U celom svetu obeležava se Dan dece obolele od raka, a Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka - NURDOR, organizovaće skupove na trgovima, glavnim ulicama i šetalištima u više od 20 gradova širom Srbije.
- Ohrabrujuće je što je procenat izlečenja jako visok, a to je preko 85 posto, rekao je Darko Šijakinić iz NURDOR-a. Najvažnije je da obolelu decu i roditelje neko sasluša - kaže Milica Šimonović koja je pobedila rak.
Ove godine, još jednom, akcija će biti posvećena dobrovoljnom davalaštvu krvi. Svakog dana u našoj zemlji jedno dete nažalost oboli od kancera. Tokom lečenja često moraju da primaju transfuzije i to je ono što im takođe spasava život.
Centralna manifestacija ove godine se održava pod sloganom "Biti heroj" i biće organizovana na Trgu republike
Darko Šijakinić iz NURDOR-a rekao je da je danas radostan dan i da se slavi život, a NURDOR se trudi da mobiliše javnost da shvati koliko je deci oboleloj od raka bitna podrška ne samo na današnji dan nego cele godine.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Govoreći o akciji "Budi heroj" kaže da će se danas okupiti mališani koji su se lečili, volonteri i pozvao sve građane da se priključe.
U Srbiji svakog dana jedno dete oboli od maligne bolesti i skoro svake nedelje jedno dete, nažalost, premine.
Šijakinić je naveo da je poražavajuća statistika koja pokazuje da na godišnjem nivou oboli od 330 do 370 dece što potvrđuje podatak da svakog dana jedno dete oboli od ove bolesti.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Dodao je da se već treću godinu rade akcije sa Institutom za transfuziju krvi kako bi se prikupilo što više krvi jer se nikad ne zna kada će kome biti potrebna.
Ukazao je na značaj i da se svi prijave u registar dobrovoljnih davalaca koštane srži.
Istakao je da se i on pre 18 godina lečio od leukemije i da sada koristi svoje iskustvo koje je stekao za vreme lečenja.
- Mi koji smo se izlečili smo motiv i trunka nade roditeljima koji leče svoju decu. Sam osećaj da ste nekom pomogli nešto što ne može sam je neprocenjivo - rekao je Šijakinić.
Profesor psihologije dr Radomir Čolaković za Informer navodi da se poremećaji ličnosti javljaju još u obdaništima, zbog čega ga nije začudila prijava roditelja čija deca pohađaju vrtić "Povratak prirodi" koja tvrde da njihovu decu seksualno napastvuju dva petogdoišnjaka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Profesor psihologije dr Radomir Čolaković za Informer navodi da se poremećaji ličnosti javljaju još u obdaništima, zbog čega ga nije začudila prijava roditelja čija deca pohađaju vrtić "Povratak prirodi" koja tvrde da njihovu decu seksualno napastvuju dva petogdoišnjaka.
Godinama su ruske trupe istraživale ukrajinski garnizon u Nikolajevki u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine, šaljući male timove infiltratora da pronađu liniju proboja. Međutim, 29. jula su prestali sa istragom.
Blokaderska voditeljka Jelena Obućina ponovo je probila sve granice bezobrazluka i licemerja. Iako je pre samo izvesnog vremena javno priznala kako su njene kolege plasirale izmišljotine o navodnom prebijanju dečaka u Valjevu, Obućina sada bez trunke srama nastavlja da pumpa lažnu priču o "nasilju policije".
Nakon što je uživao u zvucima dragačevske trube i pravoj domaćinskoj atmosferi na Saboru u Guči, mađarski državnik i veliki prijatelj Srbije Viktor Orban obišao je i jedan od najlepših prirodnih dragulja naše zemlje – spektakularni stakleni vidikovac na planini Kablar.
Politikolog i dežurni blokaderski analitičar Aleksandar Ivković u samo dva poteza uspeo je da napadne predsednika Aleksandra Vučića jer brani srpske nacionalne interese i ne uvodi sankcije Rusiji, a onda odmah potom brutalno srušio sve snove i iluzije opozicione javnosti o bilo kakvoj smeni vlasti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na društvenoj mreži Iks povodom stravičnog i razornog zemljotresa koji je pogodio Kolumbiju, uputivši najdublje saučešće celom narodu te zemlje i njenom rukovodstvu.
Državljanin Sjedinjenih Američkih Država A. H. (31) procesuiran je nakon šenlučenja u Plavu, posle kog je policija pretresla kuću i vozila koje osumnjičeni koristi, te pronašla i oduzela gasni pištolj i municiju.
Na seoskom groblju u Uzićima u opštini Požega, gde joj počivaju roditelji, pre dva dana je, kako se saznaje, sahranjena Vera Pitulić (41), koju je u noći između 18. i 19. jula u gradu Kerolton u severnom predgrađu Dalasa u američkoj državi Teksas, prema tvrdnjama tamošnjih istražnih organa, ubio njen emotivni partner Doni Benedikt (38).
Smrtna kazna u Srbiji ukinuta je 2002. godine kada je veliki broj najsurovih i najmonstruoznijih ubica promenom zakona umesto pred streljačkim strojem završio u zatvoru na 40 godina.
Nemačka pojačava odbranu od dronova na aerodromima nakon incidenta u Lajpcigu, 300 pripadnika specijalnih snaga biće raspoređeno na osam lokacija, a najavljeno je i uvođenje dodatne odbrambene tehnologije.
Zvaničnik Pentagona Elbridž Kolbi pozvao je saveznike Sjedinjenih Američkih Država u Aziji da više ulažu u sopstvenu odbranu kako bi pomogli u odvraćanju napada u regionu, poručivši da SAD ostaju posvećene regionu sa "partnerima, a ne protektoratima".
Pokušaji Volodimira Zelenskog da pojača međunarodni pritisak na Rusiju i nanese štetu njenoj ekonomiji nisu rezultirali uspehom, konstatovao je list "Militari Čajna".
U razornom zemljotresu koji je u ponedeljak pogodio Kolumbiju poginulo je više 100 ljudi, pokazuju podaci koje su počele da objavljuju lokalne vlasti u pogođenim područjima, udaljenim oko 240 kilometara od glavnog grada Bogote.
Jedan britanski veterinar podelio je jednostavan trik koji vlasnicima kućnih ljubimaca može pomoći da brzo provere da li njihov pas ili mačka ima buve. Za ovaj test potrebni su samo papir i malo vode.
Tamni podočnjaci mogu biti povezani sa hiperpigmentacijom, a izlaganje UV zracima može dodatno podstaći i pojačati stvaranje pigmenta, a evo koji SPF treba koristiti za ovaj deo lica.
Voditelj Božo Dobriša osvrnuo se na sezonu na crnogorskom primorju i otkrio da se Ceca Ražnatović naljutila na njega zbog intervjua sa Jelenom Karleušom.
Pevačica Dragana Mirković oglasila se iz Bosne i Hercegovine iz mesta koje se nalazi na svega desetak minuta od rodne kuće njenog bivšeg muža Tonija Bijelića.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.