PRIJAVLJIVANJE ZA POLAGANJE PRIJEMNOG ISPITA POČINJE SUTRA! Talentovani učenici imaju priliku da ranije upišu željene škole
Podeli vest
Upisna "trka" za talentovane učenike, koji žele da upišu specijalizovna odeljenja gimnazija i srednjih stručnih škola počinje sutra i trajaće do 24. aprila.
Svi zainteresovani osmaci se, od 18. do 24. aprila, na portalu "moja srednja škola" mogu prijaviti za polaganje prijemnog ispita. To će moći da učine i lično, od 21. do 24. aprila u matičnim osnovnim ili u srednjim školama koje žele da upišu. Prijemni ispiti za počinju 12. maja i trajaće do 21. maja.
Nakon što je Ministarstvo prosvete dostavilo odgovore na poslednji set pitanja Univerziteta u Beogradu, Građevinski fakultet potvrdio je da više neće organizovati prijemne ispite.
10.04.2023
15:47
Učenici koji su se prijavili za umetničke škole likovne oblasti će prijemni ispit će imati od 12. do 14. maja iz tri dela: crtanje, slikanje i vajanje. Maksimalčni broj bodova koji mogu osvojiti je po 160 bodova po predmetu, odnosno, ukupno 480 bodova.
Prijemni ispiti za biologiju i hemiju polagaće se u subotu, 13. maja. Za test iz biologije "rezervisan" je termin od 10 do 12 časova, a za hemiju od 14 do 16 sati. Učenik može da ostvari najviše po 240 bodova na svakom testu i bira da li će da polaže jedan ili oba testa. Ukoliko polažu oba, boduje se onaj koji ima više poena. Da bi prešao "prag znanja" potrebno je da ima najmanje 120 bodova na jednom od testova.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Istog dana zakazano je i testiranje kandidata koji su talentovani za scensko i audio-vizuelne umetnosti. Oni će morati da pokažui znanje iz opšte kulture. Maksimum je240 bodova, a minimum 120 bodova.
Za upis talentovanih učenika planirano je oko 5.000 mesta. Od tog broja, više od 2.700 je predviđeno za đake koji žele nastavak školovanja u gimnaziji, a ostala za decu koja imaju sklonosti ka umetnosti.
Zainteresovani za upis u Filološku gimnaziju polagaće prijemni ispit za vikend, 13. i 14. maja, i to iz maternjeg jezika, i stranog jezika Prijemni ispiti u muzičkim i baletskim školama, kao i za računarstvo i informatiku, matematiku, fiziku, istoriju, geografiju, za nastavu na stranom jeziku biće održani od 19. do 21. maja
Đaci, koji polažu prijemni ispit, moraju da izađu i na završni ispit.
Foto: Shutterstock
Ako je suditi po broju prijava za specijalizovana odeljenja prošle godine, osmaci su najviše bili zainteresovani za hemiju i biologiju. Tako se na 80 mesta raspoređenih u pet gimnazija u Srbiji prijavilo 207 kandidata.
Na drugom mestu bila su matematička odeljenja, pa se u sedam škola za 240 mesta "borilo" 483 kandidata. U odeljenjima za računarstvo i informatiku u 51 školi za 1.140 mesta bilo je duplo više kandidata.
Foto: Informer
Za školovanje iz audio-vizuelne umetnosti u sedam škola na 140 mesta konkurisalo je 247 osmaka, a za filološka odeljenja u 11 škola na 552 mesta prijavljeno je 775 đaka.
Istorija i geografija nisu baš bile sfera interesovanje, pa je u pet škola na 100 mesta prijavljeno 137 školaraca. Slično je i sa odeljenjima za fiziku - u tri škole na 60 mesta - 88 kandidata.
Veliko interesovanje vladalo i za umetničke škole, naročito baletske, pa je u tri baletske škole koje primaju 86 mesta, prijavljeno 128 osmaka. Za odeljenja likovne umetnosti na 708 mesta u 15 škola konkurisalo je 1.058 kandidata, a u 33 srednje muzičke škole na 978 mesta - 939 kandidata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon što je Ministarstvo prosvete dostavilo odgovore na poslednji set pitanja Univerziteta u Beogradu, Građevinski fakultet potvrdio je da više neće organizovati prijemne ispite.
Vođa blokaderske liste u Boru, Marko Andrejević zvani Muta, daje izjavu u policiji, jer kako saznajemo, pobegao je sa mesta tragedije na Filozofskom fakultetu gde je devojka tragično stradala 26. marta 2026. godine.
Nemanja R. (30) poginuo je u Surčinu noćas oko 2 sata posle ponoći kada je, kako se sumnja, izleteo sa puta i udario u betonski krst, a policija upravo njega sumnjiči za ubistvo meštanina Uglješe T. (58).
Nema većeg neprijatelja islama od organizacije "Muslimanske braće", jer je ona, umesto islama, ponudila političku interpretaciju vere i to nasilnu, esktremnu, političku orjentaciju u koju je integrisala dogmatičku interpretaciju vere – vehabizam kao versko učenje i versku praksu, rekao je ekspert za bezbednost Dževad Galijašević.
Premijer lažne države - Aljbin Kurti poručio je danas da je saradnja sa NATO paktom neophodna za jačanje odbrambenih kapaciteta tzv. Kosova i unapređenje strateškog partnerstva, kao i da članstvo u Alijansi ostaje strateški cilj "Kosova", prenela je Ekonomija onlajn.
Publicista i analitičar Zoran Ćirjaković uputio je oštre kritike na račun studenata koji učestvuju u blokadama, ocenjujući da je kod dela njih došlo do, kako kaže, ozbiljnog osećaja samovažnosti i uverenja da imaju apsolutni legitimitet da predstavljaju državu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je danas novi javni poziv studentima blokaderima i svim zainteresovanim stranama na otvoren dijalog, naglašavajući da je spreman za razgovor u svakom trenutku - ali uz jasan uslov.
U pokušaju da prikriju svoj poraz u svih 10 opština gde su 29.3.2026. bili lokalni izbori, blokaderi FTN i NovaS, su u tekstu NovaS, od 6.4.2026. godine, u 6 opština morali da prikažu drastične laži, upoređujući rezultate SNS 2022. i 2026. godine, gde su rezultatima SNS iz 2022., dodavali rezultate opozicionih stranaka Dveri, SDS (Tadić), Zavetnika, Zdrave Srbije i Vlaškog Mosta. U tri opštine su posegli za manjim obmanama, kada su rezultatima SNS iz 2022., dodavali rezultate SPS, JS, SRS itd. Konačno, potpuno su prevarantski prikrili rezultate izbora u opštini Kladovo, gde su doživeli najveći brodolom.
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
Viši sud u Leskovcu je danas doneo i javno objavio presudu kojom je optuženi Dragiša R. iz Lebana, oglašen krivim zbog krivičnog dela ubistvo i osuđen na maksimalnu kaznu zatvora u trajanju od 15 godina, u koju će mu se uračunati i vreme provedeno u pritvoru, počev od 15. decembra 2025. godine.
Saobraćajna nezgoda dogodila se večeras u Zemunu, u Ulici cara Dušana kod broja 122, kada je vozač putničkog automobila izgubio kontrolu nad vozilom i udario u više parkiranih automobila.
Nemanji R. (29) koji je, kako se sumnja, juče u kući u Petrovčiću ubio komšiju Uglješu T. (58), a potom izvršio samoubistvo, sudi se za nasilje nad suprugom, a prema nezvaničnim informacijama prošle godine dva puta je bio u pritvoru.
Pripadnici MUP u Kraljevu uhapsili su J.D. (27) i K.S. (22) iz ovog grada zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršile krovočno delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga i ometanja službenog loca u bršenju službene duznosti.
Sjedinjene Američke Države razmatraju planove za povlačenje ili premeštanje svojih trupa iz evropskih zemalja koje nisu podržale vojnu kampanju protiv Irana, prenosi Vol strit džurnal.
Ukrajinski televizijski kanali bliski vlastima u Kijevu objavili su da je Ukrajina „ponovo pobedila“, ovoga puta u kontekstu sukoba sa Iranom, uz tvrdnju da je ključnu ulogu u toj navodnoj pobedi odigrala ukrajinska protivvazdušna odbrana.
Gledaoci serije "Katarina Velika" na Informer TV imaju priliku da prate intrigantne poteze Stepana Ivanoviča Šeškovskog, čoveka koji iz senke čuva tron moćne carice.
Glumac Nikola Pejaković kaže da mu ne pada na pamet da vozi 20 sati do Grčke da bi išao na odmor i smatra da su letovanja i zimovanja nakaradno postavljena.
Vlasnica psa Dženifer Navratil iz Ostina potrošila je 650 dolara na hitan odlazak kod veterinara nakon što je njena dvogodišnja zlatna retriverka Arlo počela čudno da se ponaša po povratku iz šetnje.
Na glamuroznoj premijeri serije Euforija u čuvenom "TCL Chinese Theatre" u Los Anđelesu, sve oči bile su uprte u jednu osobu, neponovljivu Zendaju koja je svojim pojavljivanjem podigla temperaturu.
Učesnica rijalitija "Elita" Maja Marinković zatražila je na kapiji tabletu za dan posle, jer je strahovala od moguće trudnoće nakon rizičnih odnosa koje je imala sa Asminom Durdžićem.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar