Važna vest za Srbiju: Bugarska ukida takse na ruski gas
Podeli vest
Vlada Bugarske obustaviće porez na tranzit ruskog gasa koji prolazi kroz tu zemlju, a što se tiče i Srbije.
Reč je o nametu koji je na snazi od sredine oktobra a koji je izazvao je osude Srbije i Mađarske koje dobijaju gas tranzitnim gasovodom iz Bugarske strahujući da bi dodatne troškove platili potrošači ili da bi Gasprom mogao da u potpunosti prekine protok gasa.
Gasniinterkonektor Srbija-Bugarska danas svečano kreće sa radom u Nišu, gde će predsednik Srbije, Aleksandar Vučić ugostiti predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva, predsednika Bugarske Rumena Radeva i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuelea Žiofrea. Kako je i sam Vučić rekao, ovaj projekat je od mnogostrukog značaja za našu zemlju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas će, povodom obeležavanja početka rada Gasnog interkonektora Srbija-Bugarska, ugostiti u Nišu predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva, predsednika Bugarske Rumena Radeva i šefa Delegacije EU u Srbiji Emanuelea Žiofrea.
10.12.2023
07:18
Srbija i Mađarska su se zvanično obratile Evropskoj komisiji o čemu je je govorila i ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović Handanović:
"To je prekogranični projekat, koji je međunarodni gasovod u dva pravca. Što se Bugarske tiče i takse – to je važno pitanje, to je političko pitanje i svakako je na stolu. Mađarska je pokrenula upit ka EU za koji rok još teče. Mađarska je članica EUiI smatra da je uvođenje ovih taksi bilo protivno ovim evropskim pravilima. Imamo neke primere gde su takve odluke u prošlosti obustavljene, pa možemo da se nadamo da će isti principi biti primenjeni i ovog puta. Mi smo se obratili energetskoj zajednici, čiji smo član iI ona je taj upit uputila isto EK – istog smo stava, delimo isti stav", navela je Đedović.
Izgradnjom gasne interkonek cije sa Bugarskom, čije puštanje u probni rad kreće u nedelju, Srbija je dobila dodatnu energetsku sigurnost za naše građane i privredu koju do izgradnje ovog gasovoda nije imala, kaže za ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović Handanović.
Projekat jača poziciju Srbije na gasnoj mapi Evrope, jer sa kapacitetom od 1,8 milijardi metara kubnih omogućuje i tranzit gasa iz Azerbejdžana i Kaspijskog regiona do zemalja centralne Evrope.
05.12.2023
07:15
Foto: Tanjug
Vladajuća koalicija Bugarske postavila je planove za ukidanje kontroverzne takse na tranzit ruskog gasa preko njene teritorije, jer balkanska nacija nastoji da poboljša veze sa kolegama iz Evropske unije i pridruži se šengenskoj zoni za putovanja bez viza.
Vladin potez u oktobru da uvede namet za smanjenje profita ruskog Gazprom izazvao je zabrinutost zbog visokih cena i poremećaja u snabdevanju širom jugoistočne Evrope. Dok Bugarska tek treba da naplati od klijenata svog mrežnog operatera, mađarske vlasti su to označile kao „neprijateljski korak“ i pozvale na istragu EU o toj odluci.
Bugarska će izmeniti zakone kako bi opozvala porez sve dok ne pronađe pristup širom EU za njegovu primenu, rekli su novinarima u ponedeljak Bojko Borisov i Kiril Petkov, obojica bivši premijeri, a sada lideri dve najveće stranke u zemlji.
„Ne bi trebalo da propustimo ovu šansu zbog poreza“, rekao je Borisov. „Dobrosusedski odnosi su uvek vladali, tako će i ostati", naveo je on.
Sofija već dugi niz godina nastoji da se pridruži šengenskoj zoni, ali je za tu odluku potrebno odobrenje svih članica EU. Holandija i Austrija oklevaju da prihvate Bugarsku, navodeći njene probleme sa vladavinom zakona i kontrolom granica.
Predviđeno je da se o predlogu Austrije razgovara sa bugarskim i rumunskim ministrima.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas, obilazeći gasnu interkonekciju Srbija-Bugarska, da su završeni svi radovi na ovom strateški značajnom projektu za Republiku Srbiju čime će se omogućiti sigurnije i stabilnije snabdevanje gasom iz različitih izvora, posebno iz Azerbejdžana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gasniinterkonektor Srbija-Bugarska danas svečano kreće sa radom u Nišu, gde će predsednik Srbije, Aleksandar Vučić ugostiti predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva, predsednika Bugarske Rumena Radeva i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuelea Žiofrea. Kako je i sam Vučić rekao, ovaj projekat je od mnogostrukog značaja za našu zemlju.
Šef separatističkih blokadera Dinko Gruhonjić, antisrbin sa dna kace, naredio je svojim poslušnicima da "vojvođansko pitanje" ubace u program blokadera.
Zamislite, srpska služba zvala - srpske tužioce… i to je problem?! Američka, britanska, nemačka, francuska služba zovu ih svakodnevno već 26 godina… to je ok?! Vrhovna tužiteljka registrovani agent MI6, i to je okej?
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i narodni poslanik SNS dr Uglješa Mrdić poručio je da "teške optužbe koje su se u javnosti čule na račun tužilačkog pomoćnika u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal Radeta Bajića da je zloupotrebljavao ovo tužilaštvo da bi pravio biznis zaslužuju hitnu reakciju javnotužilačke organizacije.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević naručio je pesmu "Luda po tebe" za Elicu Erski, simpatičnu Bugarku i nekadašnju osvajačicu olimpijske bronzane medalje.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...
Od 3. marta u 22 časa na Informer TV stiže nova emisija "Dobro veče, Srbadijo", autorski projekat koji podseća na to ko smo, odakle smo i šta ne smemo da zaboravimo.
Prošle sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam sa kim sedi okoreli blokader Jovo Bakić, šta kupuje voditeljka Marija Veljković, kakve su reakcije prolaznika na fudbalera Marka Arnautovića, kako glumica blokaderka Svetlana Bojković glumata u privatnom životu, na koji način se opušta advokat Toma Fila...
Profesor doktor Vladan Petrov, predsednik Ustavnog suda gostujući u Prvim info komentarisao je situaciju u državi i način na koji mediji plasiraju informacije.
Dva psa rase Kane korso napala su svoju vlasnicu G. D. (57) sinoć oko 22 časa u dvorištu porodične kuće u Beranskoj ulici na Voždovcu, ostavljajući je da se bori za život u lokvi krvi!
Policija u Nikšiću uhapsila je A.B. (25) zbog sumnje da je nakon verbalnog i fizičkog sukoba nožem naneo teške povrede dvojici muškaraca. Incident se dogodio 24. februara oko 22.40 časova, a osumnjičeni će biti priveden Višem državnom tužilaštvu u Podgorici.
General Den Kejn, predsedavajući Združenog komiteta načelnika štabova Oružanih snaga SAD, otkrio je kako je izgledao trenutak kada je predsednik Donald Tramp izdao konačnu naredbu za napad na Iran.
Najmanje 10 ljudi je poginulo nakon što su američke snage otvorile vatru na demonstrante tokom upada u konzulat u pakistanskom gradu Karačiju, javio je Rojters.
Zalihe američkih raketa, uključujući „Tomahavk“, smanjuju se usled sukoba na Bliskom istoku, prenosi televizija Si-En-En, pozivajući se na visokog zvaničnika.
Igrani film "Žetva", inspirisan istinitim događajima opisanim u romanu "Srpsko srce Johanovo" Veselina Dželetovića, u koprodukciji Bandur film-a i TS Media, imaće svoju svečanu premijeru 17. marta u MTS dvorani u Beogradu, nakon čega će krenuti u domaću i međunarodnu bioskopsku distribuciju.
Zahvaljujući posvećenom učešću u programu rehabilitacije za zavisnike od narkotika, ozloglašeni reper Šon Didi Kombs, poznatiji kao Paf Dedi, izaći će na slobodu mesec i po dana ranije nego što je prvobitno planirano.
Srpsko narodno pozorište (SNP) u Novom Sadu saopštilo je danas da su u toku radovi na popravci drenažnog sistema u levom delu nadstrešnice ispred glavnog ulaza u to pozorište i istaklo da nije bilo nikakvog urušavanja niti pada delova nadstrešnice iznad ulaza u to pozorište.
Nakon što je stavio tačku na petogodišnju ljubav sa koleginicom Oliverom Bacić, glumac Miodrag Dragičević spakovao je kofere i sa njihovom ćerkicom Vasilijom otputovao u sunčanu Kaliforniju.
Manekenka Grejsi Bon iz Paname pojavila se na dodeli nagrada "Premio Lo Nuestro" u Majamiju u uskoj zlatnoj haljini, što je na društvenim mrežama izazvalo brojne negativne komentare zbog njenih oblina.
Brižit Makron zabrinula je Francuze kada se nije pojavila na modnoj reviji svoje ćerke u Parizu. Kako je objasnila, imala je operaciju mrežnjače zbog čega ne može da se kreće.
Lagani, cvetni mirisi savršeno se uklapaju u dolazak toplijih dana, jer sa sobom nose energiju, vedrinu i osećaj čiste svežinem, a evo kojih pet su idealan izbor.
Pevačica Teodora Džehverović oglasila se na Instagramu snažnim i emotivnim porukama povodom dramatične bezbednosne situacije koja potresa Bliski istok, a čije posledice osećaju i stanovnici Dubaija.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar