Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra praznuju Svetog Simeona, zaštitnika dece i Svetu Anu proročicu, koja je prva rekla Jerusalimu da ima novog Mesiju.
Prema hrišćanskom verovanju, na sutrašnji dan se deci ostvaruju želje i zaštićena su, a roditeljima se savetuje da za njihovo zdravlje i spasenje izgovore sledeću molitvu:
"O Gospode silni, pomiluj i spasi! I plamičak ovaj smrću ne ugasi!Detence je ovo ko plamičak sveće,
a bure su svetske i po zvezde strašne; Slabačak se oganj pod pepeo preće a pod Tvoju ruku čovečije duše.
Kad se vode dignu i dođu do guše, i plamen se smanji, i oganj ovlaži, o Gospode spasi, smiluj se, ublaži!
Tako David prorok Tebi se moljaše mada on buktinja golema bijaše, a nejako dete u podnožju neba i od zlobne želje bolno se koleba i od zlobne misli zaboli ga glava, svaki vetrić zlobe njega raslabljava.
Ugaslo bi brzo od vetrova burni’, da ti ne spasavaš, Pomagaču žurni. O Gospode, i sad pomiluj i spasi, i plamičak ovaj smrću ne ugasi!
Molitvama, Bože, Tvog starog ljubimca, Simeona svetog, divnog Bogoprimca. Amin"
Na praznik kada se čovek prvi put susreo sa Bogom, Sretenje Gospodnje, 15. februara 1804. godine, srpski ustanici, predvođeni Karađorđe Petrović predvodio je Prvi ustanak protiv protiv osmanske vlasti, i postao jedan od najvažnijih ličnosti naše istorije.
Pravoslavni hrišćani danas obeležavaju Sretenje Gospodnje, a veruje se danas susreću zima i leto. Dani postaju duži a noći kraće i od ovih stvari zavisi kakvo će nam vreme biti narednih nedelja.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas praznuju Svetu Trojicu ili Pedesetnicu, jedan od najvećih praznika. Veruje se da molitve Svetoj Trojici u dom donose sreću, zdravlje i blagostanje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Hrvatski premijer Andrej Plenković ispostavio je ultimatum Crnoj Gori na njenom putu u Evropsku uniju čime je Podgorici srušio Sneška i euforiju koja vlada u montenegrinskim medijma.
Urednik dnevnog lista "Vijesti" i nekadašnji predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović ocenio je da su odnosi Crne Gore i Srbije u poslednjih mesec dana ozbiljno narušeni, te da su dešavanja uoči Samita EU - Zapadni Balkan, uključujući slučaj zadržavanja u Tivtu i vraćanja čarter leta iz Beograda, posledica šire političke operacije čiji je cilj bio prikrivanje neuspeha SNS vlasti u Srbiji na polju EU integracija.
Predsednik Pokreta slobodnih građana otrčao je u Hrvatsku da, po običaju, pljuje po predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i širi laži o (ne)poverenju koju vlast u državi uživa od građana.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je nakon susreta za građanima u Novim Banovcima da ljudi širom zemlje pružaju snažnu podršku predsedniku Aleksandru Vučiću i državnoj politici, ističući da je "zajedništvo najveća snaga Srbije".
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Na obilaznom putu u Čačku došlo je do teške saobraćajne nesreće kada je vozilo Hitne pomoći udarilo u ženu koja je prelazila kolovoz, najverovatnije van pešačkog prelaza.
Policija je uhapsila crnogorskog državljanina R. C. (42), za kojim je NCB Interpola Podgorica raspisao međunarodnu poternicu radi izdržavanja kazne zatvora u trajanju od šest meseci zbog krivičnog dela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.
U Ankari je došlo je do talačke krize kada je otac M.D. nakon svađe sa suprugom, uz pretnju nžem, držao njihovu trogodišnju ćerku na prozoru stana, preteći da će je baciti.
Rumunski predsednik Nikušor Dan zvanično je potvrdio da je bespilotni čamac koji je juče eksplodirao u civilnoj luci Konstanca bio ukrajinski, prenosi TASS .
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Sredina juna donosi značajne finansijske promene za Bikove, Device i Ribe, a 15. jun se izdvaja kao datum kada bi moglo doći do olakšanja u vezi sa novcem i dugovima.
Britanska manekenka Peni Lejn privukla je veliku pažnju na reviji kupaćih kostima u Majamiju, gde je na pisti predstavila dva različita i veoma efektna izdanja.
Bivša stjuardesa Barbara Bačilijeri, koja je godinama radila u kabinskom osoblju, upozorila je na najčešće greške koje putnici prave tokom spavanja u avionu i objasnila zašto neke navike mogu biti nehigijenske, neprijatne, pa čak i opasne.
Kompanija Meta počela je širom sveta da uvodi novu pretplatničku uslugu za Instagram, čime određene funkcije po prvi put postaju dostupne isključivo korisnicima koji plaćaju mesečnu članarinu.
Glumica Jelisaveta Orašanin i bivši košarkaš Miloš Teodosić na sve načine pokušali su da spasu brak, a pre dve godine posećivali su i bračnog savetnika.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar