Zemljotres na Svetoj gori! Svi u strahu!
Zemljotres jačine 4,8 stepeni Rihterove skale pogodio je danas Svetu goru, saopštio je Grčki institut za geodinamiku.
15.02.2025
18:06
T.J.
Vesti
Mnogi prognoziraju da je ovo samo uvertira za nešto mnogo gore, a kakva su predviđanja stručnjaka i ima li Srbija razlog da strahuje, otkrio je meteorolog, koji se bavi proučavanjem zemljotresa, Ivan Ristić.
- Podeljena su mišljenja među grčkim seizmolozima. Neki misle da će možda čak i vulkan da se aktivira, a neki da će ipak da se desi neki potres jači, 6 do 7 stepeni po Rihteru. Trenutno se malo smirila ta serija zemljotresa. Juče u toku dana, u 3-4 intervala bili su neki zemljotresi od 4 stepena. Čini se da se u poslednjih 2-3 dana, za nijansu smirilo, ali postoji još uvek opasnost od nekih zemljotresa preko 6 stepeni po Rihteru - kazao je za Republiku meteorolog Ivan Ristić i dodao:
- Tamo postoji takozvano "trostruko dejstvo, dakle vulkan, cunami i zemljotres. Dakle, ako bi se desio zemljotres od 6 do 7 stepeni, mogao bi da se stvori cunami koji ne bi toliko pogodio Santorini, već bi otišao na Krit. I to je veliki problem.
Foto: Foto: Miloš Rafailović
Sve su prilike, kaže nam sagovornik, da ove godine nećemo moći na more u ove delove Grčke.
- Da se smire ovakvi tipovi zemljotresa, treba 3 - 4 meseca. Mislim da će celog leta biti tamo "uzbudljivo". Taj region, ima dosta letovališta tu, i nije prijatno da imate svaki dan da se zemlja trese. Santorini izgleda kao da odskoči, celo ono brdo prosto poskoči i vrati se. Može da se poredi sa turbulencijama u avionu. Kada se vežete u avionu i naiđete na turbulencije, vi odskočite. Vrlo nezgodan osećaj - ističe Ristić.
Potres magnitude 4.8 prema Rihteru pogodio je juče šire zadarsko područje, a prema dostupnim informacijama, nema prijavljenih povređnih osoba ni značajnije materijalne štete.
Indeks prenosi da se zbog potresa pomjerio istorijski zvonik na Pagu.
- U našem regionu Sredozemnom ima jedan centar u Italiji, na Alpima, koji detektuje elektro-magnetne talase u zemlji i on je dosta aktivan ovih dana. On najavljuje da dolazi mnogo te geotermalne energije i da će biti još zemljotresa. Desila se i erupcija Etne, desio se Santorini, zemljotresi i kod Napulja, i u Hrvatskoj takođe! Sve se seizmički aktiviralo - dodao je Ristić.
Foto: Printskrin
Kada se aktivirao vulkan na Santoriniju, Srbiju pogodio najjači zemljotres ikad. Srbija treba da bude spremna da će se i ovde zaljuljati tlo, kaže sagovornik.
- Interesantno, kada se aktivirao vulkan 1922. godine baš na Santoriniju, desio se najjači zemljotres skoro u Srbiji, kod Lazarevca. Postoji ta neka veza. Na primer, zemljotres kod Lazarevca je bio 24. marta, taj datum nam je i inače jako loš datum, tad je bilo i bombardovanje 1999. godine. Taj mart nam bude inače problematičan. Te 1922. godine 24. marta desio se najjači zemljotres u Srbiji, koji je bio baš blizu Beograda, oko 6 stepeni Rihterove skale i tad je pukao Tašmajdan na pola. inače, svi zemljotresi jači koji su se desili na području Srbije, pa i globalno, na području stare Jugoslavije, bili su u proleće i u jesen. Tako da, sa početkom marta sve su veće šanse za neke zemljotrese i kod nas - naveo je Ristić.
Potresi u susedstvu, čak i da ne budu kod nas, mogu da utiču na nas. Prema Ristićevim rečima, mi smo osetili gotovo svaki zemljotres u regionu.
- Kada se desio u Crnoj gori onaj zemljotres osamdesetih godina, svi su osetili. I u Bosni kada se desi... Mi možemo da osetimo i kada se desi u Rumuniji, pre dve godine, isto smo osetili u Beogradu taj zemljotres. Srbija ima 27 ugašenih vulkana, ne znam koliko to ljudi znaju - zaključio je meteorolog.
Zemljotresi na Santoriniju i u Turskoj pre dve dešavaju se u gotovo identičnom peirodu, ali nije Turska ta koja treba da strahuje.
- Snop geotermalne energije u obliku magme ide prema Sredozemlju, više nego prema Turskoj. 2023. otišao je tačno u Tursku. Nekako se poklapa čak i datum, bio je 6. februar kada je otišao u Tursku. Zemljotresi u Santoriniju se dešavaju u sličnom periodu. Mislim da tamo neće više biti problema, ali može da krene preko leta ka Balkanu, to mene brine - zaključio je meteorolog.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ustaški pevač Marko Perković Tompson održao je koncert u zagrebačkoj areni i promovisao ustaški pokret.
27.12.2025
23:46
Takozvani blokaderski plenumi definitivno su stvar prošlosti!
27.12.2025
20:13
Iza naloga "Slomi sim karticu" stoji blokader Aleksandar Pantović iz Kraljeva, otkriva Informer.
27.12.2025
18:28
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu oduvali su Srđana Milivojevića, predsednika minorne Demokratske stranke.
27.12.2025
22:51
Političara i humanitarca Arno Gujona Informerova ekipa snimila je kako bez žurbe šeta centrom Beograda, a potom ulazi u kafanu, gde je, uz supu, razgovarao sa prijateljima.
27.12.2025
22:29
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog јavnog tužioca Osnovnog јavnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su D. B. (1972) iz Sremske Kamenice, zbog postoјanja osnova sumnje da јe izvršio krivično delo teška dela protiv opšte sigurnosti.
27.12.2025
22:05
Goran Lazor (46) koji je ubijen u Savinom selu kod Vrbasa, navodno se sa osumnjičenima L.N. (20) i L.M.(18), koje je dobro poznavao, posvađao jer su oni u prethodnom periodu maltretirali njegovog sina.
27.12.2025
19:16
Pripadnici Policijske uprave za grad Beograd, UKP, u opsežnoj akciji sprovedenoj u saradnji sa nadležnim tužilaštvima na više lokacija u Beogradu, rasvetlili su krivično delo izazivanje opšte opasnosti, zaplenili veću količinu opojne droge i uhapsili tri osobe osumnjičene za ova krivična dela.
27.12.2025
20:15
Žena (67) izbodena u zgradi na Novom Beogradu prilikom pljačke trenutno nije životno ugrožena. Ubodne rane je zadobila, između ostalog, u glavu i u butnu kost. Takođe, konstatovan joj je pneumotoraks.
27.12.2025
20:09
Monstrumu koji je danas izbo stariju ženu u ulazu zgrade na Novom Beogradu tokom napada polomio se nož.
27.12.2025
18:04
Britanska laburistička vlada premijera Kira Starmera potrošila je više od pola miliona funti poreskog novca na plaćene influensere na TikToku i drugim društvenim mrežama, s ciljem da poveća sopstvenu popularnost i promoviše vladinu politiku među mladima, objavio je „Gardijan“.
27.12.2025
22:40
Portparol Evropske unije za spoljne poslove Anuar el Anuni izjavio je danas da EU insistira na poštovanju suvereniteta Somalije, nakon što je Izrael zvanično priznao njen otcepljeni region Somalilend kao nezavisnu državu.
27.12.2025
22:15
Pilot ultralakog aviona koji je nosio reklamni baner poginuo je nakon što se letelica srušila u more kod plaže Kopakabana u Rio de Žaneiru, saopštile su lokalne vlasti.
27.12.2025
21:52
Najnoviji dokumenti Ministarstva pravde SAD otkrivaju hiljade kupovina Džefrija Epštajna na Amazonu između 2014. i 2019. godine, uključujući dečje školske uniforme, seksualne igračke, kostime sa simbolikom moći i pet primeraka romana „Lolita“ Vladimira Nabokova.
27.12.2025
21:30
U gruzijskoj prestonici Tbilisiju danas se održavaju novi antivladini protesti.
27.12.2025
21:00
Glumica Iskra Brajović podelila je od istorije sačuvanu novogodišnju fotograviju na kojoj je za ruke drže bivši supružnici, otac i veliki glumac Vojislav Voja Brajović i majka Ljiljana.
27.12.2025
15:48
Glumica Mina Lazarević već neko vreme je u emotivnoj vezi sa glumcem Vladimirom Pošavcem Tušekom ali se malo zna da je on bio u braku sa njihovom koleginicom Jelenom Bosančić sa kojom ima sina.
27.12.2025
15:24
Dok su se prolaznici u Njujorku nadali fotografiji i kratkom susretu, glumac Harison Ford imao je sasvim drugačiji plan, da mirno pređe ulicu i nastavi svojim putem.
27.12.2025
14:06
Ponekad je dovoljan dobar film da te resetuje, pogura i natera da ponovo poveruješ u sebe. Ako ti treba inspiracija, energija ili samo mali podsetnik da je upornost jača od okolnosti, ovo su filmovi koje vredi pogledati.
27.12.2025
13:19
Nova godina se ne dočekuje u tišini, i isto važi za ono što nosite. Ovo je noć u kojoj garderoba govori pre vas, a mi vam donosimo ideje za tri stajlinga sa kojima nema greške.
27.12.2025
21:00
Mnogi imaju običaj da pre jela popiju čašicu ili dve rakije, bilo kod kuće ili u restoranu. Stručnjaci upozoravaju da ne poboljšava apetit, već ga kvari i uzrokuje neprijatan osećaj u stomaku.
27.12.2025
20:20
Ako volite čokoladne kolače koji se tope u ustima, Matilda torta je pravi izbor.
27.12.2025
19:40
Robot usisivači nude veliki komfor i štede vreme, ali uz čišćenje doma često prikupljaju i podatke o prostoru, navikama i rasporedu stanovanja. Kako postaju sve pametniji i povezaniji, korisnici se sve češće pitaju da li je praktičnost vredna potencijalnog rizika po privatnost.
27.12.2025
18:20
Pečenje ribe često je mala kućna drama. Miris se zadrži satima, ukus zna da bude suv, ali zzu na scenu stupa jabuka, sastojak koji deluje nebitno, a u praksi pravi ogromnu razliku.
27.12.2025
17:40
Večeras je u emisiji "Pinkove zvezde" došlo do rasprave između repera Desingerice i Bosanca, zbog čega je kompozitor u jednom momentu napustio svoje mesto.
27.12.2025
22:47
Rijaliti učesnik Anđelo Ranković priznao je da ga je živi blam pojeo zbog rasprave pred kamerama sa bivšom devojkom Anitom Stanojlović.
27.12.2025
20:49
Voditeljka Jovana Jeremić vrelim plesom najavila je specijalno iznenađenje koje priprema za gledaoce svoje emisije.
27.12.2025
20:10
Influenserka Luna Đogani oglasila se nakon užasa koji se danas desio na Novom Beogradu, inače opštini na kojoj i ona živi sa porodicom.
27.12.2025
19:41
Poslednji petak u 2025. godini obeležio je koncert "Kraljica juga 2" koji je Milica Pavlović, održala u dvorani "Čair" pred više od 6.000 ljudi.
27.12.2025
19:17
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar