Povodom Nacionalnog dana borbe protiv limfoma, predstavljena je mobilna aplikacija "Limfom app" pomoću koje će pacijenti moći da prate tok bolesti i procenjuju svoje zdravstveno stanje.
31.03.2023
18:00
Na udaru su, pre svega, mladi koji često menjaju partnere i imaju nezaštićene odnose, zbog čega dolazi do zaražavanja humanim papiloma virusom (HPV), koji je jedan od glavnih uzročnika za pojavu ovog kancera. Jedino rešenje je vakcinacija devojčica i dečaka od 12 godina protiv HPV, koja je besplatna u Srbiji.
Jeziva statistika
Najnovije istraživanje Univerziteta u Birmingemu pokazalo je da u poslednje dve decenije raste broj obolelih od raka grla, zbog čega postoji velika bojazan od pojave pandemije.
"Veliki je porast broja obolelih od raka koji se zove orofaringeus. To je najčešći tip raka grla, koji se pojavljuje i na krajnicima i zadnjem delu grla. Čak 70 odsto zaraženih humanim papiloma virusom, koji se prenosi polnim putem, naposletku oboli od ove vrste tumora. Veći rizik obolevanja od raka grla postoji kod osoba koje imaju više seksualnih partnera, a pogotovo kod onih koji češće praktikuju oralni seks. To je najveći rizik, čak veći i od pušenja, nezdrave ishrane ili alkohola. Poražavajuća činjenica je i da oni sa šest ili više partnera s kojima upražnjavaju oralni seks imaju čak osam i po puta veći rizik da će razviti orofaringealni rak od onih koji ne praktikuju oralni seks" pokazalo je najnovije istraživanje britanskih lekara.
Foto: Shutterstock
Vakcina protiv HPV jedini spas
Dr Jelena Mitrović, načelnik pedijatrije u Domu zdravlja "Simo Milošević" na Čukarici, kaže za Informer da bi 90 odsto slučajeva karcinoma izazvanih HPV bilo sprečeno da je bolji obuhvat imunizacije, koja je od prošle godine besplatna u Srbiji.
- Vakcinacija je najbolja zaštita od zaraznih bolesti, a u ovom slučaju i od malignih oboljenja. Kondom ne štiti od bolesti izazvanih HP virusom jer se prenosi i direktno preko kože. Podjednako su ugroženi i dečaci i devojčice, pa se savetuje roditeljima da vakcinišu svoju decu pre prvog stupanja u seksualne odnose, a idealno je oko 12. godine - kaže dr Mitrović.
Specijalista otorinolaringologije dr Bojan Perišić objašnjava da poslednjih 20 do 30 godina vodeću ulogu pojave raka preuzima humani papiloma virus, pa tek onda pušenje i alkohol.
- Promene u ponašanju, seksualna revolucija, sve ranije stupanje u seksualne odnose doveli su do bržeg i lakšeg širenja virusa. Prenosi se direktnim seksualnim kontaktom. Poslednjih decenija HPV postaje glavni i najčešći uzrok nastanka i karcinoma grla - ističe dr Perišić.
Foto: Shutterstock
On napominje da ne oboljevaju samo starije osobe, već i mlađe generacije.
Simptomi
Otežano i bolno gutanje, promenjen govor, krvavi ispljuvak, bol u ždrelu ili otežano otvaranje usta simptomi su raka grla
Dr Bojan Perišić
- Značajno drugačije u odnosu na neka prethodna vremena jeste što oboleli više nisu isključivo starije osobe, već su sve mlađa populacija. Među obolelima ima sve više onih koji ne puše cigare i ne piju alkohol! Prema dostupnim podacima i istraživanjima, smatra se da će više od oko 50 odsto svetske populacije tokom svog života biti inficirano HP virusom. Od toga, oko sedam odsto oralnim putem - ističe specijalista otorinolaringologije.
Doktor Perišić navodi da postoje određeni simptomi koji mogu ukazati na kancer grla.
- Nije redak slučaj da se otkriva pojavom otoka i izraslina na vratu. To je već znak da je karcinom metastazirao u limfne čvorove u vratu. Tada je reč o odmakloj fazi bolesti. Kad se pojave, simptomi su najčešće otežano i bolno gutanje, promenjen govor, osećaj stranog tela u ždrelu. Ponekad i krvav ispljuvak, bol u ždrelu ili otežano otvaranje usta, što su znaci za hitan odlazak kod lekara - rekao je dr Perišić.
Foto: Shutterstock
Simptomi raka grla
* Kašalj
* Promuklost ili nerazgovetan govor
* Poteškoće pri gutanju
* Bol u uhu
* Kvrga ili ranica koja ne zaceljuje
* Upala grla
* Gubitak težine
Obavezni pregledi
Sa njim je saglasan i naš poznati urolog prof. dr Aleksandar Milošević. On kaže za Informer da su mladi najrizičnija kategorija za dobijanje ovog kancera.
- Nažalost, poslednjih godina je ozbiljan porast obolelih od ovog kancera. Pre svega, zbog nezaštićenih odnosa, neredovnih odlazaka kod lekara i preranog stupanja u seksualne odnose... Tu je i problem zbog nedovoljne imunizacije mladih HPV vakcinom jer se rak grla dobija i oralnim seksom - dodaje naš sagovornik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
pax_orion
pre 2 godine
statistika je pokazala da veliki broj porno glumica umire od raka grla :D
e koje ste vi budale :D
Povodom Nacionalnog dana borbe protiv limfoma, predstavljena je mobilna aplikacija "Limfom app" pomoću koje će pacijenti moći da prate tok bolesti i procenjuju svoje zdravstveno stanje.
Zamenica tužioca Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu Nažat Šamim Kan izjavila je danas da istraga o ruskoj "invaziji" na Ukrajinu ne može biti obustavljena zbog mirovnih pregovora.
Istoričar i univerzitetski profesor Čedomir Antić u potpunosti je razotkrio na koji način su blokaderi planirali Majdan, ali je govorio i o nasilju koje svakodnevno sprovode kako njihovi lideri tako i same pristalice blokaderske opozicije.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da je u Raški danas održao sastanak sa predstavnicima Srpske liste i čestitao gradonačelnicima na preuzimanju dužnosti.
Predsednik Srpske radikalne stranke prof. dr Vojislav Šešelj govorio je o debaklu blokaderske opozicije na lokalnim izborima ali i o tome šta su najveće muke u redovima prozapadne opozicije.
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Jedan od osumnjičenih u predmetu tužilaštva za organizovani kriminal u istrazi finansijskih tokova, a u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu, Goran R. uhapšen je 1. novembra u Hrvatskoj.
Sjedinjene Američke Države žele da Evropa preuzme većinu konvencionalnih odbrambenih kapaciteta NATO, od obaveštajnih podataka do raketa, do 2027. godine, rekli su zvaničnici Pentagona diplomatama u Vašingtonu ove nedelje, što je kratak rok koji neki evropski zvaničnici smatraju nerealnim, prenosi Rojters.
Ukrajinski antikorupcijski biro NABU i SBU saopštili su da su razbili kriminalnu grupu na čijem čelu je poslanica Ana Skorohod iz stranke „Za budućnost“.
Evropska komisija kaznila je platformu Iks novčanom kaznom od 120 miliona evra zbog kršenja Zakona o digitalnim uslugama, saopštio je na brifingu u Briselu zvanični predstavnik Evropske komisije Toma Renje, prenosi TASS.
Nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful oštro je reagovao na nedavno objavljeni dokument administracije Donalda Trampa, u kojem se tvrdi da Evropa u naredne dve decenije rizikuje „civilizacijsko brisanje“ zbog migracija i integracije u EU.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Posna lenja pita na čaše je mekana, sočna i mirisna, a priprema je jednostavna i praktična. Idealan kolač kada želite brz i ukusan desert bez mnogo komplikacija
Dr Dmitrij Jaranov, poznati kardiolog je otkrio da više nikada ne treba da pijete dijetalna pića. Iako se mnogi kunu u njih, nova velika studija pokazuje da vas rizici mogu ozbiljno iznenaditi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar