• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/RTS

29.03.2024

11:16

"Pismeni sastavi su bez emocija i predvidivi" Da li veštačka inteligencija u školi pomaže ili odmaže učenicima?

Shutterstock

Vesti

"Pismeni sastavi su bez emocija i predvidivi" Da li veštačka inteligencija u školi pomaže ili odmaže učenicima?

Skoro 80 odsto osnovaca viših razreda je bar jednom za rešavanje školskog zadatka koristilo veštačku inteligenciju. Koriste je i srednjoškolci. Kada je prihvatljivo koristiti ChatGPT, a kada to predstavlja varanje?

Sajt ChatGPT pametniji je od Vikipedije, kažu srednjoškolci - ima odgovore na sva, pa i školska pitanja. Rešava matematičke zadatke, piše sastave i seminarske radove i dobija visoke ocene.

Kada mi je trebao sastav iz srpskom napišem temu na koji mi treva sastav, ona mi ispiše sastav, iz matematike slikam zadatak i onda mi ona uradi zadatak", naveo je jedan srednjoškolac, a kaže da ga koristi i na času.

Dubravka Matović, nastavnica srpskog jezika i književnosti u OŠ "Svetozar Marković", kaže da je imala slučaj da je đak hteo da prepiše sastav koji je napisala veštačka inteligencija.

- Ja jesam kao nastavnik srpskog jezika imala iskustva korišćenja veštačke inteligencije, uopšte interneta. Bio je pokušaj prepisivanja sastava - rekla je Dubravka Matović.

Foto: Printskrin RTS

 

Veštačka inteligencija trenutno raspolaže sa bilion informacija, odgovora na složena pitanja, može da napravi program za dijetu, piše softverske kodove. Ona će za nekoliko sekudni napisati sastav na određenu temu.

- Ako je pismeni zadatak iz srpskog jezika na temu sukobi likova u romanu 'Zločin i kazna' Dostojevskog, što bi moglo da se nađe kao tema u četvrtom razredu gimnazije, kada rade i Šekspirovog 'Hamleta'. Na takav zadatak bi veštačka inteligencija mogla dosta dobro da generiše skup podataka koji postoje na internetu i da napravi jedno fino, prihvatljivo delo, koji bi mogao da bude ocenjen ocenom 4, kod nekih nastavnika i ocenom 5 - navodi profesorka srpskog jezika i književnosti u Petoj beogradskoj gimnaziji dr Violeta Kecman.

Nastavnici i profesori kažu da ne mogu uvek da dokažu da je đak koristio veštačku inteligenciju za rešavanje zadataka, ali lako mogu da zaključe da sastav nije pisao đak i za to sledi niža ocena. Veštačku inteligenciju treba koristiti kao pomoć u obrazovanju, ali ne i zloupotrebljavati.

- I otuda mi dobijamo pismene sastave koji su predvidivi, ali sa druge strane originalni, ali istovremeno osakaćeni, u smislu da im nedostaje emocionalnost - rekla je dr Kecman.

Foto: Printskrin RTS

 

Rizik od korišćenja veštačke inteligencije

Dubravka Matović ističe da treba da postoji jasan stav oko toga šta je varanje, a šta primena znanja.

- Korišćenje veštačke inteligencije u ovom trenutku smatra se jednom vrstom znanja, ali ako se uz nju napiše loš sastav, onda je đak sebe već dovoljno kaznio - rekla je Matovićeva.

Nekada su stariji braća i sestre pisali sastave, mama i tata radili domaće zadatke. Internet olakšava pisanje seminarskih radova.

Sad sve to radi ChatGPT. Veštačka inteligencija jeste provokativan rizik, ali mlađe generacije ne treba odvraćati od ovakvih rešenja, smatraju neki prosvetari. Ove generacije učenika, kada se zaposle, sigurno će koristiti veštačku inteligenciju i njene alate. Ali oprezno, krajnji ishod upotrebe još nije poznat



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!
Live TV

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…

05.06.2026

12:55

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Premijera predstave "Luna Luna Park"
Kultura

Premijera predstave "Luna Luna Park"

Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.

04.06.2026

11:51

Magazin

Džet set