči i preko portala e-uprava.
Bonus video:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nebojša Bojović, bivši predsednik Skupštine akcionara kompanije "Infrastruktura železnice Srbije", najodovorniji za pad novosadske nadstrešnice 1. novembra 2024. godine, fura basloslovno skup "roleks", otkriva Informer.
05.02.2026
13:54
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić smatra da je rektor Beogradskog Univerziteta Vladan Đokić idealan kandidat blokaderskog pokreta.
05.02.2026
14:58
Crnogorsko društvo i državu trese najveća kriza od izbora 44. vlade na čijem čelu je Milojko Spajić.
05.02.2026
11:45
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabič očitala je bukvicu blokaderima koji su ponovo udarili na predsednika Srbije Aleksandra Vučića zbog autoputeva.
05.02.2026
16:30
Ambasador Kine u Srbiji Li Ming ocenio da prijateljstvo Srbije i Kine ima svetlu budućnost i da je Srbija zemlja sa velikim potencijalom.
05.02.2026
15:08
Prilikom šestominutnog poziva roditelji Nevene Petrović su otkrili da su primetili da im ćerka voli Radojicu Lazića, te da zbog toga navijaju i za njega.
05.02.2026
11:00
Posle jednog poraza Elice Erski njen muž Aleksa pokušao je da je uteši, ali ga je ona oterala i rekla mu da želi da bude sama.
05.02.2026
09:00
Milica Ohman je odgovorila na navode Sanje Kalinović da se posvađala sa nekim dok se ona tuširala.
05.02.2026
07:00
Plavi tim je u borbi za nominacije savladao Crveni sa 8:6 posle neizvesne borbe, dok je pre toga Lana Stanišić osvojila dodatni život. Epizodu je obeležio i Jovan Radulović Jodžir koji je imao nezgodan problem sa desnim okom.
04.02.2026
22:59
Tokom jedne borbe voda je prsnulo u desno oko Jovana Radulovića Jodžira i nakratko mu poremetila vid. Zbog te situacije, on je prekinuo borbu koja je na fer predlog Jovana Ikića ponovljena.
04.02.2026
22:33
Gledajte Informer TV, sve najvažnije vesti saznaćete prvi!
05.02.2026
13:57
Gosti Info jutra govorili su motivima za bacanje bombe na kuću pop zvezde Zdravka Čolića.
04.02.2026
10:33
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
02.02.2026
11:31
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
31.01.2026
12:15
Policija u Beogradu u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu, rasvetlili su krivično delo krađa i uhapsili S. H. (41) i državljanku Ukrajine S. T. (24) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili ovo krivično delo.
05.02.2026
18:04
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Čačku, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Čačku, uhapsili su V. Ć. (51) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
05.02.2026
17:19
Mediji prenose nezvanično saznanje da je Aleksa Ž. za kojim policija traga, a koji je pomagao Sanji Dimitrijević u milionskoj prevari, unapred isplanirao bekstvo.
05.02.2026
16:59
Više javno tužilaštvo u Zaječaru podiglo je ponovo optužnicu protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića zbog ubistva devojčice Danke Ilić (2).
05.02.2026
13:34
Andriji S. (19) i Filipu S. (21), Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana zbog sumnje da su 10. decembra pokušali ubistvo vlasnika lokala na Vračaru, Vuka Bajruševića.
05.02.2026
15:32
Ruske oružane snage uskoro bi mogle da pokrenu operaciju za preuzimanje sela Zalizničnoje u Zaporoškoj oblasti, koje se smatra ključnim logističkim uporištem Oružanih snaga Ukrajine, javlja sa terena vojni dopisnik Russia Today Vlad Andrica.
05.02.2026
17:55
Diplomatski savetnik predsednika Francuske Emanuel Bon boravio je u Moskvi, gde je održao sastanke sa ruskim zvaničnicima, prenela je agencija Rojters.
05.02.2026
17:40
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je ideja da će Rusija napasi Evropu "glupa", ističući da je nepoznavanje istorije rađa "glupe ideje".
05.02.2026
16:50
Ukrajinske vlasti potvrdile su da je došlo do isključenja Starlink terminala koje su koristile ruske snage, nakon masovnog prekida satelitske komunikacije duž linije fronta, što je na kraju dovelo i do isključenja ukrajinskih sistema.
05.02.2026
16:40
Američki hit "Two and a Half Men" dobio je domaću reinkarnaciju u mašti publike, a izbor glumaca odmah je zapalio društvene mreže.
05.02.2026
17:35
RTS je objavio spisak filmova koji će biti emitovani u periodu od 7. do 13. februara 2026. godine, a među njima je i film "Noć u kući moje majke" u kojoj glavnu ulgu igra Igor Pervić.
05.02.2026
16:50
Holivudska zvezda Mila Jovović pojavila se na premijeri filma "Drakula" u Los Anđelesu u društvu ćerke Ever Anderson a malo se zna da je njena majka, Galina Loginova, nekadašnjoj zvezdi SSSR-a, zbog ljubavi, pritisaka i emigracije platila visoku cenu.
05.02.2026
16:03
Zločini iz strasti, ratni užasi i sudbine žena i muškaraca uhvaćenih između suprotstavljenih strana nisu priče koje su nastale u scenarističkoj mašti, već su poslužile kao inspiracija za neke od naših najboljih filmova.
05.02.2026
15:23
Pisci poput Ive Andrića, Branka Ćopića, Meše Selimovića ili Branislava Nušića nisu bili samo geniji pera, njihove urnebesne anegdote otkrivaju da su bili duhoviti, duševno živi, ali i sasvim obični ljudi, kao i svi mi.
05.02.2026
14:50
Peglanje se često svrstava u najneprijatnije kućne poslove, međutim ne mora biti ni dosadno, ni zamorno.
05.02.2026
17:00
Crni radijatori izgledaju moderno, ali stručnjaci kažu da boja donosi zanemarljivo veća emisiju toplote.
05.02.2026
15:40
Gugl (Google Home) aplikacija dobija podršku za pametne hardverske tastere i ispravku iritantne greške sa video snimcima, čime upravljanje pametnom kućom postaje još jednostavnije.
05.02.2026
16:20
Stručnjaci otkrivaju sedam ključnih uređaja koje treba gasiti iz utičnice, kako ne bi izazvali požar u kući.
05.02.2026
15:00
Praktičan kuhinjski trik koji bi svaka domaćica trebalo da zna je kako na najbolji način da isprži savršeno pohovano meso, a da njegova priprema prođe bez lepljivih prstiju i haosa po kuhinji.
05.02.2026
14:20
Estradni par Jovan Joca Stefanović i Iva Bojanović otkrili su da čekaju dečaka.
05.02.2026
17:48
Jasmin Fazlić, poznatiji kao Jala Brat, oglasio se na Instagramu i podelio tužnu vest da je u njegovoj porodici došlo do smrtnog slučaja.
05.02.2026
17:19
Reper Dragomir Despić Desingerica u emisiji uživo napravio je ljubomornu scenu ženi Neveni, jer je iza kamera pričala sa jednim muškarcem.
05.02.2026
16:31
Estradni par Iva Bojanović i Jovan Joca Stefanović venčali su se danas u tajnosti u intimnom okruženju najbližih članova porodice i prijatelja.
05.02.2026
15:54
Pevačica Jelena Karleuša brutalno je odgovorila koleginici Teodori Džehverović da ne zna ni jednu njenu pesmu, nakon što je Džehva izjavila da je njen duet sa Devitom dosta popularniji od Jeleninog.
05.02.2026
15:31
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar