• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer

14.07.2023

13:42

Ko je Džek Ma koji se sinoć ludo provodio u centru Beograda: Životna priča mu je kao moderna bajka

profimedia

Vesti

Ko je Džek Ma koji se sinoć ludo provodio u centru Beograda: Životna priča mu je kao moderna bajka

Podeli vest

Milijarder Džek Ma, 65. najbogatiji čovek na svetu, sa procenjenim bogatstvo na 24,6 milijardi dolara, je vlasnik najveće platforme za trgiovinu.

U Kini je njegova lična istorija postala moderna bajka o prevazilaženju prepreka i uspehu. Trebalo mu je tri godine da položi težak test u zemlji da bi se upisao na koledž.

Dok je studirao konkurisao je za posao u lancu restorana, KFC, ali su ga oni odbili. Okrenuo se usavršavaju engleskog kao i pokazivanju strancima znamenitosti po svom rodnom gradu, što mu je pomoglo da briljira na univerzitetu.

Ma je postao profesor engleskog jezika, a zatim je osnovao svoj prvi internet start-up, "China Pages", koji je kreirao veb-stranice za preduzeća. Godine 1999. okupio je grupu prijatelja u svom stanu u Hangdžouu da pokrene "Alibabu", sa ciljem da poveže kineske fabrike sa kupcima širom sveta preko interneta.

Nazvao kompaniju prema liku iz arapske priče

- Sedeo sam u Sijetlu u kafiću i na pamet mi je pala priča o Ali Babi. Pitao sam konobaricu zna li za tu priču i rekla je 'naravno'. To mi se svidelo kao ime za kompaniju pa sam odmah izašao iz kafića i na ulici pitao desetak ljudi znaju li ko je Ali Baba, i svi su znali. Amerikanci, Nemci, Indijci, baš svi, i tada sam se odlučio za to ime jer je svima prepoznatljivo - ispričao je jednom prilikom Ma.

Ljubitelj Foresta Gampa

Kad su ga pitali ko mu je uzor, Ma nije pominjao Bila Gejtsa ili druge tehnomagnate.

- Jako volim Foresta Gampa. Gledao sam taj film barem deset puta. Zapravo, svaki put kad sam frustriran pogledam ga - rekao je Ma. Poput Gampa u filmu, ni Džek Ma nije briljirao u školi i često se osećao neshvaćeno. Kako je objasnio, može se poistovetiti s Forestom jer ga ništa što je proživeo nije promenilo kao osobu.

- To je poruka filma, i to je istina. Bez obzira na to što se promenilo, ti si ti. Ja sam još onaj čovek koji je ranije zaradivao 80 dolara mesečno - rekao je ranije Džek Ma.

Podsetimo, Džek Ma sinoć je sa prijateljima posetio restoran u Beogradu "Lafajet", naši reporteri uhvatili su ga na licu mesta kako se ludo zabavlja. Snimak pogledajte OVDE

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set