Slavimo Sedam svetih mučenika u Efesu! Veruje se da će se muškarcima ispuniti svaka želja ako ispoštuju ovaj običaj!
Podeli vest
Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik Svetih sedam mučenika. Ovaj svetac se praznuje od velikog progona hrišćana u Efesu.
Hrišćani su progonjeni za vreme cara Dekija. Car je došao u Efes, i tu je priredio veliko praznovanje u čast mrtvih idola, ali i veliki pokolj hrišćana.Sedam mladića se molilo bogu da spase hrišćanski rod.
Vreme u Srbiji danas pretežno sunčano i veoma toplo, posle podne se, uz lokalni razvoj oblačnosti ponegde očekuje pojava kratkotrajne kiše ili pljuska sa grmljavinom, i to uglavnom na severu i u brdsko planinskim predelima jugozapadne, južne i istočne Srbije.
Životinjsko carstvo u beogradskim prodavnicama: nakon snimka miša u jednoj prodavnici u Batajnici, danas je potrošače hleba u prodavnici "Sunce" pozdravio vrabac.
16.08.2024
15:50
Oni su bili sinovi najuglednijih starešina efeskih, i zvali su se: Maksimilijan, Jamvlih, Martinijan, Jovan, Dionisije, Ekzakustodijan i Antonin. Kada su bili optuženi kod cara, oni su se sklonili na jedno brdo iza Efesa, zvano Ohlon, i tu se sakrili u nekoj pećini. Kad je za to car saznao, naredio je da se pećina zazida. Carski dvorjani, Teodor i Rufin, potajni hrišćani uzidali su i jedan kovčežić od bakra sa olovnim pločama, na kojima su bila ispisana imena ovih mladića i njihova mučenička smrt u vreme cara Dekija.
Priča kaže da je reč je bila o deci najuglednijih starešina Efesa, a zvali su se: Maksimilijan, Jamvlih, Martinijan, Jovan, Dionisije, Ekzakustodijan i Antonin. Po dolasku u pećinu, Decije je saznao šta su momci uradili i naredio je da se pećina zazida. Mladići, ipak, po Božjoj volji, predanje kaže, nisu umrli, već su zaspali. Spavali su preko 200 godina! Za to vreme hrišćanstvo je postalo dominantna vera širom Evrope. Mladići su se, napokon, probudili u vreme vladavine Teodosija II, pobožnog i blagog vladara, zdravi i isti kakvi su pre više od dva veka bili.
Identična priča o sedam mladića može se pronaći i u Kuranu, s tim što se tamo nazivaju “Ljudi iz pećine”, a Danilo Kiš je iza sebe ostavio nezavršen roman “Legenda o spavačima”. U modernoj kulturi na njih se gleda kao na “putnike kroz vreme”. Iznenadili su se kada su, izašavši iz pećine, videli da se nalaze u sasvim drugačijem vremenu i među sasvim drugim ljudima. Naravno, izazvali su veliku pažnju svojom pojavom, a zbog svojih priča o sopstvenom vaskrsenju umalo i da poginu.
Izdavanje vozačkih dozvola za kategorije C, CE, D1, D1E, D i DE postalo je strožije, jer je sada, pored položenog vozačkog ispita, neophodno priložiti i sertifikat o stručnoj kompetentnosti.
Pojedine kurirske službe su, naizgled suptilno, ali zapravo vrlo značajno nedavno promenile politiku poslovanja pa neki dostavljači robe ne samo da izbegavaju da idu "od vrata do vrata", već ni ne dostavljaju paket do adrese.
16.08.2024
14:33
Foto: Wikipedia
U to vreme, pričama o vaskrsenju bavili su se uglavnom jeretici, dok su hrišćani odbacivali tu mogućnost. Legenda kaže da je sam Teodosije želeo da vernicima dokaže da je vaskrsenje moguće. Tada je jedan pastir koji je svoje ovce redovno vodio na ispašu u blizini pećine gde su mladići spavali, rešio da napravi tor za svoje ovce, pa je odnosio kamen po kamen iz zida kojim su momci bili pregrađeni. Tako je i naišao na usnule mladiće koje je Teodosije odmah prihvatio kao vaskrsle mučenike.
Sedam mladića iz Efesa su nedelju dana pronosili reč Božiju i pričali svetini koja je dolazila da ih vidi o čudima večnog života i tajnama vaskrsenja. Nakon toga, ponovo su usnuli u pećini, ovoga puta, da čekaju drugi Hristov dolazak i opšte vaskrsenje koje će tada nastupiti. Svetih Sedam Otroka Efeskih bili su vrlo poštovani u prvom periodu hrišćanstva, ali danas je legenda o njima sasvim zaboravljena. Retko se gde više može pronaći crkva podignuta u njihovu čast, ili freska na kojoj su naslikani.
Ipak, srpska pravoslavna crkva seća ih se na 17. avgust, a veruje se da je ovo pogodno vreme za mirenje i oprost grehova jer su i Sveti mladići iz Efesa ustali kako bi rešili razmiricu među tadašnjim hrišćanima. Slično, oni se smatraju zaštitnicima mladića i muškaraca.
Veruje se da će se njima na današnji praznik ispuniti svaka želja ako u crkvi zapale sveću i pomole se sedmorici “spavača”.
Poznat je običaj da rođaci novorođenče počaste sa nekim parama, ali jedna porodica izgleda ima rođake sa baš pozamašnim primanjima, pa je jedna beba dobila toliku količinu novca da je prekrila celu kolevku!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vreme u Srbiji danas pretežno sunčano i veoma toplo, posle podne se, uz lokalni razvoj oblačnosti ponegde očekuje pojava kratkotrajne kiše ili pljuska sa grmljavinom, i to uglavnom na severu i u brdsko planinskim predelima jugozapadne, južne i istočne Srbije.
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Gosti emisije Direktno sa Minjom Miletić - poslanica Biljana Pantić Pilja, politikolog Nataša Dragojlović i profesor Čedomir Antić, komentarisali su političku situaciju u Srbiji i regionu.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Ministarstvo unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija izdalo je danas obaveštenje u vezi sa ulaskom u AP Kosovo i Metohija, nakon stupanja na snagu tzv. zakona o strancima, a u obaveštenju su navedena pravila za ulazak u AP KiM i posledice u slučaju nepoštovanja tih pravila.
U 10. epizodi Exatlona videli smo pobedu Crveni za samo jedan poen, što znači da su Plavi izgubili borbu za nominacije. Posle toga, odlučeno je da Dušica Topić ispadne iz daljeg takmičenja.
Član Plavog tima Exatlona Srbija Nemanja Radovanović odustao je od uloge kapitena, te je "štafetu" predao Sanji Kalinović koja se prema njegovim rečima jedina javila da preuzme tu ulogu.
Među učesnicima Exatlona tenzije rastu iz epizode u epizodu, a u večerašnjoj one su kulminirale. Atmosfera na poligonima bila je gotovo električna, a napetost između Plavih i Crvenih dostigla je vrhunac.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Suđenje za planiranje likvidacije Marka Ljubiše Kana obeležio je izostanak svedoka čije je privođenje bilo naloženo, dok su pred sudom izneti novi detalji o sumnjivim kretanjima, presretnutim porukama i obračunima kriminalnih klanova.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Ruski udari na energetsku infrastrukturu Ukrajine postaju sve razorniji, dok ukrajinska protivvazdušna odbrana (PVO) ne uspeva da se izbori ni sa manjim delom dronova i krstarećih raketa, piše nemački list Berliner cajtung, pozivajući se na izjave vojnog eksperta, pukovnika austrijske vojske Markusa Rajsnera.
Danska bi mogla da zatraži povratak borbenih aviona F-16 koje je ranije isporučila Ukrajini, kako bi ih upotrebila za odbranu Grenlanda. Takva mogućnost nije zvanično potvrđena, ali je Dansko ministarstvo odbrane u poslednjim izjavama dalo dovoljno signala da se ta opcija razmatra.
Tokom svog prvog predsedničkog mandata, Donald Tramp je pozvao svog savetnika za nacionalnu bezbednost, Džona Boltona, u Ovalni kabinet kako bi razgovarali o novoj ideji.
Velika Britanija podiže starosnu granicu za poziv bivšeg vojnog osoblja u rezervu na 65 godina, u okviru pojačavanja vojne spremnosti zbog rastućih bezbednosnih izazova u Evropi.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Naprskate se ujutru, a već posle ručka, ništa? Ovi parfemi za 2026. godinu obećavaju ono što većina ne može: miris koji traje satima i ne nestaje sa kože.
Prema drevnim feng šui učenjima, postoji jedna stvar koju mnogi nesvesno drže pored vrata, a koja se smatra posebno lošim znakom i privlači nesreću u dom.
Uz četiri praktična saveta udahnite svom laptopu novi život bez velikih troškova. Ovaj vodič pokazuje jednostavne nadogradnje koje će uređaj učiniti bržim i pouzdanijim.
Marija Kulić, majka rijaliti učesnice Miljane Kulić, odlučila je da stavi tačku na spekulacije o Miljaninom ugovoru koje su se poslednjih dana pojavile.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar