MOŽE LI KUĆNA FOTELJA DA ZAMENI ĐAČKU KLUPU? Pedagoškinja otkrila sve prednosti i mane školovanja na daljinu
Podeli vest
Kućno obrazovanje za osnovce u svetu je već godinama u uzletu, a u Srbiji se ta metoda nastave pojavila za vreme korone što je pokrenulo polemike o kvalitetu online školovanja.
Zatvaranje učionica usled kovid krize ponovo je otvorilo polemike u Srbiji o školovanju kod kuće za mlađe đake. Kućno obrazovanje za osnovce u svetu je već godinama u uzletu.
Institut za javno zdravlje "Batut" naveo je da je u toku srednji intenzitet virusa gripa, kao i da najčešće oboljevaju deca do četiri godine, a zatim i od pete do petnaeste. Doktorka Jelena Mitrović otkrila je da su tipični simptomi visoka temperatura, bol u glavi i mišićima kao i malaksalost.
09.03.2023
11:06
Pedagoškinja Marija Milinković je istakla da prednost ovog modela školovanja je u organizaciji učenja, ali on ne doprinosi socijalnom i emocionalnom razvoju deteta.
Pandemija, koja je naglo pre tri godine širom sveta zatvorila obrazovne institucije, naterala nas je da ponovo preispitamo školstvo. Osnovci i srednjoškolci su umesto sa školskih tabli gradivo učili preko aplikacija i novih platformi. Roditelji smatraju da je period učenja od kuće ostavio "rupe" u znanju, ali svetska i domaća istraživanja su pokazala da je unapredio načine i strategiju učenja.
Nastava kod kuće uticala je na socijalni i emocionalni razvoj učenika, ali ne pozitivno već negativno po vršnjačke odnose i mentalno zdravlje. Dobra strana ove metode školovanja je što su deca provodila više vremena sa roditeljima.
Takozvano kućno obrazovanje u ekspanziji je u svetu, naročito u Americi, gde je oružano i vršnjačko nasilje u školama deo svakodnevice, pa roditelji na taj način ćele da zaštite svoju decu. Nezadovoljstvo školskim sistemom, a posebno korona, u SAD samo su dodatno pogurali američke porodice da najmlađe školuju u kućnim učionicama.
U Srbiji, međutim, prava je retkost čuti da se osnovac obrazuje kod kuće, jer je to je pre svega "skup sport" za naše prilike.
Škole u Srbiji, prema važećim zakonskim propisima, osim redovne, mogu za osnovce da organizuju nastavu kod kuće i na daljinu, kao i učenje za đake na dužem kućnom i bolničkom lečenju.
Praktično postoje ograničenja, te tako roditelji moraju da imaju opravdane razloge, zašto bi dete umesto iz đačke klupe trebalo da uči iz fotelje.
Nacrt zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju zbog dela o nastavi kod kuće je pre deset godina u Srbiji izazvao burne reakcije struke o pitanju kvaliteta takvog načina učenja. Najnovije aplikacije, platforme i edukativni alati koji su masovno korišćeni za učenje od kuće u doba korone, deceniju kasnije, i te kako su upotrebljivi u školama kako đacima tako i nastavnicima.
Onlajn školovanje u ekspanziji u zapadnim zemljama
Školovanje kod kuće danas je u ekspanziji u zapadnim zamljama, poput Amerike, Velike Britanije, Kanade i Australije. Broj dece koja su prešla isključivo na kućno obrazovanje, dramatično je porastao tokom pandemije, navodi se u medijskim izveštajima iz tih država.
Amerika danas broji više od tri miliona dece koja se obrazuju kod kuće, kažu u Nacionalnom američkom istraživačkom institutu za kućno obrazovanje, i ističu da je 2019. godine taj broj bio za pola miliona manji.
Nasilje, bezbednost, droga, nezadovoljstvo školskim sistemom, ali i fleksibilnost nastave, bili su 2003. godine glavni motivi za najveći broj roditelja u Sjedinjenim Američkim Državama zbog kojih su se odlučili da njihova deca budu u "kućnim učionicama".
Američke porodice, takođe, kao razloge su navodile – verska uverenja, loše uslove, nedovoljno akademskog izazova, moral, kao i njihovo neslaganje sa školskim gradivom. Dve decenije kasnije čini se da je razloga još više.
Preteče kućnog obrazovanja
Među prvim zagovornicima ideje kućnog obrazovanja sedamdesetih godina 20. veka bio je Džon Kaldvel Holt, autor knjige "Kako deca nisu uspela", u kojoj kritikuje tradicionalni način učenja u školama zbog pritiska na decu.
Američki stručnjaci za obrazovanje Doroti i Rejmond Mur, takođe, sedamdesetih godina su bili oštri protivnici formalnog obrazovanja, jer su njihova istraživanja pokazala da se sa upisom u škole prekida veza mlađe dece sa roditeljima, što nenadoknadivo utiče na njihov emocionalni razvoj.
Komentarišući taj svetski trend, pedagoškinja Marija Milinković ističe da je u pozadini izbora roditelja često nastojanje da zaštite decu od negativnih uticaja koji se mogu pojaviti među vršnjacima i u okruženju, ističući da taj motiv ipak treba da se ispita.
- Škola i porodica treba zajednički da rade na stvaranju podržavajuće sredine za učenje đacima. Jasno je i nastojanje koje sve više dolazi u fokus za jačanjem vaspitne funkcije škole, što je slaba tačka obrazovanja na daljinu - zaključuje Milinkovićeva.
Prednosti i mane učenja na daljinu
Osim ekonomičnosti u vremenu i prostoru, pedagoškinja Marija Milinković kao najznačajniju prednost kućnog školstva i učenja na daljinu izdvaja organizaciju samog procesa edukacije koja može posebno da bude značajna za učenike na bolničkom lečenju.
- Organizacija treba da bude u skladu s tempom pojedinačnog učenika, odnosno kreirana prema njegovim potrebama. Važno je napomenuti da to u najvećoj meri zavisi od kompetencija nastavnika - kaže Milinkovićeva.
Govoreći o nedostacima, navodi da takav model ne doprinosi u dovoljnoj meri socijalnom i emocionalnom razvoju dece, kao i da provođenje mnogo vremena ispred ekrana može na decu da ima negativan uticaj na spavanje, razvoj jezika i pažnju.
Prema njenim rečima, pandemija je proizvela značajne uvide u trenutno stanje i polja školstva kojima je potrebna rekonceptualizacija.
- Potrebno je zajedničko delovanje svih odgovornih aktera obrazovno-vaspitnog procesa, donosioca odluka, praktičara, porodice, učenika, kao i lokalne zajednice - zaključuje Marija Milinković iz Pedagoškog društva Srbije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukoliko ne radite domaće zadatke sa svojom decom, u velikoj ste manjini. Od grupnih projekata do zajedničkog učenja deluje da se školovanje za roditelje nikad ne završava. Sve je veći broj vukovaca, a opet deluje da deca imaju sve skromnije znanje i slabije socijalne veštine. Da li je problem u preobimnom gradivu ili u previsokim očekivanjima roditelja koja potom ne oslikavaju realno znanje deteta?
Koksaki virus koji stoji iza tzv. bolesti prljavih ruku, poznat u narodu i kao bolest šaka, stopala i usta, uglavnom pogađa decu, najčešće najmlađe u vrtićima, a takva situacija je i sada u pojedinim.
Institut za javno zdravlje "Batut" naveo je da je u toku srednji intenzitet virusa gripa, kao i da najčešće oboljevaju deca do četiri godine, a zatim i od pete do petnaeste. Doktorka Jelena Mitrović otkrila je da su tipični simptomi visoka temperatura, bol u glavi i mišićima kao i malaksalost.
Živimo u eri kardinalnih promena i narednih dvadeset godina moglo da bude još teže za čovečanstvo, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na godišnjoj plenarnoj sednici Međunarodnog diskusionog kluba „Valdaj“.
Goran Ješić, bivši predsednik opštine Inđije pušten je iz pritvora i on je nakon toga dao izjavu tokom koje je psovao prisutne i poručio da je sudija na njegovoj strani.
Opozicija pokušala je da širi laži u vezi sa upotrebnom dozvolom za Glavnu železničku stanicu u Novom Sadu, a da su pritom prećutali da je MOst na Adi, koji su izgradili i na kome su pokrali silne milione, upotrebnu dozvolu dobio sedam godina nakon što je otvoren
Opozicionar i biši predsednik Inđije Goran Ješić fizički je napao policajce, što predstavlja krivično delo "napad na službeno lice". Tokom nasilnog i demolirajućeg protesta u utorak u Novom Sadu, demonstranti pod komandom opozicije gađali su srpsku policiju kamenicama, a nakon toga je Ješić fizički napao policajca, što je rezultiralo njegovim hapšenjem.
Među opozicijom izbila je svađa oko toga ko će pre da zloupotrebi tragediju u Novom Sadu, pa je predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac udario Mirana Pogačara.
Miša Bačulov, odbornik Grupe građana „Heroji“ i učesnik na nasilnom protestu u novom Sadu koji je, kako se sam rekao, naredio bacanje fekalija na Gradsku kuću u tom gradu, po izlasku iz policijske stanice pokušao je da se opere preko advokata.
Nikola Končarević priveden je zbog nasilja na protestu u Novom Sadu, a potom se otkrilo i to da je njegov otac Darko Končarević u otvorenom pismu najprizemnije vređao i pretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Tokom Sprecijalnog programa Informer TV došlo je do oštrog sukoba na temu odnosa SAD prema Srbiji i kosovskom pitanju između gostiju voditelja Informer TV Igor Ćurčića, Miljana Damjanovića iz SRS-a i političkog analitčara Srbe O. Filipovića.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Saša S. (46) protiv koga je Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo optužnicu da je sa zetom Ljubomirom Đ. (25) i sestrićem Danijelom P. (24) podvodio devojku, u istrazi je tvrdio da to nije tačno i da je on sa njom bio samo u ljubavnoj vezi.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv trojice muškaraca zbog postojanja opravdane sumnje da su 6. septembra ove godine neovlašćeno nosili vatreno oružje i municiju u jednom ugostiteljskom lokalu na Novom Beogradu.
Crnogorski istražitelji nakon mafijaške likvidacije u Podgorici kada su ubijeni "kavčani", Petar Lipovina (41) i Žarko Pejaković (25) u vozilu koje su koristili egzekutori i koje je pronađeno spaljeno u Marezi pronašli su i dve automatske puške.
Andrija P. (24) je četvrti mladić iz Kraljeva koji je u poslednje tri godine uhapšen zbog sumnje da je umešan u likvidacije koje se vezuju za rat kriminalnih klanova.
Fudbalski savez Srbije je pokazao nultu toleranciju prema Aleksandru Važiću i Darku Tešoviću, koji zbog nameštanja mečeva dve godine neće moći da rade posao koji su do sada obavljali.
Opravdano, "grobari" su bili besni što je Partizan po ko zna koji put izgubio u neizvesnoj završnici. Čitajući njihove komentare, možemo zaključiti da za to krive trenera Željka Obradovića.
Plan za reorganizaciju srpskog fudbala, koji navodno pokreće novi generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Branko Radujko, predviđa smanjenje Superlige na 12 klubova i proširenje Prve lige Srbije na 24 tima, podeljena u dve grupe.
Svako ko je ove sezone odgledao više od jedne utakmice Crvene zvezde pita se gde je i zašto nema prostora Ognjen Dobrić. Levoruko krilo je bilo van rotacija Janisa Sferopulosa i u pobedi nad Albom u četvrtak veče, a nije imao problema sa povredom. Prosek od dva poena za osam minuta na parketu po meču Evrolige je daleko ispod onoga što su "delije" od svog miljenika očekivale.
Novak Đoković prisustvovao je meču Evroligje između Crvene zvezde i Albe i tom prilikom istakao je da će igrati u prvoj nedelji nove sezone, samo još uvek nije odlučio gde će to biti
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova savetovala je Ukrajincima da zaplene imovinu Vladimira Zelenskog kao odgovor na zahteve da se isto učini imovina Moskve u vrednosti od 300 milijardi dolara.
Nuklearni savez Vašingtona i Seula odmah će izvršiti povratni udar, ako Severna Koreja pokuša nuklearni napad na Južnu Koreju, kaže južnokorejski predsednik Jun Suk Jol.
Ministarstvo zdravstva Austrije proglasilo je celu zemlju rizičnim područjem za ptičji grip (avian influencu) uz nove, strože bezbedonosne mere koje su stupile na snagu već danas.
Severnokorejske snage koje se navodno bore protiv ukrajinskih vojnika na prvoj liniji fronta pretrpele su prve gubitke u ruskoj Kurskoj oblasti, ističe predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Službenici Federalne službe bezbednosti Rusije zaplenili su više od jedne tone kokaina u vrednosti od oko 3,5 milijardi rubalja (oko 35 miliona dolara), koja je trebalo da preko teritorije Rusije bude isporučena u jednu od zemalja Evropske unije, saopštio je Centralni operativni centar FSB.
Ljubavni trougao koji pre mnogo decenija šokirao je domaću javnost, posebno glumački svet, i danas je intrigantan, a njegovi akteri su naši legendarni glumci i jedna glumica.
Tri osobe optužene su u vezi sa smrću britanskog pevača Lijama Pejna, koji je preminuo nakon što je pao sa terase svog hotelskog apartmana u Buenos Ajresu prošlog meseca, saopštili su argentinski tužioci.
Slavni italijanski gitarski kvartet “40 Fingers” se, posle nešto više od godinu dana, vraća u MTS Dvoranu, gde će održati koncert 10. februara 2025. godine.
U Domu kulture "Jevto Dedijer" Bileća, u subotu, 9. novembra, u 19 časova, biće prikazan dokumentarni film "Jasenovac", autora Danka Vasovića, novinara iz Beograda.
Princ Vilijam izjavio je da je ova godina verovatno "najteža" u njegovom životu, jer je njegovom ocu, kralju Čarlsu dijagnostifikovan rak, kao i supruzi Kejt Midlton.
Mesec, planeta koja se najbrže kreće, nalazi se u Vodoliji, gde će imati najveći uticaj na Vodolije, Vage i Blizance. Ulazak Meseca u Vodoliju navedenim znakovima Zodijaka doneće pozitivno raspoloženje i dobre vesti.
Rada Vasić je besna i razočarana novim informacijama o zetu Stefanu Kordi, zbog čega je rešila da njegove stvari preda produkciji, kako on više ne bi kročio u njihovu kuću.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.