Šokantna računica rate za stan od 60 kvadrata: Banci otplatite dva stana i automobil
Podeli vest
Kamatne stope na stambene kredite su najveće u poslednjih 15 godina, i iznose oko 7 posto, pa za stan od 60 kvadrata na pozajmljenih 100.000 evra, vraćte još 112.000 evra.
Prema računici Udruženja potrošača "Efektiva", da bi se u Beogradu kupio stan od 60 kvadrata, potrebno je 120.000 evra, imajući u vidu da je prosek minimalnih cena na obodima prestonice u ovom trenutku oko 2.000 evra za kvadratni metar.
Profesor Beogradske bankarske akademije Hasan Hanić ocenio je da se približavamo gornjoj granici povećanja referentnih kamatnih stopa i naglasio da se već od septembra može očekivati blago povećanje rate, ali i da se nada da do tog povećanja može doći jednom ili dva puta, i to blago, do kraja godine.
Neplatiše će biti na udaru, prema novom Zakonu o električnim komunikacijama, jer čak i zbog sitnih dugovanja neće moći da podignu kredit.
28.06.2023
11:03
- Kamatne stope se na stambenim kreditima su najveće, za poslednjih 15 godina i kreću se oko sedam odsto. Dakle, ako uzmemo da potencijalni korisnik stambenog kredita ima 20.000 evra učešća i potrebno mu je 100.000 evra kredita, računica je sledeca: 100.000 evra na 25 godina, sa kamatom od sedam odsto, daje ratu od 700 evra! Dalje treba pogledati odnos kamate i glavnice u jednoj rati, gde je 580 evra kamate banci (zarada banke) a samo 120 evra ide na smanjenje glavnice. Uz to, ako bi ta kamata ostala do kraja, na pozajmljenih 100.000 evra, dužnik vraća još 112.000 evra, što je i više od dva stana - zaključuju u Efektivi.
Kako su za Informer rekli u Centralnoj banci, bankarski sektor u Srbiji je u prvih šest meseci 2023. godine imao je neto dobitak pre oporezivanja u iznosu od 71,2 milijardi dinara.
- U strukturi rezultata, kao i svih prethodnih godina, dominiraju neto prihodi od kamata i naknada, odnosno prihodi koji potiču od redovnog poslovanja. Na rast prihoda od kamata je u najvećoj meri uticalo povećanje referentnih kamatnih stopa Evropske centralne banke i Narodne banke Srbije, ali i kreditna aktivnost i povećanje troškova sprovođenja zaoštrene monetarne politike - kažu u NBS.
Gledanje sajtova za odrasle na internetu svakako nije nešto o čemu biste rado pričali, ali ako to radite, možete upasti i u ozbiljnu nepriliku da vam banka odbije kredit. U kojim još neočekivanim situacijama banka može da vam uskrati pozajmicu otkrio je gostujući u jutarnjem programu na Tv Prva finansijki ekspert Vladimir Vasić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Profesor Beogradske bankarske akademije Hasan Hanić ocenio je da se približavamo gornjoj granici povećanja referentnih kamatnih stopa i naglasio da se već od septembra može očekivati blago povećanje rate, ali i da se nada da do tog povećanja može doći jednom ili dva puta, i to blago, do kraja godine.
Višem javnom tužilaštvu (VJT) u Beogradu danas je stigao obdukcioni zapisnik sa toksikološkom analizom Instituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu u vezi sa smrću dvadesetpetogodišnje Milice Živković.
Zastrašujuća scena sinoć je zabeležena tokom emisije "Utisak nedelje" kod Olje Bećković na tajkunskoj Novoj S, kada je jedna od gošći, ranije najavljena samo kao studentkinja Filozofskog fakulteta u Beogradu, odbila da kaže svoje ime i prezime, naglasivši kako je ona samo medij.
Izraelski istoričar Efraim Zurof, najpoznatiji lovac na naciste, objavio je autorski tekst za "Times of Israel" u kom se detaljno pozabavio i osudio antisemitske poruke u seriji "Senke nad Balkanom" blokadera Dragana Bjelogrlića.
Ideolog blokadera Jovo Bakić, političar u pokušaju koji se proslavio stravičnim pretnjama prema svima onima koji ne misle kao zombirani plenumaški zborovi, po ko zna koji put napao je Srbiju i njenog predsednika Aleksandra Vučića.
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
Srpski dnevnik počinje danas, 6. aprila u 21 čas! Osim najvažnijih vesti i tema, gledaoci će imati priliku da prvi saznaju i najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Marijana Milićeivć.
Srpski dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas, a pored najnovijih informacija i aktuelnih tema, gledaoci će moći prvi da saznaju najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Kristina Vasić.
Nova velika informativna snaga Informer televizije, Srpski dnevnik, koji od ponedeljka startuje svakog dana u 21 čas, izazvao je pravi bum na mrežama i lavinu reakcija gledalaca koji već sada poručuju da jedva čekaju premijerno izdanje.
Direktor "Mladost tursa" Branislav Karadžić ubijen je pre 34 godine na parkingu zgrade u kojoj je stanovao na Novom Beogradu, a zločin koji je potresao Beograd je rasvetljen nakon drugog teškog krivičnog dela "bande sa Pravnog fakulteta".
U okolini Mošorina u toku je velika potera za muškarcem M.B. starim oko 40 godina, koji je prethodno u okolini Novog Sada uz pretnju oružjem oteo vozilo i pri begu u više navrata pucao ka policiji.
Astronauti misije "Artemis II" prvi put posle više od pola veka posmatraju Mesec iz blizine i šalju fotografije koje otkrivaju detalje njegove površine.
Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik predsednika Ruske Federacije za investicije i ekonomsku saradnju sa inostranstvom, naveo je da aktuelni trendovi na tržištu ukazuju na ozbiljne poremećaje u snabdevanju.
Linda Lavlejs bila je američka pornografska glumica koja je postala poznata po svom nastupu u tvrdom porniću "Duboko grlo" iz 1972, koji je doživeo ogroman uspeh.
Ako želite da vaša vaskršnja jaja izgledaju elegantno, a da pritom ne potrošite sate na dekoraciju i farbanje, samolepljivi biseri su savršeno rešenje.
Žene sigurno zanima u kojim godinama su muškarci najbolji u krevetu? A da li ste razmišljale o godinama koje su idealne za brak, kao i u kojima najčešće varaju.
Pevačica Vanja Mijatović ispričala je kako je zbog želje svoje majke dobila ime Ivana Vanja, ali se njoj lično više dopalo da je oslovljavaju samo kao Vanju.
Neočekivani susret Kristijana Golubovića i pevačice Ane Nikolić podigao je veliku prašinu u javnosti, nakon što je njihov zajednički snimak osvanuo na društvenim mrežama
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar