Tenis, plivanje, noćenje: Cene privatnih vrtića idu i do 700 evra mesečno
Podeli vest
Počelo je prijavljivanje za upis u beogradske vrtiće i trajaće do 17. maja.
Kada su pre desetak godina i privatni vrtići ušli u sistem, činilo se to kao isplativ i siguran biznis, a za Grad prihvatljivo rešenje. Šta pokazuje iskustvo sada, kada u privatne vrtiće ide više od 20.000 dece? Zašto neki privatni vrtići koštaju 33.000 dinara, a neki i 700 evra mesečno?
U Novom Pazaru u naselju Požega došlo je do pretvrtanja kombija Islamske zajednice u Srbiji koji se koristi za prevoz dece iz vrtića " Reuda i Vildan". Niko nije povređen, a u vozilo je bilo dvoje dece, vaspitač i vozač.
Upis je, prema njenim rečima, počeo za svih 318 vrtića u 17 gradskih opština.
08.04.2024
09:09
Do pre desetak godina bilo je svega nekoliko privatnih vrtića – uglavnom za decu diplomata i stranaca sa privremenim boravkom. Kada je grad počeo da daje subvnecije 2015. počelo je i masovno otvaranje novih vrtića. Danas ih u Beogradu ima oko 400.
Rada Cvetinović iz Udruženja privatnih vrtića rekla je da je većini roditelja najvažnije da je zaposlen stručan kadar, a zatim i dodatne aktivnosti.
"To je pre svega engleski jezik, zatim fizičke aktivnosti i sportske aktivnosti - tekvondo, tenis da je uračunat, neki vrtići odvoze decu i na plivanje, sportske radionice koje se svakodnevno obavljaju sa decom", navodi Cvetinovićeva.
Danka Ilić, dvogodišnja devojčica iz Bora, nestala je 26. marta ove godine, što je prijavila njena majka, Ivana. Majka je navela da se dete izgubilo u trenutku dok se ona okrenula sinu da doda vodu.
Glavni pretres u krivičnom predmetu protiv pedagoškog asistenta I. O. iz Odžaka održan je danas, tačnije njegov drugi deo zbog broja roditelja koji su svedočili. Kako "Blic" saznaje, pored roditelja svoj iskaz je dao i okrivljeni. On je negirao krivicu.
29.03.2024
16:48
Grad vrtićima uplaćuje 33.000 dinara svakog meseca i iznos se ne umanjuje za dane kada dete ne dolazi.
"Taj poziv je stalno otvoren, mi danas imamo oko 60 odsto mališana koji idu u privatne vrtiće, koji jesu ušli u taj novi sistem koji podrazumeva da se sada subvencije uplaćuju direktno na račun vrtića, a ne roditeljima", objašnjava gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Aleksandra Čamagić.
Zašto neki vrtići imaju drastično više cene
Privatni vrtići sami formiraju cene, u zavisnosti od toga šta nude. Tako neki imaju produženi boravak do 22 sata ili, na primer, mogućnost noćenja vikendom.
"Vrtići sami formiraju cene, roditelji sami odaberu, uz tu odbijenicu da nema mesta u državnom, oni sami biraju u koji vrtić njihovo dete ide. Mi negde mislimo da je to realna cena i da sa tom cenom sve ustanove mogu da te neke osnovne troškove pokriju i da opstanu na tržištu. Postoje vrtići koji imaju drastično više cene, ali verovatno za tu cenu pružaju neku veću i kompletniju uslugu", ukazuje gradska sekretarka.
Rada Cvetinović navodi da se cene privatnih vrtića kreću od 33.000 dinara do 700 evra.
"Razlika je u tome od prostora, od toga šta se sve u jednom vrtiću nudi, od opreme, dvorišta i sličnih stvari. Mislim da je najjeftiniji privatni vrtić kao i državni 33.000 bez ikakvih aktivnosti, a imate i vrtiće koji idu i do 700 evra", rekla je Cvetinovićeva.
Prošle godine ispod crte je u državnim vrtićima ostalo oko 4.500 dece i svi su upisani u privatne. Ravnoteža je, izgleda, postignuta pa se više ne otvara mnogo novih vrtića, ali je i broj zatvorenih zanemarljiv.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Novom Pazaru u naselju Požega došlo je do pretvrtanja kombija Islamske zajednice u Srbiji koji se koristi za prevoz dece iz vrtića " Reuda i Vildan". Niko nije povređen, a u vozilo je bilo dvoje dece, vaspitač i vozač.
Kako nezvanično saznajemo, nasilnik Miša Bačulov izlazi na slobodu jer mu je Apelacioni sud, tačnije veće u kojem sedi sudija blokader Miodrag Majić, ukinulo pritvor iako se tereti za teško krivično delo i postoji opasnost da će ga ponoviti.
Vujo Ilić sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju gostovao je na opozicionoj televiziji N1 i potvrdio reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će naredna godina biti najbolja u istoriji naše države.
Advokat Nikole Selakovića, Vladimir Đukanović, oglasio se na svom Iks nalogu i obratio drugim advokatima koji komentarišu i mešaju se u slučajeve u kojima nisu angažovani da to ne rade!
Kako nezvanično saznajemo, nasilnik Miša Bačulov izlazi na slobodu jer mu je Apelacioni sud, tačnije veće u kojem sedi sudija blokader Miodrag Majić, ukinulo pritvor iako se tereti za teško krivično delo i postoji opasnost da će ga ponoviti.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Američki OFAC uveo je sankcije venecuelanskoj influenserki i bivšoj glumici Himeni Romini Arai Navaro - „Rositi“, koju Vašington optužuje da finansijski pomaže ozloglašenu bandu Tren de Aragva.
Ruski TV kanal Raša tudej zvanično je danas počeo sa emitovanjem programa za Indiju, a ceremoniji u Nju Delhiju prisustvovali su ruski predsednik Vladimir Putin i glavna urednica Raša tudej Margarita Simonjan.
Francuska ratna mornarica pucala je na više dronova koji su se pojavili iznad visokosigurnosnog vojnog kompleksa u Bretanji u kome se čuvaju nuklearne podmornice
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Većina nas prostor ispod kreveta koristi privremeno skrovište za stvari. Feng šui stručnjaci upozoravaju da pet stvari nikako ne treba držati, jer privlače nesreću u dom.
Dramatična reakcija jednog psa nakon što čuje svoje ime tokom ključne scene u popularnoj seriji "Stranger Things" nasmejala je milione korisnika TikToka.
Netfliks je izašao kao pobednik u trci za preuzimanje Warner Bros. i HBO, objavivši dogovor koji bi mogao da ujedini dve velike striming sile sa jednim od najvažnijih studija u filmskoj i TV industriji. Ako se dogovor postigne, to bi značajno promenilo izgled Holivuda u trenutku kada je zabavna industrija već uzdrmana.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar