• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

13.10.2024

15:38

Ko nema obavezu plaćanja doprinosa Fondu PIO: U ovom slučaju ne morate više da uplatite ni dinara, a penziju ćete ipak dobiti!

Shutterstock

Vesti

Ko nema obavezu plaćanja doprinosa Fondu PIO: U ovom slučaju ne morate više da uplatite ni dinara, a penziju ćete ipak dobiti!

Podeli vest

Mnogi naši ljudi poslednjih godina su napustili Srbiju i zaposlili se negde u inostranstvu. Često imaju dileme vezane za već stečen radni staž u svojoj zemlji, kao i to da li treba da nastave da uplaćuju doprinose ako su se bavili samostalnom delatnošću. Milenko R. iz Niša je imao sam samostalnu trgovinsku radnju koju je zatvorio pošto je otišao da radi u inostranstvu:

-  Živim i radim u Nemačkoj, prijavljen sam i poslodavac mi uplaćuje doprinose za PIO. Da li sam u obavezi da i dalje uplaćujem doprinose u našoj zemlji - pitao je PIO fond.

Foto: Pexels

 

Iz Penzijskog fonda su mu odgovorili da nema obavezu plaćanja doprinosa jer je zatvorio svoju samostalnu trgovinsku radnju, a takođe i ne može da bude osiguranik samostalnih delatnosti s obzirom da već radi u Nemačkoj:

- S obzirom da sa ovom državom imamo potpisan Međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju, ne možete biti osiguranik u isto vreme u dve države. Međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju regulisana su prava osiguranika koji ostvari staž osiguranja u Srbiji i državama ugovornicama, pri čemu svaka država ceni prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja u skladu sa svojim zakonskim propisima. Dakle, regulisano je da se za utvrđivanje prava na penziju sabira staž navršen u zemljama ugovornicama, a iznos penzije se određuje srazmerno stažu osiguranja navršenom u toj državi i svaka država isplaćuje srazmerni deo penzije.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Tramp odlazi u novembru
Live TV

Tramp odlazi u novembru

Dejan Jelača, glumac gostujući u Info jutru komentarisao je situaciju u Americi u kojoj živi i radi već duži niz godina.

19.03.2026

12:04

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set