• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/Blic

13.04.2024

12:34

Ovo je top 5 najtraženijih pozicija u prestonici: Evo koje uslove morate da ispunite, zarada i do 5.000 evra

Shutterstock

Vesti

Ovo je top 5 najtraženijih pozicija u prestonici: Evo koje uslove morate da ispunite, zarada i do 5.000 evra

Podeli vest

Na beogradskom tržištu rada ima mesta za svakoga. To se se vidi iz oglasa za posao koji su prepuni najrazličitijih pozicija, od honorarnih do onih dobro plaćenih, pa je potrebno samo biti načisto sa sopstvenim znanjem i veštinama.

Najplaćenija zanimanja su i dalje ona iz tehnološkog domena, a pariraju im i neka pozicije u marketingu i finansijama. Dobre plate se još mogu zaraditi u ugostiteljstvu, trgovini, ali i u centrima korisničke podrške, rekao je za "Blic Biznis" Marko Vučetić ispred sajta "Startuj Infostud".

- U Srbiji su najplaćeniji IT poslovi, a ubedljivo su najtraženiji softver developeri, zatim fronter developeri i projektni inženjeri - kaže naš sagovornik i dodaje da ipak postoji jedan "zarez" toj priči jer je u poslednje dve godine došlo do pada zapošljavanja u ovoj oblasti.

Dodao je da je u Beogradu iznenađujuća potražnja za zanatlijama kojima poslodavci nude plate i preko 2.500 evra da bi ih privukli. Kao primer deficitarnih zanata Vučetić je naveo vodoinstalatere i građevince.

Prema njegovim rečima, velika potražnja vlada za radnicima u logistici, trgovini i ugostiteljstvu, odnosno za vozačima, trgovcima, konobarima i kuvarima, a istakao je i popularnost kol-operatera.

Istražili smo ponudu ovih poslova u Beogradu, evo kako su plaćeni:

IT stručnjaci

Plata programera, na primer, zavisi u prvom redu od "jačine" kompanije, odnosno da li je domaća ili strana, a zatim i od iskustva i referenci samog stručnjaka.

Marko Vučetić je objasnio da je početna plata IT stručnjaka od 600 do 800 evra, medior pozicije su plaćane 2.000 do 2.500 evra. Seniori često prelaze i 2.500 evra, a postoje slučajevi kada je njihova zarada dostigla i do 5.000 evra.

Foto: Shutterstock

 

 

Oglas za posao koji smo pronašli donosi poslovnu ponudu u kojoj "mlađi inženjer za istraživanje i razvoj - programiranje embedded sistema" u beogradskoj kompaniji dobija početnu platu 120.000 dinara. Neophodno je da kandidat ima diplomu tehničkog fakulteta ili više stručne spreme, poželjno iz oblasti elektrotehnike i računarstva. Takođe, podrazumeva se i osnovno znanje o programiranju mikrokontrolera, razvoju embedded sistema i dobro poznavanje programskih jezika C/C++. Poželjno je i pređašnje iskustvo u ovoj oblasti.

Agenti prodaje

Kada se uđe na sajt popularne platforme za oglašavanje, već na prvoj strani "bodu oči" ponude za posao u kojima traže agenti prodaje. Mahom su to strane kompanije koje nude platu i do 2.500 evra. Pomenuta plata je označena u oglasu koji je naslovljen - "Prodaja i korisnička podrška u kol-centru u Beogradu u modernom i dinamičnom okruženju." Naime, početna plata je 75.000 dinara, a naglašeno je da kandidat mora da ima sposobnost za "pridobijanje klijenata" i da mu komunikacijske veštine budu dovedene gotovo do perfekcije. Iskustvo u prodaji nije nužno, ali svakako jeste prednost. Nije potrebna diploma određenog fakulteta.

U oglasu stoji da nude najveću platu u ovoj industriji i neograničene bonuse, a dodatna motivacija potencijalnim zaposlenima mogu da budu i benefiti koje nudi ova kompanije - sveže sezonsko voće u zdravom okruženju, "Friday žurke", teretana i drugo.

Na drugim sajtovima smo pronašli da se za ovu poziciju nudi plata od 120.700 do 140.400 dinara za agente na engleskom jeziku. Ima i manje plaćenih pozicija u korisničkim servisima gde je prosečna zarad od 70.000 do 95.000 dinara.

Vozači

Vozači su među najtraženijim, a slobodno se može reči i najplaćenijim zanimanjima u Srbiji. Na primer, plata za vozača sa C kategorijom kreće se od 250.000 pa do preko 300.000 dinara, pokazuju oglasi na internetu. Vozači B kategorije su posebno traženi u Beogradu, a prosečna plata je oko 100.000 dinara.

Foto: printscreen RTS

 

 

Negde vozačima daju početnu platu 60.000, a regularna zarada dostiže 150.000 dinara. Posao prevoženja hrane od restorana do korisnika se plaća 300.000 u jednoj beogradskoj firmi. Vozač može raditi dostavu sopstvenim vozilom ili iznajmiti od poslodavca skuter, bicikl ili automobil. Ovaj posao mogu raditi i honorarci, a satnica je 300 dinara.

Isto tako, da biste obavljali posao komercijaliste, na primer, neophodno je da vozite, a njima je plata u proseku 120.000 dinara.

Konobari

Mnogima je konobarisanje bilo prva opcija po dolasku u Beograd. Ovo zanimanje je uvek deficitarno, naročito u letnjoj sezoni, što ističe i Marko Vučetić. Zbog toga su pozicije u Beogradu gotovo uvek otvorene. Plata konobara je u proseku oko 1.000 evra, odnosno oko 120.000 dinara, a početna zarada varira od lokala do lokala i kreće se u rasponu od oko 60.000 do 80.000 dinara.

Foto: Shuterstock

 

 

Pronašli smo, primera radi, i oglas za radno mesto šankera. Plata je 100.000 dinara, a vlasnik je naglasio da postoji mogućnost napredovanja.

Trgovci

Iako nije najplaćeniji, posao prodavca je svakako dobra osnova za početničko snalaženje na prestoničkom tržištu rada. Možete se zaposliti u buticima, supermarketima, specijalizovanim prodavnicama, maloprodaji, veleprodaji, knjižarama i mnogim drugim objektima. Trgovci imaju mogućnost odabira da li će raditi delimično radno vreme ili pune smene.

Na primer, jedna radnja sportske opreme traži radnik za radnju u blizini centra Beograda i nudi platu od 70.000 do 90.000 dinara. Prodavac sladoleda u poslastičarnici imaće 80.000 dinara mesečne zarade, što je prosek za ovu vrstu poslova. Prodavci u tržnim centrima zarađuju oko 60.000-70.000 dinara na mesečnom nivou.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Saznajemo: Dolovac pokušala da neosnovanim prigovorima bez odluke zaobiđe zakon, ali na potezu je Ustavni sud
Politika

Saznajemo: Dolovac pokušala da neosnovanim prigovorima bez odluke zaobiđe zakon, ali na potezu je Ustavni sud

Trojica kandidata za članove Visokog saveta tužilaštva (VST) iz reda javnih tužilaca, koji su osvojili najveći broj glasova svojih kolega i pobedili na tužilačkim izborima, uložili su žalbe Ustavnom sudu, nakon što VST nije u zakonskom roku doneo odluku o tri izjavljena prigovora na izborni proces, te je nastupila zakonska posledica da se prigovori smatraju usvojenim.

02.03.2026

15:13

Tajna veza Tirana-Beograda? Nenadićeva poseta dokaz dogovora oko „Generalštaba“
Politika

Tajna veza Tirana-Beograda? Nenadićeva poseta dokaz dogovora oko „Generalštaba“

Tajna poseta srpskog tužioca za organizovani kriminal Mladena Nenadića Tirani dokaz je da je slučaj “Generalštab” radio u dogovoru sa Albancima kako bi ova investicija, predviđena za Beograd, završila u Albaniji i kako bi se pokvarili odnosi između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, kaže predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i narodni poslanik SNS dr Uglješa Mrdić.

02.03.2026

13:03

Exatlon

TV

Ko je sve na merama? Otkrivamo večeras od 20h
Live TV

Ko je sve na merama? Otkrivamo večeras od 20h

Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...

28.02.2026

10:55

Nema zaštićenih, sve smo snimili! Pratite "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Nema zaštićenih, sve smo snimili! Pratite "Na merama" u subotu od 20h

Prošle sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam sa kim sedi okoreli blokader Jovo Bakić, šta kupuje voditeljka Marija Veljković, kakve su reakcije prolaznika na fudbalera Marka Arnautovića, kako glumica blokaderka Svetlana Bojković glumata u privatnom životu, na koji način se opušta advokat Toma Fila...

27.02.2026

10:16

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set