Epidemija koronavirusa i uvođenje vanrednog stanja nisu značajno uticali na cene polovnih automobila u Srbiji, odnosno na prodavce da ih koriguju, pokazala je analiza sajta polovniautomobili.com
Analiza je obuhvatila 117.000 jedinstvenih oglasa fizičkih lica i trgovaca, koliko ih je ukupno bilo na sajtu Polovni automobili u periodu od 16. marta, kada je uvedeno vanredno stanje, do 16. aprila.
Analiza je pokazala da je u periodu od mesec dana pre i nakon početka vanrednog stanja gotovo identičan procenat onih koji su odlučili da posle oglašene prodaje dodatno spuste ili podignu prvobitnu cenu automobila.
U periodu od 16. marta do 16. aprila, na sajtu Polovni automobili bilo je oko 117.000 jedinstvenih oglasa, a cena je u proseku za 7 odsto spuštena kod njih 15.923, odnosno kod 14 odsto.
U istom periodu kod 4.962 oglasa (4 odsto) cena je povećana u proseku za 10 odsto.
Kada se to uporedi sa periodom pre uvođenja vanrednog stanja, od 14. februara do 15. marta, tada je kod 15 odsto oglasa cena naknadno spuštena i to u proseku za 6 odsto, dok je kod 4 odsto oglasa iz tog perioda cena uvećana i to u proseku za 9 odsto.
"Ovi podaci nam govore da novonastala situacija nije značajno uticala na one koji prodaju automobil da koriguju, odnosno da spuste ili povećaju cene svojih polovnih automobila", navodi se na sajtu.
Kakva su očekivanja kupaca
Sajt je sproveo u prvoj polovni aprila među svojim registrovanim korisnicima anketu o uticaju epidemije koronavirusa na tržište automobila.
Kada je reč o cenama, velika većina anketiranih smatra da cene automobila neće pasti ili će taj pad biti privremen, odnosno da će se cene vratiti na prethodni nivo nakon ukidanja vanrednog stanja.
Takođe, samo 13,7 odsto anketiranih navelo je da je definitivno odustalo od kupovine, dok je čak dve trećine reklo da je kupovinu odložilo i to: 44 odsto da je kupovinu odložilo dok sve ovo ne prođe, 22,1 odsto da je kupovinu odložilo, ali da će ako se pojavi dobra prilika ipak kupiti automobil.
Da nisu odustali od kupovine automobila reklo je 19 odsto anektiranih.
Železnički prevoz putnika biće ponovo uspostavljen od ponedeljka, 4. maja, a u Srbija vozu kažu da su za to spremni i da su preduzete sve mere dodatne zaštite kako putnika, tako i voznopratnog osoblja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Železnički prevoz putnika biće ponovo uspostavljen od ponedeljka, 4. maja, a u Srbija vozu kažu da su za to spremni i da su preduzete sve mere dodatne zaštite kako putnika, tako i voznopratnog osoblja.
Sjedinjene Američke Države pripremaju novi paket sankcija kojim ne bi bile pogođene samo ruske kompanije i zvaničnici, već i države koje nastavljaju da kupuju rusku naftu i gas.
Ukrajina, po drugi put, nije pozvala lažnu državu Kosovo da učestvuje na samitu "Jugoistočna Evropa - Ukrajina" koji se danas održava u Kijevu. Ni kada su u Odesi bili domaćini ovog samita, nisu ih pozvali.
Pravni fakultet u Novom Sadu, na kom dominiraju blokaderi, odbio je da istraživaču sa Filozofskog fakulteta u Beogradu Đorđu Vukašinoviću dostavi magistarski i doktorski rad Bojana Pajtića.
Blokaderski odbornik Zeleno-levog fronta (ZLF) u Skupštini Užica Vladan Sinđić, čiji se snimak kako kreće u antisrpski pohod i pljuje sopstveni narod danas proširio društvenim mrežama, svojevremeno je organizovao jezivu antisrpsku izložbu.
Hrvati besne jer je Francuska, predvođena Emanuelom Makronom našoj zemlji i Aleksandru Vučiću juče učinila veliku čast, stavivši ga da sedi u prvom redu tokom velike vojne parade povodom Nacionalnog praznika Republike Francuske – Dana pada Bastilje.
Ukrajina, po drugi put, nije pozvala lažnu državu Kosovo da učestvuje na samitu "Jugoistočna Evropa - Ukrajina" koji se danas održava u Kijevu. Ni kada su u Odesi bili domaćini ovog samita, nisu ih pozvali.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić poručila je danas da naša zemlja izuzetno ceni strateški odnos sa Sjedinjenim Američkim Državama, istakavši da je pokretanje strateškog dijaloga sa Vašingtonom jedan od najznačajnijih diplomatskih uspeha Srbije u novijoj istoriji!
Ambasador Srbije Nebojša Rodić posetio je danas sedam povređenih državljana Republike Srbije u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 12. jula 2026. godine na magistralnom putu Niškić-Kotor, a koji se trenutno nalaze u specijalnoj bolnici “Vaso Ćuković” u Risnu.
Žena koja je juče teško povređena u saobraćajnoj nezgodi u čačanskom naselju Kulinovci nalazi se u teškom stanju, a lekari čekaju mišljenje neurohirurga o njenom daljem lečenju i eventualnom transportu.
Kerč je jutros, 15. jula, potpuno ostao bez električne energije posle novog napada dronovima, dok sever Krima već gotovo dve nedelje živi uz višesatne i celodnevne prekide struje.
Sjedinjene Američke Države povući će sve preostale vojnike iz Iraka do 30. septembra, potvrdili su predsednik SAD Donald Tramp i novi irački premijer Ali el Zajdi posle sastanka u Beloj kući.
Stigao je prvi trejler za novi Netfliksov film "The Whisper Man" ("Šaptač"), koji preti da postane jedan od najgledanijih psiholoških trilera ove godine.
Sutra u bioskope širom sveta zvanično stiže najiščekivaniji istorijski spektakl godine "Odiseja", a slavni režiser Kristofer Nolan već je morao žestoko da odgovori na brutalne kritike koje prate ovaj projekat
Kada temperature porastu, malo šta prija više od hladnog sladoleda. Ako želite zdraviju i bržu alternativu kupovnim poslasticama, domaći sladoled od banane biće gotov uz minimalan trud i svega nekoliko sastojaka.
Spotifaj nastavlja da proširuje primenu veštačke inteligencije u svojoj aplikaciji, uvodeći AI asistenta koji korisnicima omogućava prirodnu konverzaciju o muzici i audio-sadržajima.
Opekotine od sunca mogu biti veoma bolne, ali pravovremena reakcija i saveti dermatologa mogu da ublaže simptome, ubrzaju oporavak kože i smanje rizik od trajnih oštećenja.
Grupa od 26 bivših zaposlenih tužila je Metu, tvrdeći da su interni sistemi veštačke inteligencije igrali ključnu ulogu u izboru radnika za otpuštanje.
Rijaliti učesnik Ivan Marinković otvorio je dušu u "Eliti" o odnosu sa ćerkom Lenom koju je dobio u braku sa pevačicom Gocom Tržan, a spomenuo je i sina Željka Kulića.
Pevač Era Ojdanić nije krio veliku žalost zbog smrti kolege Andrije Bajića, te oštro reagovao na priče o Andrijinom odnosu sa porodicom koje su počele da kruže nakon njegove smrti.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.