• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/RTS

16.08.2024

09:37

"Može doći do šoka i prekida disanja!" Spasilac upozorava na jednu ključnu stvar prilikom rashlađivanja, a mnogi je zaborave

Shuterstock

Vesti

"Može doći do šoka i prekida disanja!" Spasilac upozorava na jednu ključnu stvar prilikom rashlađivanja, a mnogi je zaborave

Podeli vest

Veliki broj građana u toku vrućih letnjih meseci rashlađivanje traži na nekim od kupališta širom Srbije. Kako bi boravak na vodi bio bezbedan važno je rashladiti se pre ulaska u vodu i na taj način postepeno pripremiti telo i kardiovaskularni sistem za promenu temperature

Dragan Kerkez iz Udruženja spasilaca na vodi ističe da tokom vrelih letnjih dana spoljašnja temperatura često prelazi 40 stepeni, a voda na kupalištima obično se kreće u opsegu od 22 do 25 stepeni. Ta temperaturna razlika, ukazuje on, može izazvati poremećaj u srčanom radu ukoliko se ulazak u vodu desi naglo i bez prethodnog rashlađivanja.

- Rashlađivanje vodom pre ulaska u more, reku, bazen je obavezno iz više razloga i to ne treba nikako zaboraviti. Temperaturna razlika između temperature vode i vazduha može biti u nekim momentima i do deset stepeni, a nekada čak i više. Zbog toga je vrlo važno da se rashladite na pravilan način - ukazuje Kerkez.

Jedna od glavnih stvari treba da bude umivanje i kvašenje glave, grudnog koša, a zatim i drugih delova tela. Ključna mesta na telu jesu glavne arterije. Pre svega vratne arterije,a zatim i arterije ekstremiteta - nogu i ruku.

Foto: Tanjug

 

Nakon laganog rashlađivanja može se postepeno ući u vodu i na taj način svesti na minimum bilo kakva neželjena situacija.

- Ulazi se pažljivo u vodu do članaka. Posebnu pažnju obratiti na receptore u vratu jer se u njemu nalaze receptori koji temperaturu vode prenose kroz čitavo telo - ukazuje Kerkez.

Upozorava da može doći do šoka i prekida disanja, suvog utapanja ukoliko se pravilno ne izvrši vrši rashlađivanje pre ulaska u vodu.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Emisija koja otkriva sve! Ne propustite "Na merama" sutra od 20h!
Live TV

Emisija koja otkriva sve! Ne propustite "Na merama" sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…

20.03.2026

10:30

Tramp odlazi u novembru
Live TV

Tramp odlazi u novembru

Dejan Jelača, glumac gostujući u Info jutru komentarisao je situaciju u Americi u kojoj živi i radi već duži niz godina.

19.03.2026

12:04

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set