Šta ulazi u "paprene" cene ekskurzija: Evo koliko košta svaka stavka
Podeli vest
Ovih dana roditeljima iz škola stižu ponude za đačke ekskurzije i rekreativne nastave. Još se nisu oporavili od početka školske godine, kupovine udžbenika i pribora, a već je stigao novi udar na kućni budžet.
Agencije koje se bave đačkim turizmom nude jednodnevne ekskurzija od Beograda do Zrenjanina po ceni od 6.950 dinara, dvodnevne na Zlatiboru ili Banji Koviljači po ceni od 24.000 dinara.
U nastavku suđenja krvniku iz Dubone, Urošu Blažiću, koji je ubio devet, a ranio 12 osoba, danas bi trebalo da svedoče njegova majka, brat i snaja kao i devojka koju je oteo prilikom bekstva nakon jezivog zločina.
Ljiljana Đ. iz Lazarevca, kojoj je nakon svađe unuk Nenad zapalio kući u potresnoj ispovesti za medije kaže da je to uradio jer mu nije dala dovoljno novca.
27.09.2024
08:47
Posebna muka su rekreativne nastave, kojima se deca raduju, ali sve manje roditelja mogu da ih priušte. Šest dana u Brzeći na Kopaoniku se nudi po ceni od 42.000 dinara. Slično je i za ostale destinacije.
Umesto da se priča o druženju, upoznavanju kulturno-istorijskih znamenitosti, sticanju novih znanja, ovih dana priča se sa o ceni đačkih putovanja i kako roditelji sve to da otplate. A spremiti dva školarca za ekskurziju ili rekreativnu nastavu teško je izvodljivo i za roditelje sa prosečnim platama u Srbiji, a gotovo nedostižno za one na minimalcu.
Mame i tate se opravdano pitaju šta je to što plaćaju i šta ulazi u cenu aranžmana. U turističkim agencijama koje se bave đačkim turizmom kažu da u cenu ulazi - smeštaj u hotelu, troškovi autobuskog prevoza, dnevnice nastavnika, lekara, vodiča, animatora, kao i usluge agencije, ali i porez koji se na sve to plaća.
Globalni nuklearni rat će početi iste noći kada Vašington dozvoli Ukrajini da ispaljuje zapadno oružje na rusku teritoriju, rekao je bivši američki obaveštajni oficir i bivši inspektor UN za oružje u Iraku Skot Riter na Jutjub kanalu "Dialogue Works".
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas praznuju Vozdviženje časnog Krsta, (jesenji Krstovdan), kao sećanje na događaj kada je car Konstantin uzdigao krst u Rimu u čast pobede nad carom Maksencijem.
27.09.2024
06:40
Detaljni cenovnik troškova
Roditelj čije dete ide u jednu Beograd osnovnu školu uspeo je od agencije da dobije specifikaciju šta ulazi u sastav dvodnevne ekskurzije u Zapadnoj Srbiji za osmake. Cena aranžmana je 23.850 dinara.
Troškovi smeštaja su 4.610,80 dinara, ishrane u hotelu 5.829,20 dinara, troškovi ishrane prvog dana (ručak) 1.500 dinara, autobuskog prevoza 3.900 dinara, naknade za lekara pratioca 550 dinara, troškovi licenciranog turističkog vodiča 850 dinara, troškovi obilaska prema programu 2.380 dinara, troškovi platnog prometa 238,40 dinara, troškovi osiguranja 30 dinara, organizacioni troškovi Agencije 1.311,50 dinara, ostali troškovi 2.650 dinara. Ostalo je nejasno šta ulazi u stavku "ostali troškovi".
Treba dodati i to da su po odluci Saveta roditelja u toj školi dnevnice nastavnika po učeniku 1.200 dinara bruto, što znači da za tri dana treba izdvojiti 3.600 dinara.
Roditelji su se i ovog puta, kao i svih prethodnih godina, našli u procepu između želje dece da putuju sa drugarima, paprenih cena ekskurzija i svojih objektivnih, finansijskih mogućnosti.
U agencijama koje se bave đačkim turizmom kažu da su nabavke za đačka putovanja već završene i da su ekskurzije skuplje do 10 odsto u odnosu na prethodnu školsku godinu.
Šta povećava troškove
Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Yuta) ranije je za Euronews Srbija rekao da je inflacija uticala da poskupe i ekskurzije.
"Sve usluge koje plaćamo su poskupele. Poskupeo je smeštaj, prevoz... Sve to je uticalo na poskupljenje kompletnog putovanja", rekao je on.
Međutim, kako navodi, postoje stavke koje dodatno povećavaju cenu đačkih putovanja, a to su dnevnice nastavnika, lekara, rekreatora. Dodaje da se na te dnevnice plaćaju i porezi i doprinosi.
U Pravilniku o ekskurzijama jasno stoji da đačka putovanja mogu da se realizuju u jednom odeljenju samo ukoliko na put krene najmanje 60 odsto učenika. Sa ovakvim cenama, sve će biti teže da se realizuju, jer mame i tate to više neće moći da plate.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U nastavku suđenja krvniku iz Dubone, Urošu Blažiću, koji je ubio devet, a ranio 12 osoba, danas bi trebalo da svedoče njegova majka, brat i snaja kao i devojka koju je oteo prilikom bekstva nakon jezivog zločina.
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac, koja je otišla iz Srbije u utorak ujutru, dan nakon što je Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu odbio njene izveštaje o radu tužilaštva za period od 2020-2024. godine, vratila se posle četiri dana u Srbiju, i to sinoć nešto malo pre ponoći, saznaje Informer.
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
Stravičan slučaj maloletnog Vuka R. (13) iz Kraljeva, kog je fizički i verbalno zlostavljala grupa vršnjaka iz škole, bacavši na njega petarde i trerajući ga da ulazi u reku Ibar i viče: "Ja sam Ćaci", pokazuje šta je našem društvu u poslednjih godinu dana uradila blokaderdska fašistička ideologija.
Blokaderska družina koja više od godinu dana uporno maltretira građane i remeti normalan rad institucija, nastavila je sa svojim besmislenim performansima. Ovoga puta u Novom Sadu.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Zaposleni i učenici Tehničke škole "Ivan Sarić" iz Subotice potresnim rečima oprostili su se od svog učenika (15) čije telo je pronađeno u automobilu koji je bio u garaži porodične kuće.
Čačak je potresao jeziv masakr u jednoj porodičnoj kući, a u kojoj su pronađena tela majke, oca i sina. Komšije stradalih otvorile su dušu za Informer.
Stručnjak za svemir i zračenje Klajv Dajer kaže da je incident, u kojem je avion kompanije JetBlue Airbus pao nekoliko hiljada metara kroz vazduh, izazvan "kosmičkim zracima".
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
Kao odgovor na napade Ukrajine, ruska vojska je pokrenula masovni udar raketama "Kinžal" na ukrajinske vojno-industrijske komplekse i energetska postrojenja, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Vlasnica mačke Nikola (24) želela je da proveri da li se njena ljubimica Mila smirila i naučila da se ne igra jelkom, ali je eksperiment propao za svega nekoliko minuta.
Privatni detektiv Rejmond Rano, koji više od 30 godina prati bračna neverstva, tvrdi da postoji jedan vrlo jasan znak koji često otkriva muškarce koji varaju, a to je stanje njihovog automobila.
Fejsbuk Dejting poslednjih meseci privlači sve više pažnje, ali mlađi korisnici i dalje teško dolaze do mečeva. Starija publika mnogo bolje koristi ovu opciju, dok mladi sve češće prelaze na druge aplikacije.
Veljko Kuzmančević, suprug modne dizajnerke Verice Rakočević, ispričao je kako se odrekao potomstva i da nakon očeve smrti nikada nije posetio njegov grob.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar