SVE IH JE VIŠE! Rok za prijavu radnika Fijata za rad u inostranstvu produžen, evo koliko ih je do sad apliciralo!
Podeli vest
Predsednik Samostalnog sindikata fabrike Fijat Srbija Saša Ðorđević izjavio je da se do utorka 137 radnika te kompanije prijavilo za rad u inostranstvu
Ðorđević je napomenuo da je to uslov da radnici kragujevačke kompanije zadrže posao kada Stelantis grupa počne da proizvodi električno vozilo u ovom pogonu.
Gordana Pavlović, jedna je od 2.000 zaposlenih u Fijatu, koja se među prvima prijavila za opciju odlaska na rad u inostranstvo, koju kompanija Stelantis nudi zaposlenima
14.06.2022
21:09
Naveo je da je u međuvremenu poslodavac donekle popravio uslove pod kojima bi se išlo na dvogodišnji rad u inostranstvo u druge Stelantisove pogone, kako bi zaposleni bili motivisani da se prijave i da je rok za prijavljivanje produžen do ponedeljka, 20. juna, u 13.00 časova.
Ðorđević je, posle današnjeg sastanka predstavnika fijatovih sindikata i zaposlenih sa članovima Radne grupe iz redova Vlade, naveo da je Stelantis ponudio prihvatljive finansijske uslove za rad u njegovim pogonima u Slovačkoj, Češkoj, Italiji i Nemačkoj, ali da je radnike demotivisao predlog po kome bi dugo odsustvovali od kuće.
- Mi smo danas sa njima o tome razgovarali i rekli smo da taj novčani deo koji im je rečeno da će imati tamo kroz platu i dva bonusa, iz naše komunikacije sa zaposlenima, nije problem. Ali najviše koči ljude to što je dat period od dve godine. Mi smo sugerisali kompaniji i Vladi da se da neka prihvatljivija ponuda, koja bi mogla da rezultira mnogo većim brojem prijavljenih - rekao je Ðorđević.
Dodao je da je već juče poslodavac reagovao i ponudio da zaposleni mogu četiri puta godišnje da obiđu porodice.
- Ponudili su da to bude sedam dana za božićne praznike, zatim 10 dana za uskršnje, godišnji odmor od 10 radnih dana od 1. avgusta i četvrta opcija da zaposleni kroz prekovremeni rad zaradi novac ili tri slobodna dana, koje bi mogao da spoji sa onih sedam dana za Božić.
To je dobar iskorak poslodavca, ali koliko će doneti više izjašnjenih radnika videćemo - naveo je Ðorđević.
Foto: Reuters/AP/Fotoilustracija
Sve više radnika Fijata prihvata da radi u inostranstvu
Predsednik organizacije Samostalnog sindikata Fijata Srbije je kazao kako u Stelantisu rezmišljaju i o tome da na rad u inostranstvo šalju grupe zaposlenih koji su dobro sarađivali na poslu u Kragujevcu ili su se družili, pa bi bilo upućeni zajedno u jednu od fabrika, a možda bi dobili i zajednički smeštaj, što bi bio motiv više da se prijave.
- Očigledno postoji prostor da se prvobitna ponuda poboljša, jer bi svaki pomak doneo veći broj prijavljenih. Krucijalno je da se sačuvaju oni koji žele da rade, ali to sve zavisi od poslodavca - ocenio je Ðorđević.
Zahtevi predati predstavnicima Vlade Srbije
On je naveo da su na današnjem sastanku predstavnicima Vlade Srbije ponovo dati zahtevi sindikata, među kojima je povećanje otpremnina sa zakonskih 200 evra po godini radnog staža, što je predložio Stelnatis, na 1.000 evra po godini.
Drugi je da se proširi broj kategorija zaštićenih radnika koji bi sigurno zadržali posao u kragujevačkoj autoindustriji na roditelje dece sa posebnim potrebama, invalide, majke sa decom uzrasta do pet godina, i bračnih parova zaposlenih u kragujevačkom Fijatu, od kojih bi bar jedan supružnik zadržao radno mesto.
Ðorđević je napomenuo da je ovim kategorijama obuhvaćen mali broj ljudi i da to ne bi trebalo da predstavlja problem.
- Dogovorili smo se da pradstavnici radne grupe iz Vlade do sutra u 11 časova daju odgovor na ove zahteve - rekao je Ðorđević.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gordana Pavlović, jedna je od 2.000 zaposlenih u Fijatu, koja se među prvima prijavila za opciju odlaska na rad u inostranstvo, koju kompanija Stelantis nudi zaposlenima
Predsednik Rusije Vladimir Putin i premijer Mađarske Viktor Orban biće pozvani da prisustvuju ceremoniji izlivanja prvog betona za nuklearnu elektranu Pakš 2 u Mađarskoj, koja je planirana za početak februara, izjavio je generalni direktor Rosatoma Aleksej Lihačov.
Proruski vojni blogeri izvestili su o ozbiljnom preokretu na ratištu, navodeći da su ukrajinske snage u velikoj meri ponovo preuzele kontrolu nad Kupjanskom, ključnim železničkim čvorištem u Harkovskoj oblasti, o čemu ruski generali nisu obavestili ruskog predsednika Vladimira Putina.
Potpredsednica SSP Marinika Tepić, desna ruka tajkuna Dragana Đilasa, pokušala je da aktuelnu vlast napadne za navodnu korupciju, pa se pošteno obrukala, zaboravljajući da je njen stranački šef za vreme svoje vlasti u džepove strpao pravo bogatstvo!
Apelacioni sud u Nišu potvrdio je presudu Višeg suda u Zaječaru kojom je Aleksa Milojević (23) osuđen na 20 godina zatvora jer je 6. juna 2024. godine u porodičnoj kući u Knjaževcu ubio oca Predraga (60), babu Sarajevku (81) i dedu Miloša Milojevića (83).
Olgica Tadejin (61) pronađena je bez znakova života pre četiri godine u kanalu nedaleko od mesta gde je živela u selu Melenci, a njeno telo otkrili su slučajni prolaznici.
Ruski predsednik Vladimir Putin uoči Božića poslao je strateške bombardere Tu-95MS u patrolu iznad Norveškog mora, u blizini severnih prilaza Velikoj Britaniji, što je zapadna štampa protumačila kao demonstraciju vojne sile, objavili su britanski tabloidi.
Turska nacionalna avio-kompanija Turkiš erlajns prenеće Vladi Albanije vlasništvo nad avionom Erbas A319 115J, registrovanim pod oznakom TC-GVC i serijskim brojem 1002, proizvedenim u februaru 2000. godine.
Poslednjih dana linija fronta u Ukrajini pokazuje znake destabilizacije ukrajinske odbrane na više pravaca, dok ruske snage ostvaruju napredak u nekoliko ključnih oblasti.
Sankcije već 11 godina nisu postigle svoje ciljeve, ali su uverile rusko rukovodstvo i narod u agresivne namere Zapada, kaže bivši britanski ambasador u rusiji Ijan Praud.
Intenziviranje napada na Odesu nikako nije najava skorije operacije oslobađanja preostale glavne luke Banderovaca na Crnom moru, kaže veteran ruskih specijalnih snaga Aleksandar Arutjunov.
Reditelj Martin Skorseze je često angažovao svoju majku da se pojavljuje u njegovim filmovima, gde je ona igrala majčinske uloge i kuvala za glumce i ekipu.
Dok se sve češće govori o nepotizmu i privilegijama u filmskoj industriji, zaboravlja se da su mnoge najveće svetske zvezde do uspeha stigle potpuno same.
Pevačica Marija Šerifović obratila se organizatorima novogodišnjih koncerata na kojim će nastupati i kroz šalu ih zamolila da joj zbog hladnoće obezbede dobro grejanje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar