Podmukliji od ebole i smrtonosniji od većine poznatih virusa, Marburg virus ponovo je u fokusu svetske javnosti zbog nove pojave u Africi, uz bojazan da bi mogao da stigne do Evrope.
Ovaj smrtonosni virus koji se lako prenosi, i za koji još uvek ne postoji vakcina stigao je i do Beograda pre pola veka, ali su srpski lekari uspešno sprečili njegovo širenje.
Prvi slučajevi virusa zabeleženi su 1967. godine u Nemačkoj, u Marburgu i Frankfurtu, i u Beogradu u tadašnjoj Jugoslaviji. Tada ukupno zaražena 31 osoba, a sedmoro njih umrlo u istovremenim epidemijama
Izvor epidemije prvobitno je povezan sa afričkim zelenim majmunima uvezenim iz Ugande, koji su bili zaraženi virusom a koji je nakon toga dobio ime "Marburg".
Stručnjaci naglašavaju da Srbija trenutno nije u opasnosti od širenja Marburg virusa, ali je važno da putnici budu svesni rizika. Osobe koje borave u Africi treba da budu posebno pažljive i da izbegavaju kontakt sa potencijalno zaraženim ljudima i životinjama.
Vlada epidemija na Zanzibaru
Iako trenutno nema registrovanih slučajeva ovog virusa na teritoriji naše zemlje, bojazan postoji, budući da mnogi Srbi idu na Zanzibar, koji je deo Tanzanije. Upravo na području Tanzanije trenutno je prijavljena epidemija Marburg virusa sa, za sada, osam smrtnih slučajeva.
Foto: Reuter
Virus se ne prenosi putem vazduha, već direktnim kontaktom sa sekretima zaraženih životinja ili osobama obolelim od Marburg virusa.
- Ako imamo oštećenu kožu ili sluzokožu, pa direktan kontakt sa pljuvačkom, telesnim tečnostima, urinom, stolicom. Najviše su ugrožene osobe koje borave u prostorima gde imamo prirodne rezervoare ovog virusa, to su pre svega voćni slepi miševi, odnosno slepi miševi koji se hrane voćem, njih ima po rudnicima, pećinama - ističe dr Maris.
Sledeći virus koji će najverovatnije izazvati pandemiju
Marburg virus je samo jednom stigao u SAD 2008. godine, kada je dijagnostikovan kod 44-godišnje žene koja se vratila u Kolorado sa dvonedeljnog safarija u Ugandi, prenosi "Daily mail".
Stručnjaci napominju da epidiemije Marburg virusa, srećom, uglavnom nestaju nakon što se zarazi nekoliko ljudi. Iz tog razloga, stručnjaci kažu da su šanse da se Marburg virus proširi na drugi kontinent poput Evrope ili SAD malo verovatne, ali ne i nemoguće.
Ipak, prošle godine, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je navela Marburg virus kao jedan od 30 patogena koji će najverovatnije izazvati sledeću pandemiju.
Foto: Informer
Pre dve godine afrička država Ekvatorijalna Gvineja zabeležila je 12 zvaničnih smrtnih slučajeva od izbijanja virusa Marburg, iako se smatra da su još 23 smrtna slučaja verovatna povezana sa ovom infekcijom.
Do sada je zabeleženo desetak epidemija Marburg virusa, uglavnom u južnoj i istočnoj Africi, sa slučajevima prijavljenim u Angoli, Demokratskoj Republici Kongo, Ekvatorijalnoj Gvineji, Keniji, Južnoj Africi, Tanzaniji, Ugandi.
Vakcina ne postoji
Vakcina za ovaj virus ne postoji, ali se na njenom razvoju aktivno radi.
Jedna od potencijalnih kandidata jeste vakcina koju su razvili naučnici iz Državnog naučnog centra za virusologiju i biotehnologiju "Vektor" u Rusiji. Kako je saopšteno, u toku je priprema za klinička ispitivanje ove vakcine.
Protivepidemijske mere:
stroga izolacija obolelih i sumnjivih na oboljenje
striktno sprovođenje mera predostrožnosti (standardne, kontaktne i kapljice)
specijalna zaštitna odeća za jednokratnu upotrebu
pravilno postupanje zdravstvenih radnika i bolničkog osoblja
sprovođenje procedura za postupanje sa kontaminiranim materijalom i laboratorijskim uzorcima.
Foto: Reuters
Šta je Marburg virus i kako se prenosi?
Marburg virus je virusna hemoragijska groznica, iz iste porodice virusa kao Ebola. Pripada familiji Filoviride, rod filovirus. Rezervoar infekcije je afrički voćni slepi miš (Rousettus aegyptiacus). Virus se na ljude prenosi sa slepih miševa i širi se među ljudima:
putem kontakta sa telesnim tečnostima
preko kontaminirane odeće i posteljine
sa zaražene majke na dete tokom dojenja
Inkubacija obično traje između pet do deset dana.
Foto: Pixabay
Simptomi Marburga
Kako su ranije objasnili iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", bolest počinje naglo, sa povišenom temperaturom, jezom, glavoboljom i bolovima u mišićima, da bi se nastavilo sa upornom dijarejom, povraćanjem, osipom, nezaustavljivim krvarenjem iz svih telesnih šupljina.
Oko pet dana nakon pojave simptoma, javlja se:
makulopapularna ospa, najčešće na trupu (grudi, leđa, stomak)
mučnina
povraćanje
bol u grudima
bol u grlu
bol u stomaku
dijareja.
Simptomi i znaci bolesti često su slični malariji i tifoidnim groznicama, leptospirozama, rikeciozama... Vakcina za ovaj virus ne postoji.
Foto: Pixels
Ozbiljne komplikacije bolesti
Ekstremni simptomi uključuju:
nekrotični hepatitis bez žutice
pankreatitis (upala pankreasa)
ozbiljan gubitak težine
delirijum
stanje šoka
prestanak rada jetre
masivna krvarenja
multiorganske disfunkcije.
Iz "Batuta" navode da oporavak od Marburg hemoragijske groznice može biti produžen i praćen pojavom:
Čekaonice u domovima zdravlja poslednjih dana su prepune zbog cirkulacije nekoliko virusa koji uzrokuju visoku temperaturu kod dece i produžene simptome kod odraslih.
Virus gripa nastavlja da se širi u Srbiji, a po najnovijem izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" on je registrovan u još dva okruga - Topličkom i Zaječarskom, tako da je sada prisutan u 24 od ukupno 29 okruga u Srbiji.
U Španiji otkriven novi virus koji prenose komarci - sindbis virus i velika je pretnja po turiste iz Srbije koji sve češće biraju ovu destinaciju za odmor, a naročito letovanje!
Doktorka Suzana Mitić upozorila je na povišenu telesnu temperaturu koja pogoduje virusu i simptome koji su blagi samo kod jedne grupe ljudi prilikom sezone gripa, te mnogi pacijenti zanemare ovako važan simptom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Čekaonice u domovima zdravlja poslednjih dana su prepune zbog cirkulacije nekoliko virusa koji uzrokuju visoku temperaturu kod dece i produžene simptome kod odraslih.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević objavio je tokom današnjeg prvog Kolegijuma naše televizije ekskluzivne informacije kako je Beograd spreman da uvede recipročne mere Crnoj Gori nakon što je on u toj zemlji stavljen na crnu listu.
Jelena Pavlović, blokaderka sa dna kace, a nekada pristalica politike Aleksandra Vučića, pa potom i poslanica stranke Branimira Nestorovića, izazvala je danas neviđeni haos u blokaderskim redovima, pokrenuvši lavinu njihovih međusobnih sukoba i žestokih okršaja.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstaviće večeras javnosti najnoviji, sveobuhvatni paket državnih mera koje su direktno usmerene na podizanje životnog standarda i ekonomsko osnaživanje svih građana naše zemlje.
Tihomir Krstić (45), koji je bio u protvoru zbog sumnje da je 27. decembra, prošle godine na Novom Beogradu napao, izbo nožem I opljačkao S.C., preminuo je u Centralnom zatvoru.
Jednoipogodišnji dečak koji je 23. juna teško povređen u stravičnoj nesreći u Begaljici kod Grocke, kada ga je deda pregazio traktorom, nažalost preminuo je u Univerzitetskoj dečjoj klinici Tiršova.
Ormuski moreuz, kroz koji prolazi oko trećina svetskog izvoza nafte, ponovo se našao na ivici ozbiljne krize, a formalni povod je tumačenje člana 5 američko-iranskog memoranduma, ali je suština spora u potpuno različitom razumevanju prava na kontrolu plovidbe.
Portparolka Bele kuće Karolina Levit potvrdila je danas da će se u utorak, 30. juna u Dohi održati sastanak na visokom nivou o Iranu, ali i da će na njemu delegaciju SAD da predvode specijalni izaslanik Stiv Vitkof i Džared Kušner, dok će se paralelno voditi i tehnički razgovori.
Nakon pucnjave u Štadeu u Nemačkoj, u kojoj je ubijeno petoro ljudi, dve osobe su navodno pokušale da pobegnu automobilom, rekao je za nemački portal Focus.de čovek koji živi u blizini mesta pucnjave.
Policija i hitne službe sprovode veliku akciju u Štadeu, dok dva helikoptera nadleću centar grada, a portparol policije potvrdio je da je u napadu život izgubilo pet ljudi.
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
Plaža Glifoneri, koja se nalazi oko 7 kilometara od Limenasa na ostrvu Tasos, predstavlja odličan izbor za sve koji žele da uživaju u mirnom ambijentu i prirodnoj hladovini.
Kamen u bubregu postaje bolan kada se simptomi pojave. Dr Sarbjit Mohapatra deli znake upozorenja na koje treba obratiti pažnju, kao i preventivne korake koje treba slediti.
Javnost bruji o snimku poljubca pevača Jakova Jozinovića i misteriozne devojke za koju se priča da je Džejla Ramović, a ona je nedavno sama izjavila kako je spremna da se posvađa zbog mladog pevača.
Mnoge poznate ličnosti svim silama se trude da sakriju svoj privatan život, a jedna od njih je i pevačica Džejla Ramović, koja je u tajnoj vezi s kolegom Jakovom Jozinovićem.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.