Da li je moguće?! Uveden crveni karton ako fudbaler OVAKO drži ruku?! Još dva nova propisa o isključenjima!
129. 04. 2026. u 14:01
229. 04. 2026. u 14:01
Grad Subotica
Vesti
Mnogobrojne goste, učesnike i domaćine festivala, kao i dobitnike tradicionalne festivalske nagrade „Mali princ“ i nagrade „Oton Tomanić“, koja je ustanovljena ove godine, najpre je pozdravio gradonačelnik Subotice Stevan Bakić koji je, tom prilikom, rekao kako je ovo festival koji je, kroz svoje postojanje, prikazao mnoga umetnička dostignuća i dao veliki doprinos razvoju lutkarstva, afirmišući pozorište za decu i pozorišnu umetnost.
„Međunarodni festival pozorišta za decu je kroz svoje trajanje izgradio ugled u Evropi i svetu, i ne treba biti skroman već slobodno reći – postao brend kako grada Subotice, tako i države Srbije. Festival koji, prikazujući sjajne predstave, deci otvara veliki prostor da svoju kreativnost i maštovitost pretoče u umetnost”, naglasio je gradonačelnik Bakić.
Dodao je da je ovo, ujedno, i festival koji šalje poruku po kojoj je Subotica već odavno poznata, a to je gostoljubivost, druželjubivost, tolerancija i bogatstvo različitosti, „na šta smo“, kako je rekao, „svi mi u Subotici izuzetno ponosni“.
„Takođe, festival je kroz svoje postojanje iznedrio i jednu prelepu nagradu ’Mali princ’, koju su poneli najznačajniji umetnici u svetu koji su najveći deo sebe i svog truda i rada upravo posvetili deci”, istakao je Bakić.
Foto: Grad Subotica
Podsetio je da Grad Subotica veliku pažnju poklanja deci, naročito u poslednje tri godine, stavljajući akcenat na one oblasti koje su za njih najviše vezane, a to su sport, kultura, obrazovanje i socijalna zaštita.
„Svi mi se zaista trudimo da našoj deci pomognemo da prepoznaju prave vrednosti života, da to bude temelj za njihovu dalju nadogradnju kroz obrazovanje. I da, kad završe svoje školovanje, kad postanu zreli ljudi, preuzmu odgovornost i daju doprinos u razvoju i svoje Subotice, i svoje Srbije“, kazao je Bakić.
Uz čestitke ovogodišnjim dobitnicima nagrade za životno delo „Mali princ“ i novoustanovljene nagrade „Oton Tomanić“, on je izrazio zahvalnost Ministarstvu kulture i Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama na ogromnoj podršci i pomoći koju su tokom svih ovih 30 godina pružali Međunarodnom festivalu pozorišta za decu.
„Svim našim dragim gostima poželeo bih srdačnu dobrodošlicu i da se ugodno provedu u našem gradu. Želim i da upoznju bogatstvo kulture i sve lepote naše Subotice, kojih zaista ima mnogo. I da, kada budu odlazili iz našeg prelepog grada, ponesu najlepše uspomene. A, mi ih, dogodine, čekamo raširenih ruku“, zaključio je gradonačelnik Stevan Bakić.
Foto: Grad Subotica
Prisutne je pozdravila i pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević koja je rekla kako kulturna manifestacija kao što je ovaj tradicionalni i međunarodni festival pozorišta za decu jeste jedan izuzetan događaj, ne samo u našim, već i u mnogo širim okvirima.
Ona je podvukla da su organizatori zbog istrajnosti na očuvanju ovog festivala dostojni iskrenog divljenja.
„I da naglasim, čak i da prethodne tri decenije njegovog trajanja na ovom našem prostoru nisu bile turbulentne, a ponekad i dramatične kakve su bile, ovaj jubilej i istrajnost organizatora da se festival sačuva zaslužuju najdublje poštovanje“, kazala je, između ostalog, Dragana Milošević.
Nakon uvodnih obraćanja, prvi put je dodeljena festivalska nagrada „Oton Tomanić”, priznanje za teatrološko promišljanje u domenu pozorišta za decu i mlade, profesoru dr Zoranu Đeriću, selektoru Festivala, dok su tradicionalne festivalske nagrade za životno delo „Mali princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, dodeljene glumici i rediteljki Ameli Vučenović, i slovenačkoj lutkarki, pedagogu i publicisti Jeleni Sitar. Nagrade svim laureatima uručio je gradonačelnik Subotice Stevan Bakić.
Zoran Đerić je, u svom obraćanju prisutnima, između ostalog naveo kako se za lutkarsku umetnost zainteresovao 1988. godine, dolaskom na mesto upravnika Pozorišta mladih u Novom Sadu, i da ga od tada do danas lutkarstvo neprestano fascinira i intrigira svojim mogućnostima, ali i svojom prošlošću.
Amela Vučenović se prisutnima obratila rečima kako je ponosna što će njeno ime stajati uz imena onih od kojih je učila i da su nagrade dobijene u vlastitoj zemlji uvek posebno važne i drage, a Jelena Sitar je u svom govoru rekla kako je u lutkarstvo uveo Lojze Kovačič – mada zapravo nije bio lutkar nego jako dobar pisac – koji je govorio da je u umetnosti, pored veštine koja je jako važna, apsolutno neophodna potpuna iskrenost, te da to ona pokušava u svom radu.
Pored Amele Vučenović i Jelene Sitar, treći ovogodišnji dobitnik nagrade „Mali princ” je bugarski glumac i reditelj Bonjo Lungov.
Na ceremoniji otvaranja predstavljen je i festivalski žiri, čije odluke će biti saopštene na ceremoniji dodele nagrada i zatvaranja festivala u petak, 22. septembra - laureati „Malog princa” Amela Vučenović i Jelena Sitar, kao i Jaroslav Antonjuk – poljski režiser, dramaturg i teatrolog.
Ovogodišnje festivalsko izdanje traje do 22. septembra i održava se na nekoliko lokacija u Subotici, a tokom trajanja festivala u takmičarskom programu učestvovaće 14 pozorišta iz 12 zemalja: Kine, Južne Koreje, Portugala, Rumunije, Estonije, Češke, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Srbije. Ulaz na kompletan program festivala je besplatan.
U umetničkom delu ceremonije nastupili su Dečji hor „Emanuil“ iz Subotice s dirigentom i umetničkim rukovodiocem Rafailom Stokin, koji je izveo festivalsku pesmu „Pustimo decu da rastu“, kao i subotički baletski Creative Studio, koji je izveo koreografije Mirjane Perčić i Maše Lukić.
Takmičarski program festivala otvoren je na sceni „Jadran” Narodnog pozorišta u Subotici predstavom „Stara priča” pozorišta „Pod srećnom zvezdom” iz Češke, u režiji Jevgenija Ibragimova.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jedan blokaderski siledžija po svoj prilici rešio je da bude poznat.
29.04.2026
12:12
Poziv Boška Obradovića upućen dojučerašnjim saborcima iz opozicije da svi kolektivno odu u političku penziju naišao je na uvredljive reakcije.
29.04.2026
10:23
Blokader čiji identitet u trenutku objavljivanja ove vesti nije poznat napao je i vređao poznatog ekonomistu Gorana Puzića.
29.04.2026
10:50
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa evropskim komesarom za unutrašnje poslove i migracije Magnusom Brunerom.
29.04.2026
13:05
Novinar Uroš Piper upozorio je da blokaderi i opozicija srljaju u sukob i da se nada da neće biti nastradalih.
29.04.2026
12:50
Ne propustite!
28.04.2026
13:45
Ne propustite!
26.04.2026
19:19
Ne propustite!
25.04.2026
11:29
Samo na TV Informer!
24.04.2026
15:04
Saobraćajna nezgoda dogodila se danas kod Novog Sada, a Mladen Mijatović oglasio se na svom zvaničnom Instagram profilu, gde je objavio fotografije sa lica mesta.
29.04.2026
13:58
Nakon potvrde da je policija uhapsila Sašu L. (36) i Nemanju M. (36), koji se sumnjiče da su pomagali Milošu Medenici da se sakrije od pravde, osvanula je još jedna objava odbeglog Medenice na duštvenim mrežama.
29.04.2026
13:28
U ranim jutarnjim satima u kockarnici u selu Breznica, u opštini Bujanovac, na jugu Srbije, desila se pucnjava.
29.04.2026
13:13
U Višem sudu u Podgorici, preslušavanjem glasovnih poruka sa Skaja, među kojima su, navodno, i one u kojima se pominje nedavno ubijeni Krsto Vujić u Španiji, ali i one koje šalje Igor Vukotić, nastavljeno je suđenje za ubistvo Šćepana Roganovića u Herceg Novom 13. februara 2020.
29.04.2026
12:50
Na Bežanijskoj kosi, u Ulici Ismeta Mujezinovića došlo je do požara.
29.04.2026
10:16
Jedinica Oružanih snaga Ukrajine iz sastava mornarice izvela je napad na tanker "Marquise", koji se nalazi pod sankcijama više zapadnih zemalja, saopštio je Generalštab Ukrajine.
29.04.2026
13:30
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da Iran "ne može da se sabere" i da bi im "bolje bilo da se uskoro opamete" kada je reč o sporazumu o nuklearnom naoružanju.
29.04.2026
13:01
Turista iz Nemačke (57) preminuo je nakon što ga je ujela kobra tokom predstave sa zmijama u luksuznom odmaralištu u Hurgadi, u Egiptu.
29.04.2026
12:35
Osumnjičeni za pokušaj atentata na predsednika SAD Donalda Trampa, Kol Tomas Alen (31), godinama se radikalizovao na društvenim mrežama, pokazuju analize njegovih naloga.
29.04.2026
12:13
Glumica Zlata Petković je gotovo celu svoju trudnoću sa prvim detetom držala u tajnosti.
29.04.2026
14:14
Nekadašnji glumci Aleksandra Guberinić i Rastko Lušulović samo su neki od poznatih ličnosti koji su scenu zamenili manastirskom životom.
29.04.2026
10:52
Glumica Olivija Vajld (42) pojavila se nedavno na dodeli nagrada u Los Anđelesu u izdanju koje je odmah pokrenulo glasine o korišćenju Ozempika.
29.04.2026
09:29
Mina Sovtić, ćerka glumice Anice Dobre, "pohvalila" se kako je upisala Fakultet dramskih umetnosti (FDU).
29.04.2026
12:41
Dugoočekivani nastavak kultne borilačke mitologije - Mortal Kombat II, u produkciji Warner Bros. i studija New Line Cinema, stiže na veliko platno.
29.04.2026
11:36
Kada dođe vreme za roštiljanje, jedno pitanje se uvek nameće, kako pripremiti meso da bude mekano, sočno i bogatog mirisa? Tajna je u pravim začinima.
29.04.2026
13:00
Na svečanoj večeri u Beloj kući, gde su Donald i Melanija Tramp ugostili britanskog kralja Čarlsa III i kraljicu Kamilu, prva dama pojavila se u izdanju koje je odmah postalo glavna tema.
29.04.2026
11:40
Pakovanje za put ne mora da bude stresno, uz nekoliko pametnih trikova možete spakovati sve što vam treba brzo, uredno i bez brige.
29.04.2026
12:20
Pojavile su se informacije da OpenAI razmatra razvoj sopstvenog pametnog telefona, koji bi mogao ozbiljno da uzdrma tržište i dovede u pitanje dominaciju platformi kao što su "App Store" i "Google Play".
29.04.2026
10:20
Napravite domaće ćevape po ovom jednostavnom receptu koji će oduševiti vaše ukućane.
29.04.2026
09:40
Starleta Stanija Dobrojević stavila je tačku na flert sa Anđelom Rankovićem jer pored sebe ne želi mekušca.
29.04.2026
13:33
Pevačica Nela Vidaković oglasila se povodom tragedije koja je njen rodni Šabac zavila u crno.
29.04.2026
12:58
Nekadašnja pevačica "Magla benda", Tijana Milenković odlučila je da malo zapreti jačem polu i to onako kako najbolje ume, kroz novu pesmu.
29.04.2026
12:13
Rijaliti učesnik Borislav Terzić Terza pred kamerama je na kolenima zamolio za oproštaj majku svog deteta Milicu Veličković.
29.04.2026
11:58
Džefri Pol Arnold, novi suprug modne kreatorke Meline Džinović ima poslovnu imperiju, a zarađuje i od iznajmljivanja luksuzne jahte i to 70.000 evra nedeljno.
29.04.2026
11:26
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar