UST OBELEŽIO DECENIJU POSTOJANJA, STEFANOVIĆ: Nastavimo svi zajedno započetu borbu i siguran sam, USPEĆEMO NA TOM PUTU!
Podeli vest
Predsednik Udruženja sudija i tužilaca Srbije (UST) i Viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović istakao je danas da integritet pravosudja i poverenje gradjana u rad sudstva i tužilaštva u narednih 20 i 30 godina velikim delom zavisi upravo od članova tog strukovnog udruženja
- Da bismo uspeli da vratimo ugled pravosudju, fokusirajmo se svi na efikasnost, ponesimo i najtežu odgovornost za svoje odluke, nastavimo svi zajedno pre 10 godina započetu borbu za bolje pravosudne zakone i, siguran sam, uspećemo na tom putu. To su naši prioriteti i ne smemo dozvoliti da nas skrenu sa tog puta oni koji za neku godinu odlaze u penziju - poručio je Stefanović sa svečane skupšine UST, koje danas obeležava 10 godina postojanja.
Viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović podneo je 17. novembra prijavu disciplinskom tužiocu Državnog veća tužilaca (DVT) protiv Predraga Milovanovića, izbornog člana (DVT) i zamenika javnog tužioca u Drugom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu jer se dan ranije na stepeništu u Palati pravde ponašao agresivno prema njemu, grubo ga uvredio i opsovao, i to u prisustvu drugih kolega i stranaka, nakon čega je reagovala sudska straža.
18.11.2022
13:00
Članovi UST, koje mahom čine mlade sudije, tužioci i sudijski i tužilački pomćnici, prema rečima tužioca, su ti koji će se u narednim godinama svakodnevno boriti protiv korupcije, trgovine drogom i ljudima, kriminala u svim njegovim oblicima i donositi odluke u korist jedne ili druge parnične strane.
- Uvek će se nezadovoljna strana žaliti i buniti da je oštećena, ali to su teret i odgovornost koje smo preuzeli stupanjem na sudijske i tužilačke funkcije. Na nama ostaje da se borimo za naš ugled i pred gradjanima i državom opravdamo poverenje koje nam je ukazano kao nosiocima pravosudnih funkcija i zaštitnicima vladavime prava”, iskakao je Stefanović.
Foto: Tanjug
Brojne kritike u pogledu tužilačkih zakona
Govoreći o predloženim rešenjima za nove pravosudne zakone, na koje je UST uputilo brojne kritike, naročito u pogledu tužilačkih zakona, predsednik UST je ocenio da će njihov kvalitet biti ne samo mera ustavnih promena, već i mogućnosti pravosudnog sistema u Srbiji da funkcioniše u ispunjenju upravo svojih ustavnih ovlašćenja.
Podsetio je da je UST strukovno udruženje koje smatra da nije sve toliko loše u pravosudju kao što neke njihove kolege to predstavljaju u javnosti, ukazujući da su većina sudija i tužilaca profesionalci, nezavisni, samostalni, stručni, ljudi od integriteta.
Nažalost, kako je rekao, neke kolege uporno pokušavaju da predstave pravosudje u drugom, lažnom svetlu, vođeni ličnim interesima.
- Mnogi su pomislili da smo slabi, da su nas pobedili time što nismo bili u radnim grupama, što nismo bili konkretniji u kritikama predloženih zakonskih rešenja...pa nismo, zato što mi dobro znamo za razliku od drugih pod kakvim je pritiscima Srbija, dok se brani naša teritorija na Кosovu, usred ukrajinske, energetske krize, zato smo obazrivi u našim nastupima za razliku od onih koji u ovom istorijskom trenutku pokušavaju da na mala vrata proture odredbe koje će izmeniti fizionomiju srpskog tužilaštva i uvesti dodatne probleme", istakao je Stefanović.
Foto: Tanjug
Sa druge strane, ukazao je da UST ima odličnu saradnju sa advokaturom, ističući da je pravo na odbranu neprikosnoveno pravo.
- Uvek smo za svoj rad imali nesebičnu podršku i Advokatske komore Beograd i Advokatske komore Srbije, ali i oni našu", naglasio je predsednik UST.
Uručene zahvalnice udruženja
Članove UST i brojne goste pozdravila je i predsedica UO UST i sudija Višeg suda u Novom Sadu Ivana Josifović, nakon čega su uručene zahvalnice udruženja.
Zahvalnice za unapredjene vladavinež prava su dodeljene Zaštitniku gradjana Zoranu Pašaliću, Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milanu Marinoviću, bivšem ministru unutrašnjih poslova Aleksandru Vulinu, Republičkom javnom tužiocu Zagorki dolovac, predsedniku Vrhovnog kasacionog suda Jasmini Vasović, predsedniku Višeg suda u Beogradu Aleksandru Stepanoviću, direktoru Pravosudne akademije Nenadu Vujiću, pomoćniku ministra pravde Jeleni Deretić, nekadašnjim ministrima pravde Neli Kuburović i Nikoli Selakoviću, profesorima pranih fakuletata univeziteta u Beogradu i Novom Sadu Marku Stankoviću i Slobodanu Orloviću i drugima.
Foto: Tanjug
Obeleženo 10 godina postojanja
Zahvalnice su uručene i predstavnicima medija koji su svojim izveštavanjem doprineli unapredjenju i promociji prafosudnih profesija i vladavini prava.
Ove godine, Udruženje sudija i tužilaca Srbije, koje je proisteklo iz Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije, obeležava 10 godina od osnivanja.
Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika je osnovano kao odgovor na katastrofalnu reformu pravosuđa iz 2009. godine i težak položaj sudijskih i tužilačkih pomoćnika kojima je bilo oduzeto pravo da pod jednakim uslovima sa polaznicima Pravosudne akademje budu birani za sudije i tužioce. Nakon intervencije Ustavnog suda, većina pomoćnika je izabrana za sudije i tužioce koji danas u najvećem broju čine članove UST.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović podneo je 17. novembra prijavu disciplinskom tužiocu Državnog veća tužilaca (DVT) protiv Predraga Milovanovića, izbornog člana (DVT) i zamenika javnog tužioca u Drugom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu jer se dan ranije na stepeništu u Palati pravde ponašao agresivno prema njemu, grubo ga uvredio i opsovao, i to u prisustvu drugih kolega i stranaka, nakon čega je reagovala sudska straža.
Rusija sada ima jasnu prednost u novoj trci u naoružanju 21. veka, izjavio je bivši obaveštajac i vojni analitičar Skot Riter u intervjuu novinaru Endrjuu Napolitanu.
Posle poteza Vašingtona prema Venecueli, Grenlandu i Iranu, postaje jasno da američka spoljna politika ne staje na tim tačkama. Prema oceni političkog analitičara Ivana Starodubceva, sledeća meta strateškog pritiska logično je – Turska.
Andrea Jovanović, doktorantkinja filozofije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i istraživač-saradnik u Institutu za političke studije, komentarisala je blokadere i njihovu navodnu listu. Koemnta na ovu temu je dao i narodni poslanik - Nebojša Bakarec.
Ministarstvo unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija izdalo je danas obaveštenje u vezi sa ulaskom u AP Kosovo i Metohija, nakon stupanja na snagu tzv. zakona o strancima, a u obaveštenju su navedena pravila za ulazak u AP KiM i posledice u slučaju nepoštovanja tih pravila.
U 10. epizodi Exatlona videli smo pobedu Crveni za samo jedan poen, što znači da su Plavi izgubili borbu za nominacije. Posle toga, odlučeno je da Dušica Topić ispadne iz daljeg takmičenja.
Član Plavog tima Exatlona Srbija Nemanja Radovanović odustao je od uloge kapitena, te je "štafetu" predao Sanji Kalinović koja se prema njegovim rečima jedina javila da preuzme tu ulogu.
Među učesnicima Exatlona tenzije rastu iz epizode u epizodu, a u večerašnjoj one su kulminirale. Atmosfera na poligonima bila je gotovo električna, a napetost između Plavih i Crvenih dostigla je vrhunac.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Filmska pljačka dogodila se sinoć na Zvezdari kada su četvorica nepoznatih muškaraca opljačkali prodavnicu i tom prilikom povredili sina vlasnika lokala (29) koji je državljanin Kine.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Policija u Staroj Pazovi sinoć je zaustavila 33-godišnjeg muškarca koji je vozio BMW pod dejstvom alkohola i kokaina, bez vozačke dozvole, bez lične karte i sa kesicama droge u džepu, i automobilu.
Posle poteza Vašingtona prema Venecueli, Grenlandu i Iranu, postaje jasno da američka spoljna politika ne staje na tim tačkama. Prema oceni političkog analitičara Ivana Starodubceva, sledeća meta strateškog pritiska logično je – Turska.
Ruski udari na energetsku infrastrukturu Ukrajine postaju sve razorniji, dok ukrajinska protivvazdušna odbrana (PVO) ne uspeva da se izbori ni sa manjim delom dronova i krstarećih raketa, piše nemački list Berliner cajtung, pozivajući se na izjave vojnog eksperta, pukovnika austrijske vojske Markusa Rajsnera.
Danska bi mogla da zatraži povratak borbenih aviona F-16 koje je ranije isporučila Ukrajini, kako bi ih upotrebila za odbranu Grenlanda. Takva mogućnost nije zvanično potvrđena, ali je Dansko ministarstvo odbrane u poslednjim izjavama dalo dovoljno signala da se ta opcija razmatra.
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Naprskate se ujutru, a već posle ručka, ništa? Ovi parfemi za 2026. godinu obećavaju ono što većina ne može: miris koji traje satima i ne nestaje sa kože.
Prema drevnim feng šui učenjima, postoji jedna stvar koju mnogi nesvesno drže pored vrata, a koja se smatra posebno lošim znakom i privlači nesreću u dom.
Uz četiri praktična saveta udahnite svom laptopu novi život bez velikih troškova. Ovaj vodič pokazuje jednostavne nadogradnje koje će uređaj učiniti bržim i pouzdanijim.
Dijana Sidvi (23) je provela nekoliko meseci u luksuzu pored izuzetno uspešnog partnera koji joj je plaćao sve račune i redovno davao džeparac. I dok su mnogi zamišljali bajku, njena priča ubrzo je krenula neočekivanim putem i kraj nije bio ni približno onakav kakav je Dijana zamišljala.
Marija Kulić, majka rijaliti učesnice Miljane Kulić, odlučila je da stavi tačku na spekulacije o Miljaninom ugovoru koje su se poslednjih dana pojavile.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar