Vozači oprez, policija od petka oduzima vozila! Nova pravila: Detaljan spisak prekršaja koji vas mogu skupo koštati!
Podeli vest
Srbija je dobila izmenjeni Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima, nakon što su i poslanici u Skupštini Srbije prošle nedelje usvojili predložene izmene i dopune ovog dokumenta, i samim tim stekli su se uslovi da počnu da se primenjuju odredbe na osnovu kojih će se oduzimati vozila zbog najteže učinjenih prekršaja.
Zakon je Skupština Srbije usvojila u sredu, 6. septembra, a odmah sutradan je objavljen u Službenom glasniku. Počinje da se primenjuje 8 dana od dana objave, odnosno u petak, 15. septembra.
Predsednik Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović izajvio je danas da država mora odlučno da stane na put divljanju u saobraćaju i da mora snažno da odgovori na trend pravljenja prekršaja zbog snimanja za društvene mreže.
Saobraćajna gužva na magistralnom putu Zlatibor - Užice deo je svakodnevnice, ali je, kako javlja naš reporter, danas u jednom trenutku posebno bio usporen...
11.09.2023
15:48
Oduzimanje vozila omogućeno je izmenom člana 295. Izmenjeni član 295 umesto isprave, propisuje oduzimanje predmeta, odnosno vozila, od vozača koji je u poslednje dve godine osuđivan za teže prekršaje.
- Policijski službenik će u kontroli saobraćaja, odnosno u vršenju nadzora, od učinioca težeg prekršaja iz oblasti bezbednosti javnog saobraćaja na putevima, koji je u poslednje dve godine pravnosnažno osuđivan za teže prekršaje iz ove oblasti, privremeno oduzeti predmet koji je bio upotrebljen za izvršenje tog prekršaja - navodi se u Nacrtu a zatim dodaje:
- Policijski službenik može u kontroli saobraćaja, odnosno u vršenju nadzora, privremeno, od učinioca prekršaja oduzeti predmet podoban za dokazivanje protivpravnog ponašanja, piše Telegraf.
Zbog održavanja manifestacija u subotu, 9. septembra, "Svečanost promocije kadeta Vojne akademije u prvi oficirski čin", od 8 do 14.30 časova ispred Narodne skupštine, "Gej parade" od 15 do 20 časova i "Opere na vodi" od 19 do 23 časa, doći će do izmena u režimu rada linija JGP-a, saopštio je Beoinfo.
08.09.2023
17:52
Foto: Insajder/Novak Đurović
Kako su ranije objasnili nadležni, vozila će se oduzimati onim vozačima koji su zatečeni u vršenju težeg prekršaja a ustanovi se da su u protekle dve godine pravnosnažno osuđeni za najmanje dva teža prekršaja. U takvim slučajevima policijski službenik će moći da privremeno oduzme vozilo kojim je učinjen prekršaj na licu mesta do okončanja postupka pred nadležnim sudom koji može da traje i do godinu dana, nekada i više.
Spisak prekršaja zbog kojih bi vozači mogli da ostanu bez vozila:
1. Vožnja pod dejstvom alkohola sa više od 1,2 promila
2. Odbijanje alkotestiranja ili drogatestiranja
3. Prekoračenje brzine za više od 80 km/č van naselja
4. Prekoračenje brzine za više od 70 km/č u naselju
5. Prekoračenje brzine za više od 60 km/č u zoni škole ili zoni "30"
6. Prekoračenje brzine za više od 50 km/č u zoni usporenog saobraćaja
7. Prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu vozača
8. Prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu koje nije predviđeno za sedenje (prtljažnik, instrument tabla, zadnja polica, spoljni delovi vozila i sl.)
9. Prolazak kroz najmanje dva crvena svetla na semaforu u razmaku kraćem od 10 minuta
10. Preticanje kolone vozila preko neisprekidane (pune) linije
11. Vožnja bez položene ijedne vozačke kategorije
12. Vožnja tokom mere zabrane upravljanja vozilom
13. Vožnja nakon oduzimanja vozačke dozvole zbog nakupljenih kaznenih poena
14. Vožnja za vreme privremenog isključenja iz saobraćaja
15. Vožnja noću na neosvetljenom putu bez ijednog uključenog svetla na vozilu
16. Preticanje ili obilaženje vozila koje se zaustavlja ili se zaustavilo radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović izajvio je danas da država mora odlučno da stane na put divljanju u saobraćaju i da mora snažno da odgovori na trend pravljenja prekršaja zbog snimanja za društvene mreže.
Pedsednik Srbije Aleksandar Vučić uključio se danas telefonskim putem u program Informer TV, nešto posle 14 časova, kako bi komentarisao aktuelne događaje.
Ukrajinska operaterka drona iz sastava Oružanih snaga Ukrajine (OSU) izjavila je da želi da ubije „što više Rusa“ i da u tome, kako je sama rekla, „uživa“, prenosi britanski Tajms.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je prilikom telefonskog uključenja na Informer TV istraživanje koje pokazuje da je SNS daleko ispred svih stranaka.
Predsednik SRS Vojislav Šešelj oktrio je da su zapadni moćnici imali plan da uhapse Slobodana Miloševića na isti način na koji su oteli predsednika Venecuele Nikolasa Madura.
Dok se ministar za evropske integracije Nemanja Starović neumorno bori za interese Srbije na svakom koraku, Dragan Đilas i njegova Stranka slobode i pravde nastavljaju sa svojom oprobanom taktikom – plasiranjem beskrupuloznih laži.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako se za izbore sprema političar blokader Miroslav Aleksić, sa kime se druži pretendent na studentsku listu, profesor Milo Lompar, kakav je javni debakl doživela Đilasova uzdanica Marinika Tepić, na koji način se opušta lažni poliglota, opozicionar Đorđe Stanković, gde se šeta advokat blokader Rodoljub Šabić… i još mnogo toga!
Tokom pojačanih kontrola saobraćaja prethodnih dana, najteži prekršaj zabeležen je na putnom pravcu Podgorica - Danilovgrad, gde je vozač iz Nikšića uhapšen zbog bahate i opasne vožnje.
Tarik Prusac sumnjiči se da je juče u Sarajevu ubio svoju bivšu suprugu Elmu Godinjak, a portparolka Tužilaštva KS, Azra Bavčić otkrila je stravične detalje ovog zločina.
Politički uticajna kubansko-američka zajednica na Floridi vrši snažan pritisak na predsednika SAD Donalda Trampa da u potpunosti ukloni komunističko rukovodstvo u Havani.
Vulkan Majon u Filipinima, jedan od najaktivnijih na svetu, eruptirao je u kasnim popodnevnim satima u subotu, izbacujući gust oblak pepela i pokrećući opasne piroklastične tokove koji su izazvali paniku među lokalnim stanovništvom.
Kultni film Nacionalna klasa iznedrio je brojne nezaboravne likove, a među njima je bila i Senka, devojka koja se pojavila u svega nekoliko scena, ali je ostavila snažan utisak na publiku.
Glumac Marko Todorović koji je u filmovima o "Žikinj dinastiji" glumio prijatelja Milana hteo je da odustane od snimanja i to zbog Dragomira Bojanića Gidre.
Vaše dvorište može izgledati kao uredan i miran kutak prirode, ali ponekad se u takvom okruženju može pojaviti neočekivan gost - zmija, a evo koje četiri ih privlače.
Gugl je podelio osam praktičnih saveta koji mogu da pomognu da baterija na Android uređajima traje duže. Ovi saveti su jednostavni za primenu i lako se uklapaju u svakodnevno korišćenje.
Zbog tri carska reza koja je imala, lekari su Bogdani i Veljku Ražnatoviću savetovali da razmišljaju o još samo jednom detetu, budući da bi svaka naredna trudnoća nosila povećan rizik.
Irena Radulović, supruga influensera Jovana Radulovića Jodžira, trenutno boravi sa porodicom u Perastu, odakle je podelila kako provode dane na odmoru.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar