• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: LJ.S.

18.02.2023

12:15

ZORAN NAPRAVIO NEŠTO ŠTO NIKO NIJE U SRBIJI! Ovo je zaista neobično (FOTO)

LJ.S.

Vesti

ZORAN NAPRAVIO NEŠTO ŠTO NIKO NIJE U SRBIJI! Ovo je zaista neobično (FOTO)

Podeli vest

Radio-amater iz Prokuplja Zoran Vukajlović napravio je neobičan i nesvakidašnji kalendar, koji pored fotografije sadrži i QR kod.

Neobičan kalendar vodi kroz istorijske znamenitosti Prokuplja i otkriva zanimljiv svet istorije. Ono što Zoranov kalendar izdvaja od drugih je kod. Skeniraje koda vodi na zanimljivosti o znamenitosti koja je predstavljena na toj fotografiji. Kalendar u svakom mesecu donosi novu priču uz novu fotografiju, a za izradu istog Vukajlović je koristio običan štampač u boji. 

Zbog nedostatka novca Zoran je odlučio da sam napravi jedinstven kalendar.

- Nisam imao para da platim izradu kalendara ove godine, pa sam rešio da ga sam napravim. Moj prijatelj ima štampač u boji, pa mi je pomogao. QR kodove sam sam pravio i želeo sam da taj kalendar bude ne samo to što mu je namena, već i vodič kroz istorijske znamenitosti- objašnjava Vukajlović, policajac u penziji, kojem je radio-amaterizam najveća ljubav u životu. 

Foto: LJ.S.

Zoranov kalendar

Pored Spomenika "Gvozdenom puku“, tu su i fotografije takozvane Latinske crkve na Hisaru, crkve Svetog Prokopija, Arheološkog nalazišta Pločnik, Dimitrija Begovića....

Dodaje da je ideju da ubaci i QR kodove uz fotografije dobio pre par godine kada je pravio QSL kartu, koja je zapravo radio-amaterska razglednica i koje između sebe besplatno dele radio-amateri širom sveta. 

- Austrijanac iz Beča Robert Graf mi je poslao svoju QSL kartu na kojoj je fotografija koja promoviše austrougarsku vojsku iz 1915. godine. Kada sam je video odlučio sam i ja da napravim karte sa znamenitostima iz Prokuplja, pa je tako anstala ova na kojoj je fotografija Spomenika "Gvozdenom puku". Dodao sam i QR kod čijim skeniranjem se pojavljuje tekst na srpskom i engleskom sa Vikipedije o samom puku i njegovom značaju. Bilo je to 2018. godine- kaže Vukajlović.

Foto: LJ.S.

Kalendar sadrži QR kod

Besplatan kalendar pokazuje lepote kraja

I tada je sve počelo. Ovaj kalendar je prirodan sled te QSL karte.

- Kao i karte, tako i kalendari se dele besplatno i treba da služe promociji kraja. To je moja zamisao- dodaje naš sagovornik.

Kao radio-amater uvek se trudio da prijateljima iz čitavog sveta objasni sve znamenitosti prokupačkog i topličkog kraja i uputi ih u bogatu istoriju. 

- Meni ne treba novac, evo vidite, kalendar sam uradio gotovo bez novca, zahvaljujući prijatelju koji ih je štampao. Planiram da naredni put obuhvatim prirodne znamenitosti topličkog kraja i da tako pokažem svetu koliko je bogat moj kraj i koliko u njemu ima istorije, tradicije, prirodnih blaga- najavljuje naš sagovornik.

Njegov kalendar je izazvao veliku pažnju u Prokuplju i do sada su svi komentari pozitivni. Iako je urađen amaterski, zapravo je vrlo profesionalan, a i neobičan, jer do sada niko nije ubacio QR kodove u kalendare. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Amerika Aljbina pustila niz vodu: Kurti je bio destruktivna figura (VIDEO)
Politika

Amerika Aljbina pustila niz vodu: Kurti je bio destruktivna figura (VIDEO)

Viši saradnik Instituta za spoljnu politiku Džon Hopkins Edvard Džozef izjavio je, povodom nedavnih kritika na račun kosovskog premijera u tehničkom mandatu Aljbina Kurtija u Predstavničkom domu SAD, da je Kurti bio destruktivna figura i tokom administracije Džozefa Bajdena, koja je, uz veoma prijateljski nastrojenu ambasadu u Prištini, pružala podršku, te da je i kasnije nastavio sa provokativnim akcijama.

07.12.2025

11:55

TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!
Live TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!

Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…

05.12.2025

10:57

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set