Novi Pazar ponovo bukti od zaraze! Od ove bolesti najčešće umiru deca
Novi Pazar ponovo je u epicentru zaraze od malih boginja, što preti da ozbiljno pogorša epidemiološku sliku u našoj zemlji!
07.12.2024
18:30
U regionu Evrope za 2024. godinu prijavljeno je 127.350 slučajeva morbila, što je dvostruko više od broja prijavljenih slučajeva za 2023. i najveći broj od 1997. godine, pokazala je analiza SZO.
Deca mlađa od pet godina činila su više od 40 odsto prijavljenih slučajeva u regionu, koji obuhvata 53 zemlje u Evropi i Centralnoj Aziji. Više od polovine prijavljenih slučajeva zahtevalo je hospitalizaciju. Prijavljeno je ukupno 38 smrtnih slučajeva, na osnovu preliminarnih podataka dobijenih do 6. marta 2025.
Broj slučajeva morbila u regionu generalno je u opadanju od 1997. godine, kada je prijavljeno oko 216.000, dostižući najniži nivo od 4.440 slučajeva u 2016. Međutim, ponovni porast je primećen u 2018. i 2019. sa 89.000 odnosno 106.000 prijavljenih slučajeva za dve godine. Nakon pada u pokrivenosti imunizacijom tokom pandemije COVID-19, slučajevi su ponovo značajno porasli 2023. i 2024. godine. Stope vakcinacije u mnogim zemljama tek treba da se vrate na nivoe pre pandemije, povećavajući rizik od izbijanja.
- Boginje su se vratile, i to je poziv za buđenje. Bez visoke stope vakcinacije, nema zdravstvene sigurnosti. Dok oblikujemo našu novu regionalnu zdravstvenu strategiju za Evropu i centralnu Aziju, ne možemo sebi dozvoliti da izgubimo tlo pod nogama. Svaka zemlja mora pojačati napore da dopre do zajednica koje su nedovoljno vakcinisane - upozorio je dr Hans Henri P. Kluge, regionalni direktor SZO za Evropu i dodao:
- Virus malih boginja nikada ne miruje, a ne možemo ni mi.
Foto: Informer/shutterstock
Evropski region je 2024. godine činio jednu trećinu svih slučajeva morbila u svetu. Samo u 2023. godini, 500.000 dece širom Regiona propustilo je prvu dozu vakcine protiv malih boginja (MCV1) koja bi trebalo da se da kroz rutinske službe imunizacije.
- Slučajevi malih boginja širom Evrope i Centralne Azije porasli su u poslednje dve godine, što ukazuje na nedostatke u pokrivenosti imunizacijom - rekla je Regina De Dominicis, regionalna direktorka za Evropu i centralnu Aziju i dodala:
- Da bismo zaštitili decu od ove smrtonosne i iscrpljujuće bolesti, potrebna nam je hitna akcija vlade, uključujući kontinuirano ulaganje u zdravstvene radnike.
Morbili su jedan od najzaraznijih virusa koji pogađaju ljude. Pored hospitalizacije i smrti uzrokovane komplikacijama uključujući upalu pluća, encefalitis, dijareju i dehidraciju, boginje mogu izazvati dugoročne, iscrpljujuće zdravstvene komplikacije kao što je slepilo. Takođe može oštetiti imuni sistem "brisanjem" njegovog pamćenja o tome kako se boriti protiv infekcija, ostavljajući preživele od morbila ranjivim na druge bolesti. Vakcinacija je najbolja linija odbrane od virusa.
Foto: Shutterstock
Zvanična statistika pokazuje da su u toku 2024. godine, zaključno sa 30. novembrom (podaci za decembar još nisu obavljeni) u našoj zemlji morbile potvrđene kod 694 osoba. Najviše slučajeva registrovano je u Novom Pazaru.
Podaci Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", pokazuju da je najveći broj zaraženih (52,2%) registrovan u uzrasnoj grupi od jedne do četiri godine, pri čemu je većina obolele dece u ovoj uzrasnoj grupi (97,5%) bila nevakcinisana. Кomplikcija u vidu upale pluća bila je prisutna kod 13 obolelih osoba, dok je zapaljenje mozga registrovano kod jedne obolele osobe.
Inače, obuhvat vakcinom protiv malih boginja u drugoj godini života u 2022. godini u Srbiji je bio 81,3%, a pre upisa u prvi razred osnovne škole 89,5%.
Ospice ostaju značajna globalna pretnja. Globalno, 359.521 slučaj morbila prijavljen je za 2024. Prenos virusa preko granica i kontinenata se dešava redovno, a izbijanja ove visoko zarazne bolesti će se desiti svuda gde virus pronađe džepove nevakcinisanih ili nedovoljno vakcinisanih ljudi, posebno dece.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Albanski premijer Edi Rama pod hitno bi morao da promeni stilistu.
18.01.2026
11:49
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić ocenila je danas da evroparlamentarci koji će doći u Beograd pokazuju nepoštovanje prema Srbiji i istakla da oni ne dolaze da pronađu neke nove činjenice, jer su rezoluciju protiv Srbije već usvojili.
18.01.2026
11:47
Aleksandar Dikić, voditelj KTV Zrenjani i okorleni antisrpski ekstremista, advokat Čedomir Stojković - obojica hapšeni zbog pozivanja na rušenje ustavnog poretka - besramno su vređali predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
18.01.2026
10:58
Još jedan primer medijske manipulacije i pokušaja reanimacije politički propalih blokadera dolazi sa antisrpskog portala "Nova S", koji je protekle nedelje usiljeno najavljivao i pisao o protestu u Novom Sadu, koji se juče, nablaže rečeno - raspao.
18.01.2026
10:27
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se situacija vezana za pregovore oko Naftne industrije Srbije (NIS) privodi kraju.
18.01.2026
10:57
Učesnica Sanja Kalinović često je na meti svojih saboraca koji je gotovo svakodnevo izbegavaju, što je zapalo za oko kako gledaocima, tako i prodršci ostalih takmičara.
17.01.2026
23:05
Tokom gostovanja u Specijalnoj emisiji o Exatlonu prijateljica Sanje Kalinović šokirala je sve prisutne, uključujući i devojku Nemanje Radovanovića, izjavom da će se Sanja možda zaljubiti u Nemanju!
17.01.2026
22:30
U Specijalnoj emisiji o Exatlonu majka učesnika Boška Marinkovića otkrila je da njega napolju čeka devojka sa kojom je u vezi!
17.01.2026
22:15
Dušica Topić, koja je napustila najveći sportski rijaliti na svetu - Exatlon, osvrnula se na odnos Milice Balać i Aleksandra Miljevića.
17.01.2026
21:57
Sada već bivša učesnica Exatlona Srbija Amela Melegi u specijalnoj emisiji na televiziji Informer priznala je da je za nju Boško Marinković idealan muškarac.
17.01.2026
21:32
Ne propustite, samo na TV Informer!
17.01.2026
09:00
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
16.01.2026
10:34
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
16.01.2026
09:49
Danas je za Informer TV u emisiji Rat uživo – Odjeci govorio ekskluzivno ambasador Kube Pavel Orensi Dijaz Ernandes.
11.01.2026
19:15
Beogradska policija traga za muškarcem koji je sinoć izveo filmsku seriju pljački u naselju Palilula, ostavljajući radnike u potpunom šoku!
18.01.2026
09:15
Muškarac S.K. je juče kombi vozilom došao do mesta Bistrice u opštini Mojkovac i preprečio prugu.
18.01.2026
11:09
Telo Živka Bakića, nekadašnjeg fudbalera Crvene zvezde, pronađeno je juče u šumi kod Ripnja, a obdukcioni nalazi su pokazali da je upucan u telo, pa "overen" u glavu sa dva hitaca.
18.01.2026
07:30
Na Odeljenju ortopedije bolnice u sistemu tzv. Kosova, u južnom delu Kosovske Mitrovice, juče se dogodio incident u kojem su napadnuti jedna medicinska sestra i dva radnika fizičkog obezbeđenja tokom obavljanja svojih radnih dužnosti.
18.01.2026
06:00
Policija i tužilaštvo i dalje proveravaju ko je 13. avgusta prošle godine brutalno pretukao M.T., staricu u osmoj deceniji života, u pljevaljskom selu Bobovo.
18.01.2026
08:07
Albanski premijer Edi Rama pohvalio se u javnosti da je među svetskim liderima koje je američki predsednik Donald Tramp lično pozvao da učestvuju u novom Odboru za mir.
18.01.2026
10:51
Rat u Ukrajini, 1424. dan.
18.01.2026
10:01
Zgrada Teritorijalnog centra za regrutaiju uništena je u mestu Belopolje u Sumska oblast, a potvrđeni su gubici među zaposlenima, saopštili su izvori u ruskim bezbednosnim strukturama.
18.01.2026
09:35
Američki predsednik Donald Tramp planira da osnuje odbor za mir i želi da zemlje plate milijardu dolara da bi ostale u tom odboru, objavio je Blumberg, koji je imao uvid u nacrt osnivačke povelje.
18.01.2026
09:30
Glumicu Veroniku Kastro publika u Srbiji mogla je da prati u seriji "Divlja ruža" iliti "Rosa Salvaje" (kod nas se izgovara Salvahe). Danas je glumica promenila lični opis.
18.01.2026
11:05
Uspomenu na glumicu Jelenu Čvorović danas od zaborava čuva njena ćerka jedinica Mina Paunović koja često na društvenim mrežama objavljuje fotografije u spomen majke.
18.01.2026
10:42
Glumica Kijana Andervud, zvezda Nikelodeona, poginula je u saobraćajnoj nesreći.
18.01.2026
09:28
Glumica Eva Ras bila spremna na ekstremni korak zbog osećaja sramote povezanog s molbom za nacionalnu penziju
18.01.2026
08:49
Glumica Sofija Juričan (45) podelila je lepu vest na društvenim mrežama.
18.01.2026
08:36
Čarapa punjena pirinčem može poslužiti kao jednostavno i prirodno sredstvo za ublažavanje glavobolje, migrene, sinusnog pritiska, kao i bolova u vratu, zglobovima i mišićima.
18.01.2026
10:20
Hrast je neprikosnoveni kralj ogreva za duge zimske noći.
18.01.2026
09:40
Sastojak koji je ključan da dobijete savršene pihtije je sirće.
18.01.2026
09:00
Ukoliko su vam ciklusi bolni, evo jednog jednostavnog rešenja za vas.
18.01.2026
07:05
Slavsko žito ima posebno mesto na slavskom stolu jer predstavlja spoj vere, običaja i porodične tradicije.
18.01.2026
06:00
Pevačica Edita Aradinović čeka bebu, a lepe vesti je nagovestila još ranije kroz jedan od intervjua.
18.01.2026
10:53
Bivša rijaliti učesnica Ena Čolić objavila je fotografiju sebe kao plavuše i iznenadila mnoge ovom velikom promenom.
18.01.2026
10:10
Misica Jovana Ljubisavljević objavila je putem mreža kako ona i Bogdan Srejović proslavljaju sinu prvi rođendan.
18.01.2026
09:28
Reper Dragomir Despić Desingerica svojim izjavama na račun Zorice Brunclik naljutio je pevačicu, pa bežao od nje po celom studiju.
18.01.2026
08:47
Sita Ahmić, sestra Aneli Ahmić, podelila je snimak razgovora sa rođakom Asmina Durdžića, koji tvrdi da Asmin ima sina po imenu Samuil.
18.01.2026
08:02
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar