"Bude i suza i tuge, ali i teške borbe za njihove živote!" Direktor "Tiršove" otkriva kako najmlađi provode praznike u ovoj bolnici
Podeli vest
Nova godina je stigla i njima, iako duh praznika provode u bolničkim posteljama, daleko od igračaka, pojedini i daleko od svojih roditelja, jer se bore sa raznim bolestima i upravo im je Dečja klinika u Tiršovoj jedini spas.
U "Tiršovoj" bolnici godišnje se zbrine oko 10.000 pacijenata, uradi oko 7.000 operacija u operativnim blokovima, i još 10.000 kroz dnevne hirurške bolnice, a samo kardiohirurških više od 200...
Kako bi sa osmesima na licima dočekali predstojeće praznike, mališanima koji se leče na odeljenju hemodijalize Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj, ali i odeljenju gastroenterohepatologije pripremaju za transplantaciju jetre u inostranstvu, podeljeni su novogodišnji paketići.
Tinejdžerka (16) jutros je u prostorijama jedne škole u Obrenovcu pokušala da se ubije tako što je popila azotnu kiselinu, a prema nezvaničnim saznanjima Informera, ona je iz flaše popila nekoliko gutljaja ove opasne materije!
Premijer Miloš Vučević, kao izaslanik predsednika Republike, prisustvovao je jubileju 100 godina postojanja Univerzitetske dečje klinike "Tiršova", u Narodnom pozorištu, i najavio početak izgradnje novog objekta.
10.10.2024
21:24
prof. dr Siniša Dučić
- Nama je svaki dan isti - zbrinjavamo teška stanja, lečimo bolesnu decu, radimo ozbiljne zahvate, obavljamo dijalazu bzbrežnih pacijenata... I, to ne samo iz Beograda već iz čitave Srbije, ali i regiona... Ali, kada su ovi dani od Nove godine do Božića, trudimo se da im bar malo dočaramo magiju paraznika. Okitimo hodnike, sobe, spremimo po neki paketić... Oni koji mogu da ustaju, imaju sobu za dnevni boravak, pa se druže. Upali se po koja prskalica, pusti neki film, crtani... One druge, zaposleni obilaze, uteše, zagrle, ispričaju nešto lepo - priča prof. dr Dučić za Informer i dodaje:
- Teško je i zaposlenima. Jer, praznike provedu radno, susreću se sa teškim kliničkim slikama, ali opet daju sve od sebe da sva ta deca bar na kratko zaborave da su u bolnici i da su daleko od svojih kuća. Iako su još deca, mnogi od njih u bolnici ostaju sami, daleko od svoje sobe, drugara, od svoje mame, svog tate... Bude tu i suza i nedostajanja, ali dajemo sve od sebe da ih smirimo i razveselimo. Naravno, ništa na ovom svetu ne može da zameni mamu, ali svi tehničari i lekari se zaista trude.
Foto: Privatna arhiva
Iznenađenje za najmlađe pacijente
Često u danima praznika u Tiršovu dolaze i ljudi velikog srca, koji se preušavaju u Deda Mrazove, pa nakratko sve stane. Tada se ran, povređena ruka ili rez od operacije na trenutak zaborave.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kako bi sa osmesima na licima dočekali predstojeće praznike, mališanima koji se leče na odeljenju hemodijalize Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj, ali i odeljenju gastroenterohepatologije pripremaju za transplantaciju jetre u inostranstvu, podeljeni su novogodišnji paketići.
Političar Vladan Đokić, koji je uzurpirao poziciju rektora Beogradskog univerziteta, potrčao je u Brisel na kanabe sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
Koalicija "Progresivna Bugarska", predvođena Rumenim Radevom, osvojila je najveću podršku među mladim biračima na jučerašnjim parlamentarnim izborima u Bugarskoj.
Ministar pravde Srbije Nenad Vujić, koji boravi u poseti generalu Ratku Mladiću u Hagu, objavio je da se general nalazi u zatvorskoj bolnici i da je njegovo stanje teško.
Čuveni profesor i diplomata dr Darko Tanasković, na promociji knjige „Horizonti smisla - Razgovori sa Darkom Tanaskovićem", osvrnuo se na stanje univerziteta u Srbiji , ističući da je univerzitet u ozbiljnoj krizi.
Predsednik SNS i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević oglasio se na svom nalogu na Iksu istakavši da je Vladan Đokić pogazio sve akademske i takonske norme i Univerzitet u Beogradu pretvorio u svoju partijsku ćeliju.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu uhapsili su A. R. (46) i D. R. (75), oboje iz Kragujevca, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela prevara u obavljanju privredne delatnosti i oštećenje poverilaca.
Serijom hapšenja "vračaraca" od početka godine srpečene su najmanje tri likvidacije na ulicama Beograda, a oduzimanjem gomile naoružanja i opreme onemogueno je izvršavanje najtežih krivičnih dela.
M. J. (44), koji je u subotu u beogradskoj kladionici teško ranio radnika obezbeđenja M. A. (20), danas izlazi pred tužioca, a kako se saznajemo, reč je o opasnom povratniku koji je ranije hapšen zbog nasilničkog ponašanja, nanošenja teških povreda, učestvovanja u grupi koja vrši krivična dela i ilegalnog oružja.
Filip Grbić koji je prvobitno bio optužen za teško ubistvo Nemanje Žikića (20) u Zemunu na podmukao način, osuđen je na 14 godina robije, nakon što je sud danas doneo odluku i prekvalifikovao delo u obično ubistvo.
Sudbina kontroverznog sporazuma o vojnoj pomoći sa Ukrajinom biće glavni test za Rumena Radeva, čija je stranka pobedila na parlamentarnim izborima u Bugarskoj.
Visoki rukovodilac u grčkom sektoru rafinerija izjavio je danas da ta zemlja ima zalihe goriva za dva meseca, povodom zabrinutosti na tržištu oko toga da li će Grčka biti u stanju da održi adekvatne zalihe goriva ako kriza u Persijskom zalivu potraje.
Prema poslednjim podacima jedna osoba je poginula, a sedam je povređeno nakon što je trolejbus izleteo s puta i zabio se u supermarket u Salcburgu u Austriji.
Veselin Dželetović kaže da su pojedini glumci odustajali su od uloga u filmu "Žetva" jer su otvoreno strahovali za sopstvene živote, a ne samo za karijere.
Ovonedeljni vođa Marko Janjušević Janjuš tokom podele budžeta se obratio Maji Marinković i Asminu Durdžiću i žestoko opleo po njima i njihovom ponašanju u ovoj sezoni rijalitija.
Mlada pevačica Anđela Ignjatović Breskvica progovorila je o neprijatnim situacijama na nastupima i otkriala da ju je jedna devojka jednom raskrvarila na tezgi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar