OTVARAJU SE BEČKA VRATA - Velika prognoza za novembar, Srbiju će okovati sneg, očekuje nas pravi rolerkoster
Podeli vest
Na samom početku novembra očekuje nas temperaturna klackalica, a od druge dekade kreće slabljenje anticiklona što donosi padavine, kao i drastičan pad temperature, otkrio je za Informer meteorolog Ivan Ristić.
Prvog dana novembra biće pretežno sunčano vreme, samo se u jutarnjim satima očekuju magla i niska oblačnost, najavio je Republički hidrometeorološki zavod.
Na mnogim važnim saobraćajnicama upravo su zato vozači mileli danas, pa čak i po auto-putu, a stručnjaci su pozivali na oprez! RHMZ objavio je najnoviju vremensku prognozu, i objavio da su upaljena dva meteoalarma.
31.10.2024
10:33
- Ove jeseni i zime je dominantan umereno-kontinentalni karakter vremena, sprega azorskog i sibirskog anticiklona. Između njh se otvara prostor za povremene prodore hladnog artičkog vazduha direktno sa Severnog pola koji će donositi pad temperature i padavine, a kako vreme bude odmicalo kišu će zameniti sneg. Kao što se iz uvoda vidi atmosferska cirkulacije to jest njene oscilacije su glavni pokretač dešavanja na planeti što se tiče vremena, ali i same klime - rekao je Ristić.
Prohladni, ali suv početak novembra
Koristeći klimatski model prof. dr Aleksandra Valjarevića kao i teoriju o klimatskim promenama Ivana Ristića, gde se govori o velikom uticaju Pacifika i Indijskog okeana na cirkulacaiju atmosfere i njegove oscilacije kroz konvektivne faze opisane u MJO indeksu, meteorolog je objavio mesečnu prognozu za novembar.
U Srbiji se danas očekuju magla i niska oblačnost, koja će se ponegde zadržati i pre podne, navodi se u vremenskoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Između subote i nedelje u Srbiju stiže hladni front i donosi drastičan pad temperature.
30.10.2024
07:55
- Na vreme u prvoj polovini novembra uticaće prostrani evropski anticiklon koji će usloviti prohladno, stabilno i suvo vreme. Već na samom početku novembra, tačnije u subotu, 2. novembra sa pojačanim severozapadnim vetrom doći će do prodora hladnijeg vazduha iz srednje Evrope kroz tzv. Bečka vrata. Od nedelje, 3. novembra tokom dana pretežno sunčano, maksimalna temperatura će se kretati od 10 do 15 stepeni - istakao je naš sagovornik.
Foto: Ivan Ristić
- U jutarnjim časovima hladno sa minimalnom temperaturom od 0 do 5 stepeni, u danima i predelima sa malo vetra očekuje se i slab mraz do -3 stepena kao i pojava sumaglice i magle. U područjima gde se magla bude duže zadržala biće osetno hladnije. Sredinom meseca, kako MJO indeks ulaskom u fazu 1 najavljuje sa Pacifika, dolazi poremećaj nošen zapadnim impulsom koji će promeniti sinoptičku situaciju iznad Evrope - rekao je meteorolog.
Foto: Ivan Ristić
Ivan Ristić i Aleksandar Valjanović
- Od sredine meseca jak evropski anticiklon počinje da slabi tako da rastu polako šanse za pojavu padavina u našoj zemlji. Početkom treće dekade hladan Artički vazduh ponovo kreće prema srednjoj Evropi i Balkanu donoseći pad temperature i pojavu snega ponegde i u nižim predelima, najverovatnije prve pahulje u našoj zemlji u nižim predelima oko 25. novembra. Najviša temperatura u trećoj dekadi novembra biće od 5 do 10 stepena, a jutarnja od 0 do 5 stepena - navodi Ristić.
Foto: Shutterstock
Našu prestonicu očekuje se sneg 23. novembra, a meteorolog navodi da će temperature biti u granicama normale za ovaj period godine.
- Srednji klimatološki datum za pojavu snega u Beogradu je 23. novembar tako da imajući u vidu da se ove jeseni uglavnom krećemo u okviru normalnih očekivanih vremenskih prilika velika je šansa da se i to ostvari - zaključio je meteorolog Ristić za naš portal.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prvog dana novembra biće pretežno sunčano vreme, samo se u jutarnjim satima očekuju magla i niska oblačnost, najavio je Republički hidrometeorološki zavod.
Gledalačko obaveštajna služba Informera (GOSI) uhvatila je na delu blokadere koji su juče u prostorijama Filozofskog fakulteta u Beogradu dočekali dvoje političara.
U Hersonu je ostao samo „minimalni garnizon“ ukrajinskih snaga, dok je većina jedinica prebačena pod Zaporožje kako bi pokušale da zaustave napredovanje ruske vojske.
Niko ne može da se sakrije od kamera Informer televizije, pa tako to nije pošlo za rukom ni opozicionaru Milošu Parandiloviću, lideru Novog lica Srbije.
Da bi razumeli kolike su razmere pokušaja izazivanja krvave obojene revolucije i građanskog rata u Srbiji, u poslednjih 12 meseci, povezaću više činjenica i podataka finansijske prirode.
Đorđe Stanković, kradljivac toalet papira iz Skupštine Srbije, poslanik koji sriče na engleskom jeziku, uhvaćen je sa novinarkom tajkunske televizije Žaklinom Tatalović.
Nakon što je predsednik Aleksandar Vučić nedavno oštro kritikovao pojedince u pravosudnom sistemu Srbije, odmetnuti delovi pravosuđa ponovo su postali centralna politička tema u Srbiji.
Državljanin BiH M.P. (21), sa boravkom u Nikšiću, uhapšen je juče nakon što je granična policija u vozilu kojim je upravljao pronašla pušku u ilegalnom posedu
Partizan je protiv Olimpijakosa pokazao dobar voljni momenat i pristup, taj segment neka se ponovi i u duplom kolu, poručuje Vladimir Dragutinović za Sportinjo.
Bivši komandant Oružanih snaga Ukrajine, a sada ambasador te zemlje u Velikoj Britaniji, Valerij Zalužni, oštro je kritikovao sadašnjeg komandanta ukrajinske vojske Aleksandra Sirskog,
Četiri osobe su poginule, a 13 je povređeno kada se 22-godišnji Silas Sampson automobilom zakucao u popularni LGBTQ bar u Tampi na Floridi, nakon što je policija pokušala da ga zaustavi tokom potere.
Stogodišnji veteran Alek Penston, učesnik iskrcavanja u Normandiji, oštro je osudio stanje današnje Britanije, tvrdeći da „sloboda za koju smo ginuli više ne vredi ništa“ i da je zemlja „otišla dođavola“ — reči koje su izazvale buru reakcija širom nacije.
Rusija razmatra isporuku svojih najnaprednijih hipersoničnih raketa Venecueli, dok tenzije sa Sjedinjenim Državama rastu, upozoravajući na moguće „iznenađenje“ za Vašington.
U petoj epizodi serije "Crna svadba" koja je sinoć emitovana na Superstar kanalu, videli smo da sveta relikvija, štap Svetog Save dospeva u ruke sile zla.
Ruzmarin je cenjena aromatična biljka poznata po kulinarskim, blagotovornim i kozmetičkim svojstvima, ali pravilno gajenje može biti izazovno, posebno u urbanim sredinama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar