Od davnina u našem narodu poznata su razna pravila i običaji kada su venčanja u pitanju. Zato teolog Nebojša Lazić rešava mnoge nedoumice, između ostalog i da li dva brata mogu da ožene dve rođene sestre?!
Prema narodnim verovanjima, postoje stvari koje nikako ne valja poklanjati drugima.
18.10.2024
20:00
- Skoro sam saznala da sam u vezi sa dečkom sa kojim imam zajedničke pretke. Naime, naše čukunbabe su rođene sestre. Da li je veza, odnosno brak na osnovu toga zabranjen? Poštovani oci, muči me nešto pa me interesuje kakav pogled crkva ima na to jer sam vernik i jako mi je to bitno - pitala je ova žena iz Srbije, a onda na portalu "Tv Hram" dobila odgovor sveštenog lica.
- Shodno pravilima naše crkve, krvno srodstvo do četvrtog stepena se smatra neuklonjivom smetnjom, a srodstvo od petog do sedmog stepena se smatra uklonjivom smetnjom za sklapanje braka. To znači da ako među vama postoji krvno srodstvo petog, šestog ili sedmog stepena, brak se može sklopiti uz posebno odobrenje nadležnog episkopa. Mladenci napišu molbu episkopu, i predaju je svom svešteniku koji je prosledi episkopu i najčešće će episkop dati svoj blagoslov ukoliko ne postoje neki drugi razlozi zbog kojih bi je odbio - naveo je sveštenik.
Puno ljudi tokom sahrane, kada se sanduk spusti u raku, na njega bace parče zemlje i izgovore rečenicu "Neka mu je laka crna zemlja".
30.09.2024
13:13
Foto: Shutterstock
Osmo koleno se ne gleda kao srodstvo
Stepen srodstva se računa tako što se izbroje rođenja u lancu koji povezuje mladence sa njihovim zajedničkim pretkom, otkrio je je sveštenik.
- Rođeni brat i sestra su na primer u drugom stepenu krvnog srodstva, dok su brat i sestra od rođenog strica ili rođene tetke u četvrtom stepenu krvnog srodstva. Ako imate zajedničkog pradedu, vi ste u šestom stepenu krvnog srodstva. Zajednički čukundeda, znači da ste u osmom stepenu krvnog srodstva, što sa stanovišta bračnih pravila ne predstavlja nikakvu smetnju, tj. isto je kao i da uopšte niste u srodstvu - zaključio je sveštenik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Od davnina u našem narodu poznata su razna pravila i običaji kada su venčanja u pitanju. Zato teolog Nebojša Lazić rešava mnoge nedoumice, između ostalog i da li dva brata mogu da ožene dve rođene sestre?!
U Rijadu je održan interesantan, težak, ali i prilično konstruktivan razgovor ruske i američke delegacije, rekao je za Sputnjik šef međunarodnog komiteta Saveta federacije Grigorij Karasin.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u intervjuu za švajcarski nedeljnik „Veltvohe“, povodom 26. godišnjice početka Nato agresije na SR Jugoslaviju, da je ona time stvorila veliki presedan, koji je značio da velike sile, kada to žele, mogu da krše međunarodno pravo, a što im se sada, ukazuje, vraća kao bumerang.
Profesorka na Pravnom fakultetu Vanja Bojović, tužiteljka Bojana Savović, tužiteljka Milena Božović i članica Udruženja tužilaca Srbije Dragana Pešić provode se tokom radnog vremena, jasno je na osnovu fotografija do kojih je došao Informer.
Glavni i odgovorni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je u Kolegijumu ekskluzivnu informaciju kojom će sve tvrdnje opozicije i blokadera o zvučnom topu biti raskrinkane.
Ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali izjavio je da predsednika Srbije Aleksandra Vučića večeras očekuju važni razgovori u Briselu i istakao da, dok se u Srbiji okupljaju na ulicama i blokiraju ekonomski rast i razvoj zemlje, Vučić pokušava da se u direktnim razgovorima sa vrhom EU izbori za što bolju poziciju Srbije.
Emisija "INFO JUTRO" jutros je započela podsećanjem na jeziv i zastrašujući zvuk sirene za vazdušnu opasnost, koji je pre 26 godina označio početak NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Voditeljka Staša Koprivica podsetila je gledaoce na vest iz 24. marta 1999. godine, kada su avioni NATO snaga izvršili raketne napade na teritoriju Kosova i Metohije.
Dokumentarni film „Anatomija obmane – Račak“, autora Aleksandra M. Gajića, u produkciji Centra za društvenu stabilnost, donosi sveobuhvatnu analizu događaja u selu Račak i njihove uloge u stvaranju izgovora za NATO agresiju na Saveznu Republiku Jugoslaviju 1999. godine.
Predsednik Vlade Miloš Vučević bio je gost Info dana, na Informer televiziji, gde je između ostalog govorio i o stravičnom napadu na studenta Miloša Pavlovića, u Pionirskom parku, gde se nalaze studenti koji žele da uče.
Telo devojčice starosti između sedam i osam godina nađeno je u subotu, zakačeno za splav na levoj strani Save na Novom Beogradu. U momentu kada je izvučeno iz Save, telo devojčice je bilo u fazi raspadanja.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, uhapsili su V. V. (65) iz Bora, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Duško Šarić (47), brata Darka Šarića (55), zatražio je danas u završnoj reči da sud donese pravednu odluku u procesu u kojem su optuženi za planiranje ubistva svedoka saradnika Nebojše Jokosvića Jokse (55).
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšeni su faktički vlasnik i punomoćnik privrednog društva “Global park” doo Beograd B.S. i Ž.S. zbog postojanja osnova sumnje da su u periodu od marta 2022. godine do kraja 2024. godine u nameri da sebi pribave protipravnu imovinsku korist prouzrokovali štetu privrednom društvu čije interese zastupaju, a nakon toga prikrivali nezakonito poreklo imovine.
Fudbalskom klubu Crvenoj zvezdi biće potrebno najmanje 3.000.000 evra da angažuje napadača Intera Marka Arnautovića, koji je nakon meča Srbija - Austrija u Beogradu misteriozno poručio crveno-belima kako se "nada da se vide uskoro". Arnautoviću ističe ugovor sa Interom po završetku sezone, a "delije" se nadaju da će klub sa "Marakane" biti jedan od kandidata za njegov potpis.
Gde će i šta će Mihajlo Cvetković još uvek se ne zna! Znamo samo da je i dalje član Čukaričkog i da će u narednom periodu napustiti Banovo brdo, samo je pitanje gde. Nakon što mu je propao transfer u Malme, za mladog srpskog napadača interesuju se italijanski klubovi - Bolonja i Lacio.
Olimpijakosa. Tačno je da igraju bez velikih igrača, ali sve to ih čini još opasnijima, možda su najtalentovaniji tim u takmičenju, rekao je Duško Ivanović, trener Virtusa, pred meč sa Crvenom zvezdom u 31. kolu Evrolige (20.00, SK 1).
Olimpijske igre 2032. godine biće održane u Brizbejnu, a posebno je zanimljivo što će veslanje definitivno biti u reci Ficroj, koja je puna krokordila.
Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja je u jednom trenutku tokom lečenja od upale pluća u rimskoj bolnici bio toliko blizu smrti da je tim lekara razmatrao da okončaju tretman kako bi mogao da umre u miru, izjavio je danas šef njegovog lekarskog tima Serđo Alfijeri.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da podržava savetnika za nacionalnu bezbednost Majka Volca, nakon što je glavni urednik portala Atlantika Džefri Goldberg slučajno dodat u privatni čet na visokom nivou u aplikaciji za razmenu poruka Signal u kojoj se razgovaralo o vojnim planovima.
Ruski predsednik Vladimir Putin, tokom 25 godina na vlasti, dočekao je i ispratio čak pet predsednika Sjedinjenih Američkih Država, od Bila Klintona do Donalda Trampa.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da su Sjedinjene Američke Države svesne da samo Vašington može da zaustavi granatiranje ruskih civilnih ciljeva iz Ukrajine.
Snimak sa ulične kamere pokazuje kako sredovečni muškarac baca očigledno povređenu mačku u kontejner i ostavlja je, izazvao je bes svih ljubitelja životinja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar