Evo kako će od septembra rasti plate u prosveti i zdravstvu: Povišica nekima i do 10.000 dinara, a ovo je detaljna računica
Podeli vest
Od 1. septembra plate zaposlenih u prosveti i zdravstvu biće više za 5,5 odsto, pa će povišicu dobiti vaspitači, nastavnici, medicinske sestre, negovatelji.
Svima njima sleduje i redovno povećanje plata u januaru 2024. godine, i na taj način primanja će im porasti i do 10.000 dinara
Nikada se nije desilo da za samo dve godine penzije porastu za 55 posto, a za samo dvadeset dana idemo na povećanje plata za medicinske sestre, rekao je u gostujući u jutarnjem programu Siniša Mali, ministar finansija.
Sa dva najavljena povećanja penzija, prvo vanredno u oktobru ove godine i redovnog od januara 2024. godine, prosečna primanja svih 1,65 miliona najastarjih će se popeti na 45.500 dinara. Praktično, nakon povećanja svaki penzioner će dobiti u proseku oko 8.800 dinara više.
07.08.2023
12:55
Povišice u prosveti
Zanimanje Sadašnja plata Plata u septembru Plata u januaru 2024.
vaspitačica 63.000 66.465 73.111
učitelj 74.658 78.764 86.643
PIO Fond objavio je najnovije podatke o iznosu prosečne penzije u Srbiji i najavio dva povećanja.
25.07.2023
18:13
nastavnik 74.658 78.764 86.643
razredni starešina 83.658 88.259 97.084
* iznosi su u dinarima
U prosveti veće plate očekuje ukupno 143.867 zaposlenih. Svima im sleduje ukupno povećanje od po 15,5 odsto, a povišice će ići iz dva puta, od 1. septembra 2023. godine 5,5 odsto i od 1. decembra 2023. godine dodatnih 11 odsto.
Na isti način kao u prosveti predviđeno je i povećane plata u zdravstvu, ali ne svima. Na listi za dve povišice, u septembru i januaru su medicinske sestre i tehničari u zdravstvu, kao i negovateljice u socijalnom sektoru. Svi ostali dobiće u januaru povišicu od 11 odsto.
Foto: Shuterstock
Povišice u zdravstvu
Zanimanje Sadašnja plata Plata u septembru Plata u januaru 2024.
tehničari u bolnicama 66.760 70.521 77.573
sestra u bolnici 66.760 70.521 77.573
sestra u domu zdravlja 62.370 65.800 72.380
lekar u domu zdravlja 108.000 / 119.880*
lekari specijalisti 125.960 / 139.815*
* lekarima jedno povećanje od 11%
Pored zaposlenih u javnom sektoru, povećanje primanja očekuje i oko 1,7 miliona naših najstarijih sugrađana. Oni će povišice dobiti takođe u dva navrata. Prvu u oktorbru za 5,5 odsto, a drugu takođe od januara naredne godine za skoro 15 odsto.
Povećanje penzija
Sada Oktobar (5,5%) Januar 2024. (14,6%)
12.219 12.891 14.773
24.438 25.782 29.546
37.807 39.886 45.709
67.204 70.900 81.251
85.532 90.236 103.410
97.751 103.127 118.183
* iznosi su u dinarima
Nikada se nije desilo da za samo dve godine penzije porastu za 55 posto, a za samo dvadeset dana idemo na povećanje plata za medicinske sestre, rekao je u gostujuci u jutarnjem programu Siniša Mali, ministar finansija.
- Želim da najavim da za samo 20 dana idemo na povećanje plata za medicinske sestre, prosvetare, negovateljice. Inflacija polako pada, tako da je povećanje mnogo značajnije. Od 1. oktobra dodatnih 5,5 posto povećanje za penzionere. Nikada se nije desilo da za samo dve godine penzije porastu za 55 posto - rekao je Mali i pozvao penzionere da uzmu penzionerske kartice - rekao je Mali.
Povišice za uniformisana lica
Zanimanje Sadašnja plata plata u januaru 2024.
desetar 72.343 80.300
razvodnik 67.769 75.223
policajac 75.000 83.250
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nikada se nije desilo da za samo dve godine penzije porastu za 55 posto, a za samo dvadeset dana idemo na povećanje plata za medicinske sestre, rekao je u gostujući u jutarnjem programu Siniša Mali, ministar finansija.
Iran je uputio hitan poziv susednim državama da odmah evakuišu osoblje iz više ključnih naftnih i gasnih postrojenja širom Bliskog istoka, uz upozorenje da bi ti objekti mogli biti meta vojnih udara.
Danas (17. marta) u 18:11 po moskovskom vremenu, izvršen je napad na teritoriju koja se nalazi uz zgradu meteorološke službe na industrijskoj lokaciji NE „Bušer“, u neposrednoj blizini aktivnog energetskog bloka, saopštava Rosatom.
Blokaderski reditelj Srđan Dragojević, nekada poznat po filmovima koje je stvarao, a danas samo po ostrašćenom "pljuvanju" svega dobrog u državi Srbiji, ostrvio se najstrašnije na, verovali ili ne, veronauku.
Šef odborničke grupe u skupštini grada Kruševca Zoran Tomić i narodni poslanik Milenko Jovanov su na Iks mreži reagovali na laži i besmislice koje je rekao tajkunski opozicionar Dragan Đilas.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić vratila je danas na fabrička podešavanja potrčka tajkuna Dragana Đilasa, Borislava Borka Stefanovića, koji je nju napao zbog reči koje je izgovorila u Briselu.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Ubistvo vođe baklanskog kartela Živka Bakića naručile su i organizovale vođe kriminalnog klana koje se nalaze van teritorije Srbije, otkriveno je tokom istrage likvidacije koja se dogodila 16. januara u Sopotu.
Telo Nenada K. (58) pronađeno je 16.marta u zgradi u Čačku, a njegov nestanak prijavljen je samo dan ranije. Zbog sumnje da su ga ubili, policija je uhapsila trojicu muškaraca.
Ruski predsednik Vladimir Putin i dalje je otvoren za razgovore o ključnim pitanjima, uključujući energetsku saradnju, a evropske zemlje još imaju priliku da pokažu spremnost za dijalog, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Američki predsednik Donald Tramp protivi se daljim napadima na iransku energetsku infrastrukturu, nakon što je Izrael izveo vazdušne napade na iransko gasno polje Južni Pars.
Kina je započela direktne pripreme za mogući sukob sa Sjedinjenim Američkim Državama u narednim godinama, dok pažljivo analizira rat SAD protiv Irana kako bi otkrila slabosti američke vojne strategije, prenosi Blumberg.
Književniku Veselinu Dželetoviću, prema čijem romanu je snimljen film "Žetva", i ekipi koja je radila na ovom ostvarenju, nuđeni su milioni da iz filma izbace da su ljudi ubijani i kidnapovani na Kosovu i Metohiji, a njihovi organi vađeni u "Žutoj kući".
Danas je došlo do požara u srpskom paviljonu u Veneciji gde se održava čuveni filmski festival, a sada su se pojavile i prve fotografije sa mesta nesreće.
Kuhinjski ormarići mogu brzo postati magnet za mrave, moljce i druge sitne napasti, ali postoji veoma jednostavno rešenje koje je prirodno i jeftino, lovorov list.
Sigurno vam se bar jednom desilo da priključite telefon na punjenje, a baterija se uopšte ne puni. To ume baš da iznervira, ali rešenje je često jednostavnije nego što mislite, a pritom veoma jeftino.
Hroničan umor, nervoza i pad energije mogu biti znak da organizmu nedostaje jedan važan vitamin iz B grupe koji ima veliku ulogu u radu mozga, proizvodnji energije i jačanju imuniteta.
Mlad mesec u astrologiji simbolizuje nove početke, neočekivane prilike i sveže ideje koje dolaze u pravom trenutku. Sledeći put ćemo ga videti 19. marta, a ovaj ciklus posebno će osvežiti energiju i doneti šanse za napredak Ribama, Bikovima i Rakovima.
Putem društvenih mreža pratioci su počeli da spekulišu kako je pevačica Aleksandra Prijović koleginici Barbari Bobak preotela saradnika, a objavljena je i njegova fotografija.
Pevač Uroš Živković govorio je o svom privatnom životu, ali i odnosu sa Milicom Todorović koja mu nije odgovorila na poruku nakon njegove izjave o vezi sa oženjenim.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar