• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

18.10.2023

13:36

Frapantni podaci! Ove osobe su najčešće žrtve trgovine ljudima u Srbiji

V.N.

Vesti

Frapantni podaci! Ove osobe su najčešće žrtve trgovine ljudima u Srbiji

Podeli vest

Najčešće žrtve trgovine ljudima u Srbiji su žene i devojčice, koje čine 80 odsto ukupnih žrtava.

Predstavnica nevladine organizacije Astra Marija Anđelković kaže da 40 odsto svih žrtava čine deca.

Prema njenim rečima, kontrola žrtava poprimila je drugačiji oblik, pa sve manje ima fizičkog nasilja, a sve više psihičkog u vidu ucena i pretnji. Protekle godine identifikovane su 62 žrtve trgovine ljudima, ali se smatra da je stvarni broj 10 puta veći.
 
Kako je objasnila, kazne za trgovce ljudima su od tri do 12 godina zatvora, ali se najčešće dodeljuju od tri do pet godina, a sve češće kazne manje od tri godine.

 
Do toga dolazi zbog česte prekvalifikacije krivičnog dela iz trgovine ljudima u posredovanje u prostituciji, čime se smanjuje i kazna. Ukazala je da je problem i to što, osim prekvalifikacije dela tokom postupka, sve češće to krivično delo od početka procesa se kvalifikuje kao posredovanje.
 
- Tako žrtva više nije žrtva, već dobrovoljna prostituka- naglasila je Anđelković.
 
Sudija Vrhovnog suda u penziji Radmila Dičić Dragićević kazala je da je veoma bitna edukacija i žrtava, ali i sudija.

Kako je napomenula, najvažnije je raditi na edukaciji sa sudijama na višim instancama, koje odlučuju o žalbama.
 
Dičić Dragićević je objasnila da su konvencije Evropske unije, Ujedinjenjih nacija, ali i Istanbulska konvencija, koje je Srbija potpisala, dovele do promena udomaćem zakonodavsku i da pristanak žrtve na eksploataciju ne znači da krivično delo ne postoji.
Ona je naglasila da je trgovina ljudima moderno ropstvo i poručila da sankcije moraju biti odgovarajuće, a ne minimalne.
 

Kada je reč o nadoknadi štete žrtvama, Dičić Dragićević je rekla da država treba da obezbedi naknadu, jer je ona odgovorna za zaštitu ljudi i njihovih prava.
 
Prema njenim rečima, osnivanje fonda za naknadu bilo bi dobro rešenje i moglo bi se jednostavno omogućiti, tako što bi se sredstva crpela iz oduzete imovine trafikera.
 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set