Karcinom pluća, najsmrtonosniji oblik raka svake godine u Srbiji odnese živote 5.000 ljudi, a lekari apeluju na preventivne preglede da bi se bolest otkrila na vreme.
"Karcinom pluća je najsmrtonosniji oblik karcinoma i odnosi veliki broj života na godišnjem nivou u našoj zemlji. Godišnje oko 5.000 ljudi izubi bitku sa ovom bolešću. Na VMA, na Odeljenju za grudnu hirurgiju, zato vodimo računa da pacijente na vreme dijagnostikujmo i da ih što brže lečimo", objašnjava pukovnik prof. dr Nebojša Marić, specijalista grudne hirurgije i načelnik Odeljenja za grudnu hirurgiju VMA.
Karcinom pluća može da se leči na nekoliko načina, a od ključni faktor je da se na vreme javite lekaru.
"Lečenje je multimodalno, podrazumeva i hiruško lečenje i primenu radioterapije i hemioterapije. Tudimo se da tim koji okupljamo primenjuje brzo bilo koji od tih modaliteta. Do izlečenja može doći ako se bolest otkrije na vreme, ali nažalost to je veoma podmukla i prikrivena bolest čiji su simptomi često slični sa drugim bolestima zbog čega se pacijenti često ne jave lekaru na vreme. Treba poštovati šablonske korake i krenuti od lekara opšte prakse ukoliko imate kašalj, posebno duži kašalj, iskašljavanje krvi. Nakon toga se dijagnostikovanje produbljuje", savetuje pukovnik prof. dr Nebojša Marić.
Doktor Marić je među prvima izveo revolucionarnu VAC operaciju. U pitanju je manje invazivna metoda, nakon koje je opravak značajno brži.
"Videoasistirana operacija, VAC, je nešto što je moglo da se podvede pod pompezni izraz revolucijanorno kada je počelo da se primenjuje u Srbiji. To danas izvode i specijalizanti grudne hirurgije kada pređu osnovni deo edukacije. To je intervencija koja podrazumeva odstranjenje dela obolelog pluća, nekad i celog pluća. Prednosti ove metode ogledaju se u manjim ožiljcima i u vidnom bolju koje i bolje nego kada radite otvorenu hirurgiju zato što koristite kamere koje uveličavaju", objašnjava pukovnik prof. dr Marić.
Koliko su terapije u Srbiji usklađene sa onima u Evropi i svetu?
"Od strane našeg RFZO se prate ti trendovi i naši pacijenti imaju mogućnost da se leče na najsavremeniji način. Postoje određene varijacije, kada morate da vodite računa koji je pacijent prioritetniji, ali zbog toga je tu onkološki konzilijum koji se trudi da donese tu odluku na pravi način", objašnjava doktor.
"Uvek postoji šansa za lečenje"
Pukovnik prof. dr Nebojša Marić ističe da pacijentima treba da se stavi do znanja da postoji šansa za lečenje.
"Lduima treba objasniti da u kom god stadijumu bolesti da se nađu, postoje mogućnosti za njihovo lečenje. Postoje novi inovativni lekovi koji omogućavaju i da se pacijenti u četvrtom, najgorem stadijumu, bolesti leče", ističe Marić.
U Srbiji će danas, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, jutro biti hladno, a tokom dana iznad većeg dela promenljivo oblačno i suvo sa sunčanim intervalima i toplije.
Prema žitiju, on je tokom trajanja jednog paganskog praznika sprečio Antiohijskog cara Numerijana da uđe u hrišćanski Hram tokom Liturgija koju je služio
Posle paklenog leta dočekao nas je sunovrat temperatura u septembru, sa velikim padom temperatura. Isprva je bilo najava da će i jesen biti topla, a zima 2024/2025. godine blaža. Međutim, prema pojedinim prognozama promene su već počele
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Srbiji će danas, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, jutro biti hladno, a tokom dana iznad većeg dela promenljivo oblačno i suvo sa sunčanim intervalima i toplije.
Godinama su ruske trupe istraživale ukrajinski garnizon u Nikolajevki u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine, šaljući male timove infiltratora da pronađu liniju proboja. Međutim, 29. jula su prestali sa istragom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da nije pozivao na bojkot Hvara i Brača, kao što navode mediji u Hrvatskoj, već da je rekao da mu je lepši Kokin Brod.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je najnovije jezive poruke i izjave agresivnih blokadera koji su bez trunke srama poručili "biće mrtvih, pobedićemo", poslavši im jasnu, nepokolebljivu i dostojanstvenu poruku.
Dok su blokaderi danima pozivali građane na bojkot manifestacije „Dani piva“ u Zrenjaninu, njihov politički saborac Miloš Jovanović očigledno nije imao nameru da ih posluša.
Dežurni Đilasov poslanik Peđa Mitrović istrčao je pred medije u nameri da po svaku cenu popljuje najveći razvojni projekat u istoriji Srbije, napadajući Ekspo i lupajući izmišljotine od kojih pamet staje.
Saobraćajni policajci u Šapcu su za dva dana proteklog vikenda u kontrolama na putevima Mačvanskog okruga otkrili i isključili iz soabraćaja 86 pijanih i trojicu vozača koji su vozili pod dejstvom narkotika.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je Trećem osnovnom sudu u Beogradu podnelo optužni predlog protiv okrivljenog V.L. (50) zbog da je izvršio krivično delo teška telesna povreda.
Pripadnici policije u Zrenjaninu, tokom manifestacije „Dani piva“, koja je održana od 5. do 9. avgusta, otkrili su ukupno 1.501 prekršaj, a iz saobraćaja je isključeno 110 vozača koji su vozili pod dejstvom alkohola i sedam pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Očekuje se da će trenutni toplotni talas u Italiji biti najduži od ukupno četiri koja su ove godine pogodila tu zemlju i da će trajati najmanje do 17. avgusta, izjavio je danas fizičar sa Univerziteta u Trentu Lorenco Đovanini.
Pregovori između Omana i Irana o omogućavanju plovidbe u Ormuskom moreuzu su sada u poodmakloj fazi, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Katara.
Drugi reaktor nuklearne elektrane Černavoda u Rumuniji mogao bi da bude zaustavljen u naredna dva dana, odnosno do 13. avgusta zbog kontinuiranog pada nivoa Dunava, saopštila je danas kompanija Nuklearelektrika, nakon što je zabeležen kritični vodostaj od minus 230 centimetara.
Sve više putnika tokom leta dobija upozorenja da power bankove, elektronske cigarete i druge uređaje koji koriste litijum-jonske baterije ne odlažu u predati prtljag. Razlog za to nije samo strogo pravilo avio-kompanija, već stvaran bezbednosni rizik.
Zorana Jovanović Zorannah našla se na meti korisnika društvenih mreža zbog najnovijeg snimka koji je objavila, a zamerili su joj na higijeni u njenom automobilu.
Starleta Maji Marinković pukao je silikon u zadnjici tokom boravka u "Eliti 9", te je svojevremeno morala da napusti rijaliti, a sada se oglasio doktor Dragan Milivojević koji joj je u istu ugradio 840 kubika.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.