Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović izjavio je da uprkos aktuelnoj situaciji u svetu i svim nestabilnostima nijedan investitor u Srbiji nije odustao od svoje investicije, niti ima naznaka da će se to desiti. Za razliku od Srbije investitori u Hrvatskoj, BiH, Makedoniji, Crnoj Gori, ali i drugim zemljama Balkana masovno odlaze jer više ne mogu da posluju
Stevanović je rekao da ima i novih potencijalnih investitora zainteresovanih za Srbiju u različitim oblastima. On kaže da kretanje ekonomskih prilika zavisi i od događaja u Ukrajini, te da je neophodan oprez i da se ne daju nerealna obećanja.
- Očekujem će sve da bude dobro. Još nijedan investitor nije doneo odluku da zaustavi svoje investicije, još nijedan projekat, odnosno ugovor nije raskinut, niti ima naznake da će se tako nešto desiti - rekao je on za Tanjug.
Kada je reč o ulaganjima kao generatoru rasta srpske privrede, kaže da treba biti zadovoljan i da novi potencijalni investitori imaju ideje da investiraju u širok spektar delatnosti.
- Planiraju investicije od poljoprivrede i prerađivačke industrije, do automobilske i metalske industrije, tekstilne i industrije kože. Dobre se stvari dešavaju - ocenio je on.
Stevanović je istakao da će uprkos složenim međunarodnim okolnostima zbog kojih se ekonomski problemi prelivaju i na Srbiju, sredstva budžeta planirana za podršku investicijama biti i nešto veća.
- Sa investitorima se komunicira kvartalno, što je neophodno, da bi znali u kom procentu ministarstvo može da očekuje realizaciju budžeta na kraju godine. Na osnovu povratnih informacija od investitora verujemo da će procenat realizacije budžeta biti jako visok u ovom razdelu Ministarstva privrede - rekao je on.
Stevanović je podsetio da se sredstva za podršku investicija planiraju kroz budžet i moraju da se realizuju u narednih godinu dana. Istakao je i da na nedeljnom nivou zasedaju saveti za ekonomski razvoj, koji su zaduženi za podršku investicijama.
- Svi projekti i investicije, domaćih i stranih investitora koji treba da se realizuju, teku po planu - zaključio je Stevanović.
Za razliku od Srbije investitori u Hrvatskoj, BiH, Makedoniji, Crnoj Gori, ali i drugim zemljama Balkana masovno odlaze jer vipe ne mogu da posluju.
U Hrvatskoj tvrde da investitori otkazuju milionske ugovore i da građevinski materijal poskupljuje i do 200 odsto, što praktično onemogućava bilo kakve kalkulacije.
- Cene lete u nebo i to preko noći. Praktično je nemoguće planirati i raditi - objasnio je za HRT jedan od investitora koji planira da ode iz zemlje.
Da bi ublažio poremećaj na tržištu, hrvatska vlada i Privredna komora traže od investitora da izvođačima revidiraju ugovore i priznaju stvarne cijene. Sve kako bi se spriječio talas otkazivanja mnogih važnih infrastrukturnih projekata.
Ovakvo divljanje cijena materijala građevinari, kažu, ne pamte decenijama. Metali, plastika, drvo, vrtoglavo su poskupjeli - od 50 do čak 200 odsto. Rizici su preveliki, garancija nema, pa je firmama isplativije da plaćaju penale zbog otkazanih poslova nego da gomilaju gubitke, prenosi HRT.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se na najblaže rečeno bolesne navode u hrvatskim medijima nakon posete španskog premijera Pedra Sančeza Beogradu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se na najblaže rečeno bolesne navode u hrvatskim medijima nakon posete španskog premijera Pedra Sančeza Beogradu
Monstruozno iživljavanje blokadera nad jednom starijom gospođom iz Mladenovca samo je još jedan dokaz ko su zgubidani u stvari, na koji način oni razmišljaju, kakvim se rečnikom služe, šta priželjkuju svima onima koji ne misle kao oni, a pogotovo građanima Srbije koji se usude da im protivreče.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj poručio je da bi Srbi u Vladi Crne Gore morali da podnesu ostavke posle skandalozne odluke da se zabrani koncert Mirka Pajčina poznatijeg kao Baja Mali Knindža u Pljevljima.
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić gostovao je na TV Informer, gde se oštro osvrnuo na aktuelna politička dešavanja u zemlji, ponašanje opozicije, situaciju na fakultetima, kao i na pritiske sa kojima se Srbija suočava.
Predsednik SNS-a i savetnik predsednika Republike Miloš Vučević izneo je za Kurir televiziju ozbiljne optužbe na račun rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića, tvrdeći da mu je otvoreno pretio otporom i nemirima na univerzitetu.
Srpska napredna stranka u Mladenovcu reagovala je na jezivo blokadersko targetiranje njihove sugrađanke, samo zato što je iznela pohvale zbog napretka tog grada.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Crnogorska policija na graničnom prelazu Šćepan Polje, prilikom ulaska u Crnu Goru, uhapsila je D.C. (35), državljanina Republike Srbije, koji se nalazio kao saputnik u vozilu.
Zaječarski Viši sud 15. maja izrekao presudu okrivljenima za jedno od najmonstruoznijih ubistava, ubistvo rudara, Dejana Paunovića. Njegova žena Slađana Paunović koja stoji iz planiranja zločina osuđena je na 20 godina robije. "Crna udovica" nije jedina koja leži kaznu za najkrvavija krivična dela.
Komercijalne zalihe nafte u svetu troše se frapantnom brzinom i preostalo je goriva za svega nekoliko nedelja, upozorio je u ponedeljak Fatih Birol, šef Međunarodne agencije za energiju (IEA).
MIinistarstvo odbrane Belorusije saopštilo je danas da su oružane snage te zemlje započele vojne vežbe, a da će u saradnji sa ruskom stranom biti uvežbavana isporuka nuklearne municije i njena priprema za upotrebu.
Čak i nakon završetka rata, nema pozitivnih scenarija za Ukrajinu i Ukrajince, kaže kijevski politikolog Konstantin Bondarenko koji sada ne živi u domovini.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar