Glasači u Švajcarskoj su prošle nedelje obezbedili sebi dodatnu penziju svake godine na nacionalnom referendumu, koji se fokusirao na životni standard starijih osoba, iako je vlada prethodno upozorila da bi povećane isplate bile preskupe za finansiranje.
Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu i predsednik PUPS-a, partije koja se za 13. penziju zalaže godinama, kaže da to zavisi od političke volje i stanja državne blagajne.
Krkobabić navodi da bi se sredstva za '13. penziju' izdvajala iz budžeta, iz sredstava namenjenih za socijalnu politiku, a ne iz Republičkog fonda za penzijsko-invalidsko osiguranje, tako da se ne naruši postojeći sistem PIO.
Pravo na 13. penziju mogli bi da imaju svi oni koji evidentno sa postojećom penzijom ne mogu da podmire osnovne potrebe.
Trinaestu penziju ili neki drugi institut socijalne politike, poznaju i zemlje Evropske unije, a u okruženju to je Hrvatska, u kojoj postoje jednokratna davanja penzionerima.
Krkobabić kaže da se takozvana '13. penzija', za koju se PUPS-Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije zalaže godinama, nije klasična penzija, već poseban institut odgovorne socijalne politike, sistemski uređen, što znači da se zna kome, koliko se i kada isplaćuje.
On navodi da su razlozi za uvođenje '13. penzije' očigledni i ekonomski opravdani.
Kako objašnjava, prilikom svakog novog povećanja iznosa penzija povećava se i razlika između najvećih i najmanjih primanja penzionera, te je jedini način da se pomogne penzionerima s najmanjim primanjima uvođenje '13. penzije'.
- U 13. penziju, uslovno rečeno, mogu se uključiti i sva dosadašnja jednokratna davanja na republičkom nivou u proteklim godinama, a koja su bila izuzetno značajna za penzionere, pogotovu za one s najmanjim primanjima. Za te namene proteklih godina izdvojena su izuzetno velika sredstva - naveo je Krkobabić.
Kako navodi, pored tih jednokratnih davanja, bilo je i drugih primera – u gradu Beogradu, u periodu od 2008. do 2012. godine i u Republici Srbiji, 2013. i 2014. godine.
- U Beogradu je svima koji su primali manje od 20.000 dinara isplaćivano četiri puta po 5.000 dinara. U Srbiji penzionerima koji su primali manje od 16.000 dinara, isplaćeno je četiri puta po 4.000 dinara. Bile su to inicijative PUPS-a - naveo je Krkobabić.
Ističe da bi se sredstva za '13. penziju' izdvajala iz budžeta, iz sredstava namenjenih za socijalnu politiku, ne iz Republičkog fonda za penzijsko-invalidsko osiguranje, i to na način da se ne naruši postojeći sistem PIO.
Na pitanje kada bi 13. penzija mogla da počne da se isplaćuje korisnicima, Krkobabić kaže da to, pre svega, zavisi od stanja državne blagajne, kao i od političke volje.
Krkobabić navodi da bi pravo na 13. penziju mogli da imaju svi oni koji evidentno sa postojećom penzijom ne mogu da podmire osnovne potrebe.
- To su, pre svega, oni kojima je ugrožena egzistencija, ali i dostojanstvo - ističe Krkobabić.
Na pitanje koliki bi iznos penzije mogao da bude, Krkobabić navodi da to zavisi od broja korisnika i od raspoloživih sredstava u budžetu namenjenih za socijalna davanja.
- Podrazumeva se da bi taj iznos trebalo da bude takav da potvrdi opravdanost tog davanja - ističe on.
U želji da sebi olakša starost oko 217.000 građana Srbije uplaćuje sebi privatnu penziju. U proseku ovi građani su stari 48 godina, i mesečno u proseku uplaćuju oko 5.000 dinara.
Sajam za penzionere biće danas i sutra, 9. i 10. marta u Oficirskom domu u Nišu, a posetioce očekuju besplatni zdravstveni pregledi, saveti stručnjaka, prezentacije, radionice, muzički program, nagradne igre i izložba rukotvorina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U želji da sebi olakša starost oko 217.000 građana Srbije uplaćuje sebi privatnu penziju. U proseku ovi građani su stari 48 godina, i mesečno u proseku uplaćuju oko 5.000 dinara.
Kako nezvanično saznaje Informer, u Palati pravde u petak popodne odvijala se prava drama nakon saslušanja Veselina Veska Milića, jer je njegov advokat Nemanja Vasiljević odbijao da tužilaštvu preda ključne dokaze.
Luka Đorđević, koji je u emisiji „Utisak nedelje“ kod Olje Bećković predstavljen kao student Pravnog fakulteta, zapravo je stranački aktivista – poverenik Organizacije mladih Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića u Nišu!
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Vozač automobila marke Audi, koji se kretao velikom brzinom iz pravca Bukovice ka Ivanjici, izgubio je kontrolu nad vozilom kod fabrike Javor, nakon čega je usledio pravi filmski scenario.
Ubrzo nakon dojave građana da je kod Bečmena pronađeno automobil "seat" kako pluta u jezeru, ekipe policije i vatrogasaca su pristigle na lice mesta, ali su potvrđene crne slutnje.
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
Predsednik SAD Donald Tramp održaće u utorak sastanak na kojem će se razmatrati konkretne opcije za vojnu akciju protiv Irana, preneo je američki portal Aksios.
Nemački stručnjaci za međunarodnu bezbednost navode da bi Rusija mogla da razmotri napad na evropske zemlje kao radikalan potez sa ciljem da primora Evropu da obustavi vojnu i finansijsku podršku Ukrajini.
Tokom masovnog napada bespilotnih letelica na Moskovsku oblast u Rusiji, koji su izvele Oružane snage Ukrajine, stradao je jedan državljanin Indije, dok su još trojica povređena.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Tamara Kalinić pojavila se na crvenom tepihu Kanskog festivala zajedno sa verenikom Filipo Testa, a njihov modni nastup privukao je pažnju zbog nenametljive elegancije i pažljivo uklopljenih detalja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar