KRIZA I VISOKE CENE U SVETU ZAHVATILE I TEKSTILNU INDUSTRIJU U SRBIJI! I muške gaće skuplje zbog rata u Ukrajini!
Podeli vest
Bokserice i slip gaće poskupljuju za čak 20 odsto, a proizvođači i prodavci to pravdaju višom cenom lastiša, koji se više koristi za muško rublje, a stiže iz Kine i Turske. Oni dodaju da će neznatno poskupeti i ženski veš
Rat u Ukrajini, posle svih mogućih poskupljenja, uticao je, verovali ili ne, i na cene muških gaća u Srbiji, saznaje Informer!
Bez obzira na trendi boje koje nam iz sezone u sezonu nameću modni kreatori, belo je leti uvek "in". Praktično, jednostavno i lako uklopivo sa drugim tonovima belo je i sada veoma popularno
12.08.2022
08:51
Bokserice i slip gaće poskupljuju za čak 20 odsto, a proizvođači i prodavci to pravdaju višom cenom lastiša, koji se više koristi za muško rublje, a stiže iz Kine i Turske. Oni dodaju da će neznatno poskupeti i ženski veš.
- Poskupljenja će uskoro uslediti jer su cene sirovina i same proizvodnje lastiša povećane, pa ne možemo više da držimo iste cene u maloprodaji. Smanjivali smo marže da ne bi bilo rasta cena, ali sad više ne možemo da izdržimo. Za ženski donji veš i ne trošimo toliko lastiša i materijala koliko kod muškog, tako da će muškarci uskoro plaćati višu cenu za donje rublje - kaže jedan prodavac.
Foto: Informer DN
Sve je poskupelo
Siniša Stanković, direktor kompanije S&SAX iz Beograda, koja snabdeva domaću tekstilnu industriju sirovinama, kaže da su svi materijali koji se uvoze poskupeli.
- Znate i sami da je brojna roba poskupela. Sve utiče na krajnju cenu, posebno transport, koji je veoma poskupeo. Mi konkretno uvozimo materijale iz Kine i Turske i sve je to poskupelo za bar 20 odsto - objašnjava Stanković.
I Marko Bešević iz tekstilne kompanije "Sloga MB" iz Ivanjice kaže da su i materijali i repromaterijali koji se uvoze iz Turske i Kine skuplji.
- I pre rata je bilo poskupljenja, a posle izbijanja rata u Ukrajini poskupljenja su u vezi sa skupljim transportom. Svim materijalima je viša cena. To će morati da se odrazi na maloprodaju, bilo je već poskupljenja u maloprodaji, ali mislim da će i sada ponovo cene morati da odu naviše - ističe Bešević.
Za to vreme obični građani navode da će alternativno rešenje verovatno potražiti na pijacama, ili će gledati da postojeći donji veš što duže nose.
- Ići ću na pijacu da kupim gaće. Mogu da se nađu za 250 dinara jedne bokserice. Ukoliko cena i tamo skoči, krpiću stare - u šali kaže Beograđanin Petar Mirković.
Foto: Informer DN
Šta je indeks muških gaća
Bivši šef američkih Federalnih rezervi Alan Grinspen sedamdesetih godina prošlog veka osmislio je ekonomsku zakonitost u čijem središtu je činjenica da muškarci smanjuju kupovinu novog donjeg veša kada se zabrinu za svoje finansije. Tako 'indeks muških gaća', to jest nagla tražnja za njima gotovo nepogrešivo najavljuje ekonomsku krizu.
Kada se ekonomski uslovi poboljšaju, potražnja za muškim donjim vešom će naglo porasti. Teorija posebno koristi samo donje rublje za muškarce, jer je veća verovatnoća da će žene novi donji veš smatrati neophodnim i u toku krize, dok muškarci pokušavaju da uštede odričući se donjeg veša.
Zagovornici ove teorije kažu da većina muškaraca doživljava donji veš kao luksuznu kupovinu i teži da smanji potrošnju tokom perioda ekonomske neizvesnosti.
Nema opravdanja
Iz Udruženja za zaštitu potrošača napominju da je nejasno zašto bi poskupeo samo muški donji veš, kao i zašto se baš sada kao razlog pominje skuplji lastiš.
Foto: Informer DN
Goran Papović, predsednik Nacionalne asocijacije potrošača Srbije, ističe da mu nije jasno zašto bi morao da poskupi samo muški donji veš, kao i da je pravdanje poskupljenja skupljim lastišom potpuno nerealno.
- Jasno mi je da se za muški donji veš potroši više lastiša i materijala nego za ženski, ali kako su oni izračunali da muški mora da poskupi, a ženski ne. Ispada da je tražnja za muškim vešom veća nego za ženskim, jer to je zakon ponude i tražnje, pa verovatno imamo više muškaraca. Takođe i pravdanje poskupljenja skupljom nabavkom, sirovinama i ratom u Ukrajini potpuno je neopravdano, jer tako za sve možete da kažete da su sirovine poskupele i bez ikakvog obrazloženja podignete cene - navodi Papović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bez obzira na trendi boje koje nam iz sezone u sezonu nameću modni kreatori, belo je leti uvek "in". Praktično, jednostavno i lako uklopivo sa drugim tonovima belo je i sada veoma popularno
Vrhovni komandant ukrajinskih oružanih snaga Aleksandar Sirski potpisao je naredbu kojom se zahteva da trupe na frontu ostanu bez rotacije najviše dva meseca.
Marko Marjanović, "blokader", žali se policiji zbog skupa SNS-a na štandu, a ne smetaju mu 25.000 neprijavljenih skupova istih "blokadera" koje podržava.
Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove saopštio je danas da mu je odbrana generala Ratka Mladića dostavila hitan zahtev za njegovo privremeno ili prevremeno puštanje na slobodu na osnovu humanitarnih razloga.
Moto troje evroposlanika – Tonina Picule, Irene Joveve i Vule Ceci – jeste „Svi za jedno – protiv Srbije i srpskog naroda“. Klasika levičarskih soroševaca. Njihov podli plan je: nema Vučića, nema nezavisne Srbije. Srpska država postaje evropska kolonija sa Hrvatskom kao gaulajterom. Poslednja slobodoljubiva evropska oaza pretvara se u novi poligon za borbu ostarele, ekonomski i tehnološke zaostale Evrope protiv Rusije.
U Osnovnoj školi "Ratko Mitrović" u Čačku dogodio se incident koji je uzmemirio roditelje, kada je učenica petog razreda donela skalpel u školu i navodno je imala spisak dece.
Na seoskom putu Mrčajevci – Vujetinci kod Čačka juče je došlo do teške saobraćajne nezgode u kojoj su tri osobe povređene, među kojima i M.V.(26) kojoj se lekari Opšte bolnice u Čačku i dalje bore za život.
Prava drama odigrala se u petak, dva sata iza ponoći, na Čukarici, kada je u jednoj stambenoj zgradi izbio stravičan požar u kom je stan potpuno izgoreo.
Proslava Prvog maja 2013. godine za dvadesetak mladih iz Kraljeva završila se tragedijom. Prijateljica Aleksandra Pantović (18) stradala u eksploziji u kolibi na imanju gde su se okupili.
Američke trupe mogle bi da budu povučene iz Španije i Italije, izjavio je predsednik SAD Donald Tramp, pojačavajući pritisak na evropske saveznike koji nisu dozvolili korišćenje svojih baza za američke vojne operacije povezane sa ratom u Iranu.
Rat protiv Irana do sada je direktno koštao Sjedinjene Američke Države 100 milijardi dolara, četiri puta više nego što tvrdi Pentagon, izjavio je iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči.
Specijalisti iz Istraživačkog instituta za primenjenu hemiju patentirali su sačmaricu namenjenu za obaranje dronova, sa smrtonosnim dometom do 100 metara.
"Heroji radničke kalse", "Varljivo leto `68" i "Tesna koža" samo su neka od domaćih ostvarenja koje je idealno pogledati za prvomajske praznike, a otkrivamo i zbog čega.
Svi članovi međunarodnog žirija Venecijanskog bijenala podneli su danas ostavke posle najnovije eskalacije višemesečnog političkog sukoba oko povratka Rusije na ovu prestižnu međunarodnu kulturnu manifestaciju.
Kralj Čarls i kraljica Kamila priveli su kraju posetu Sjedinjenim Američkim Državama. Uoči polaska na aerodrom, srdačno su se oprostili od predsednika SAD Donalda Trampa i prve dame Melanije Tramp. Tokom tog susreta dogodio se detalj koji nije promakao pažnji prisutnih.
Kolač sa jagodama je idealan za sve koji vole voćne deserte. Po ukusu podseća na klasični žuti kolač sa višnjama, samo što su u ovoj verziji višnje zamenjene sočnim jagodama, što mu daje svežiju i nežniju aromu.
Pevačica Aleksandra Mladenović prvi novac zaradila je pomažući roditeljima na njivi, a u intervjuu za Informer otkrila je i za kakvog muškarca želi da se uda.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar