Kod Srba se očuvala tradicija babina, da se nakon rođenja deteta obilaze mama i beba, o čemu se često pokreće rasprava na društvenim mrežama i postavlja pitanje, da li je ispravno nametnuti obavezu prema gostima ženi koja se oporavlja od porođaja.
Babine predstavljaju period od 40 dana nakon rođenja deteta, kada se smatra da je dete najpodložnije dobrim i lošim uticajima okoline.
Za babine se vezuju običaji i magijski obredi u vidu darova kojima se namenjuje dobra sreća. Uglavnom su to crven konac, kako bi dete zaštitili od uroka.
Takođe, prema verovanju, bliska osoba dobre naravi na babine donosi pogaču ili okrugli kolač, kako detetova narav ne bi bila "na ćošak".
Prema običaju koji se neguje u nekim krajevima zemlje, na babine se odlazi nenajavljen. Srpkinja je, nakon saznanja, pokrenula raspravu na platformi "X".
- Čuj na babine se ide nenajavljen. Ne bih pustila nikog bez najave u kuću i bez babina. Još da vam iznesu ručak i možda da vam ispunjavaju muzičke želje. Samoživi i nekulturni narod - napisala je ona.
Cuj na babine se ide nenajavljen. Ne bih pustila nikog bez najave u kucu i bez babina. Jos da vam iznesu rucak i mozda da vam ispunjavaju muzicke zelje. Samozivi i nekulturni narod.
— Elena (@fotkajdotba) November 24, 2024
Ubrzo se pokrenula lavina komentara žena koje su upravo zbog tog običaja naišle na neprijatnu situaciju.
- Sad sam se setila kad mi je mama došla iz porodilišta sa sestrom a kući smo je dočekali ja (3 godine) tata i porodica tatinog strica, a moja mama stavila seku na kauč i krenula da kuva kafu sve u spavaćici. Gosti štipaju moju sestru, staru četiri dana za nos! Baš haos - podelila je korisnica.
Većina pratioca se slaže da su to dani kada mami i bebi treba dati prostora da se odmore i oporave, ali i nakon toga - nikako ne treba ići bez najave!
Ipak, ima i onih ljudi koji slepo poštuju običaje, pa smatraju da je ipak prihvatljivo iznenaditi novopečene roditelje posetom.
Video prikazuje neverovatnu vezu između psa i bebe, koja je osvojila internet. Pas Vinston, koji je prešao iz ulice u dom pune ljubavi, sedi pored bebe dok zajedno gledaju film. Jedan poseban trenutak, kada pas neprestano drži bebinicu za ruku, oduševio je sve
Freniki (47) očekuje svoje osmo dete, a njena trudnoća podigla je pravu buru na društvenim mrežama. Nakon što je objavila fotografiju trudničkog stomaka i pozitivan test, počeli su komentari - neki su je podržali, dok su drugi postavili pitanje: da li je u njenim godinama ispravno ponovo postati majka?
Video simpatičnog mališana koji pokušava da prevari mamu kako bi izbegao popodnevno spavanje nasmejao je milione širom sveta, a njegov domišljat trik oduševio je i one najstrože roditelje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Video prikazuje neverovatnu vezu između psa i bebe, koja je osvojila internet. Pas Vinston, koji je prešao iz ulice u dom pune ljubavi, sedi pored bebe dok zajedno gledaju film. Jedan poseban trenutak, kada pas neprestano drži bebinicu za ruku, oduševio je sve
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević objavio je tokom današnjeg prvog Kolegijuma naše televizije ekskluzivne informacije kako je Beograd spreman da uvede recipročne mere Crnoj Gori nakon što je on u toj zemlji stavljen na crnu listu.
Predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević dotrčao je kod hrvatskih medija i preko njih otkrio svoje političke fantazije, istovremeno preteći aktuelnoj vlasti u Srbiji.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je javnosti najnoviji, sveobuhvatni paket državnih mera koje su direktno usmerene na podizanje životnog standarda i ekonomsko osnaživanje svih građana naše zemlje.
Skupina koja sebe naziva studentima u blokadi je još jednom pokazala da kada ne maltretiraju i ne napadaju građane Srbije kojima ne daju da mirno žive, onda napadaju i maltretiraju jedni druge.
Eparhija raško-prizrenska izrazila je danas duboku zabrinutost i najodlučniji protest povodom postupanja tzv. kosovske policije tokom i naročito nakon jučerašnjeg obeležavanja Vidovdana na Gazimestanu.
U istoriji pravosuđa postoje trenuci kada svedoci, teorije i spekulacije padaju u vodu pred jednim jedinim, neoborivim materijalnim dokazom. Tehnologija, forenzika i digitalni tragovi danas kroje sudbinu optuženih, a neki od najpoznatijih procesa u Srbiji i svetu prelomljeni su upravo u sekundi kada je na sto iznet dokaz koji je promenio sve.
Putevi opojnih droga se ukrštaju u Srbiji jer se nalazi na geografskoj sponi Evrope u Azije, kaže za Informer Marko Nicović, advokat i član svetske Asocijacije šefova policija.
Viši sud u Bijelom Polju ukinuo je oslobađajuću presudu Osnovnog suda u Podgorici od 3. oktobra prošle godine i vratio predmet "Tunel“ na ponovno suđenje.
Prava drama odigrala se večeras u samom centru Novog Sada, kada je izbio požar u Kosovskoj ulici. Prema prvim informacijama, vatrena stihija je zahvatila jedan napušteni objekat, a gust dim je brzo počeo da se širi okolnim ulicama.
Nepoznata osoba ostavila je torbu u blizini zgrade u Monaku, koja je eksplodirala ubrzo nakon toga. Prema prvim izveštajima sa terena, najmanje tri osobe su povređene u ovoj eksploziji.
Tokom 28. juna i u noći na 29. jun, jedinice Odbrambenih snaga Ukrajine izvele su seriju koordinisanih udara na niz važnih vojnih ciljeva pod kontrolom ruskih snaga.
Oružane snage Ruske Federacije izvele su seriju snažnih vazdušnih udara na ukrajinske vojne i industrijske ciljeve u Harkovu, koristeći teške razorne avio-bombe tipa FAB opremljene univerzalnim modulima za planiranje i korekciju (UMPK).
Sve je izvesnije da se situacija oko Ukrajine dramatično usijava, a kijevski mediji otvoreno upozoravaju da Belorusija i Rusija možda planiraju "nešto užasno" uz pomoć Kine.
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
Plaža Glifoneri, koja se nalazi oko 7 kilometara od Limenasa na ostrvu Tasos, predstavlja odličan izbor za sve koji žele da uživaju u mirnom ambijentu i prirodnoj hladovini.
Ako zadobijete opekotine od sunca, važno je da što pre pružite koži odgovarajuću negu. Osim što treba da rashladite kožu i unosite dovoljno tečnosti, oporavak mogu da olakšaju i pojedini prirodni sastojci.
Srbi bruje o vreloj sceni sa Music Week-a kada su se smuvali Indodjija i Đekson, koji je dosta stariji od nje, a malo ko zna da je Đekson drug njenog rođenog brata.
Pevačica Anabela Atijas nastupala je sinoć u Crnoj Gori, a pored njene pojave na bini, pažnju u publici privukla je i bivša članica grupe "Models" Ivana Stamenković Sindi.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.