Rusija je zgrožena! Ne može da veruje šta su uradili Turci (VIDEO)
130. 04. 2026. u 19:38
230. 04. 2026. u 19:38
informer.rs
Zaštitnik potrošača
Ako ste ljubitelj "Pionirove" poslastice "vitanova", jedite je pažljivo, jer se može desiti da vaša omiljena poslastica, osim žitarica i voća, sadrži i komadiće plastike! A. M. (ime poznato redakciji), koji nam se obratio, bio je šokiran i neprijatno iznenađen kada mu se dogodila upravo ta situacija. On pre konzumiranja ove poslastice sa ukusom jagode uopšte nije primetio da se u čokoladici nalazi i opasan deo kome tu nikako nije mesto.
- Kupio sam čokoladicu "vitanova" sa ukusom jagode i počeo da je jedem. U jednom trenutku primetio sam čudan deo crne boje, ali s obzirom na to da je u pitanju pločica napravljena od žitarica, mislio sam je to sigurno neko zrno žitarice, pa sam zagrizao i nastavio da žvaćem. Međutim, nikako nisam mogao da sažvaćem taj zalogaj, bilo je tvrdo i imao sam osećaj kao da pokušavam da sažvaćem plastiku. Zato sam ispljunuo to i imao sam šta i da vidim! Crno parčence plastike, ili bar nečega što liči na plastiku, nalazilo se u čokoladici. Odmah sam shvatio koliko sam sreće imao. Mogao sam to da progutam, ili još gore, moglo je neko dete da proguta, a svi znamo koliko su deca osetljiva - priča naš sagovornik i dodaje:
Nisam želeo da pristanem ni na paket izvinjenja ni da im pošaljem uzorak, jer mi nikako nije iz glave izbijalo da se komadić plastike nalazio u poslastici koju jedu i deca
A. M.
Oštećeni potrošač
- Odmah sam kontaktirao kompaniju "Pionir" i poslao im fotografije, a oni su mi tražili da im čokoladicu pošaljem kako bi analizirali i videli o čemu se tu radi. Takođe, predložili su mi da mi u znak izvinjenja pošalju slatki paket svojih proizvoda. Ali nisam želeo da pristanem ni na jedno ni na drugo, jer mi nikako nije iz glave izbijalo da se komadić plastike nalazio u poslastici koju jedu i deca. Mislim da je to strašno!
Domaći stručnjaci upozoravaju da je najgore od svega što ovakve situacije nisu retkost, a žalbe potrošača da u namirnicama pronalaze sastojke i predmete kojima tu nikako nije mesto su sve češće.
Predsednik udruženja "Zaštita potrošača" Nenad Bumbić ističe da su ovim propustom direktno ugroženi zdravlje i bezbednost potrošača.
Foto: informer.rs
- Propuste koji se dešavaju na proizvodnoj traci izaziva uvek ljudski faktor. Može biti da proizvođač nije preduzeo sve potrebne mere, ali može biti i da je neko od radnika to namerno uradio kako bi narušio ugled kompanije. Mi to ne znamo i zato nadležni organi treba da se pod hitno pozabave ovim pitanjem i istraže kako je došlo do propusta. To je jako važno jer su u pitanju zdravlje i bezbednost potrošača. Da kupac nije primetio plastiku, mogao ju je progutati, ili je još gore, moglo je da je zagrize dete i slomi zub. Posebno zabrinjava to što se kod nas često dešavaju slične situacije, pa nam se kupci žale da su u namirnicama pronašli bube, miševe, izmet i slične stvari kojima nikako nije mesto u hrani - napominje on.
U Pokretu potrošača kažu da je jedan od primera koji se ne zaboravlja slučaj kada je u mlečnoj čokoladi pronađen zub iz veštačke vilice. Kako kažu, u takvim slučajevima neophodno je da se kupci obrate inspekciji.
- Pre nekoliko godina obratio nam se čovek koji je u mlečnoj čokoladi, verovali ili ne, pronašao zub iz veštačke vilice! To su vrlo ozbiljne stvari i potrošači moraju biti pametni. Nikako ne bi smeli da proizvod vrate trgovcu ili proizvođaču, jer ako to urade nemaju nikakav dokaz da se ta situacija dogodila, pa proizvođač može da kaže da je kupac celu stvar izmislio - rekli su oni.
Zato, savetuje Bumbić, ukoliko vam se ovako nešto desi sačuvajte proizvod, ali i račun, i pravo u inspekciju.
- Ovo su vrlo ozbiljne stvari i treba da se prijave nadležnim organima kako bi oni ispitali šta se tu zapravo desilo i čija je krivica. Kada se krivac kazni, smanjuju se šanse da se ista stvar desi i nekom drugom kupcu. Svi odgovorni moraju snositi posledice - kaže naš sagovornik i dodaje:
- Nažalost, najveći broj potrošača neće da se bakće sa kompanijama i istera pravdu, nego se vodi onim "ma, to je 40 dinara, neće mi pasti kruna sa glave", i zaborave na ceo slučaj. Ali savet svim kupcima je da bar obaveste inspekciju kako se to ne bi desilo nekom drugom. Ukoliko inspekcija utvrdi da je greška proizvođača, kazna bi bila od 300.000 do dva miliona dinara, ali i povlačenje proizvoda sa rafova. Nažalost, kupac u ovakvim slučajevima svoja prava ostvari samo na sudu ili ukoliko kompanija sama ponudi da mu plati pretrpljenu štetu. Retko ko se odluči da tuži kompaniju jer je to dug proces, a zakon mu garantuje samo odštetu u visini štete koju može da dokaže, što je u ovom slučaju samo cena čokoladice.
U kompaniji "Pionir" kažu da je "vitanova" žitni bar jedan od njihovih najprodavanijih proizvoda i apsolutni lider na tržištu u svojoj kategoriji već duže vreme.
- Osim na domaćem tržištu, "vitanova" barovi imaju liderske pozicije i na pojedinim izvoznim tržištima. Linija na kojoj se ovi barovi proizvode u našoj fabrici u Subotici u potpunosti je automatizovana, zatvorena, ne postoji pristup liniji koji bi mogao izazvati ovakvu vrstu kontaminacije. Linija je pokrivena HACCP standardom. Na osnovu fotografije ne možemo da utvrdimo o čemu je reč. U postupku reklamacije bitno je da imate uzorak stranog tela i proizvoda. Naša sumnja je da je strano telo namerno podmetnuto u nameri da budemo diskreditovani, ali smo otvoreni da primimo reklamaciju i gospodina koji je reklamaciju uputio lično u našu fabriku i zajedno s njim ako treba pogledamo tačno šta je u pitanju - kažu oni.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima Srbije.
30.04.2026
18:36
Na društvenim mrežama se poput stihije proširio snimak koji je dokaz crno na belo kako se u Hrvatskoj "pumpa" haos u Srbiji.
30.04.2026
22:48
Žaklina Tatalović, tajkunska novinarka antisrpske televizije N1, uhvaćena je u laži koja je izazvala skandal godine u našoj zemlji, a sada cure nove informacije o ovom slučaju koji je teško racionalno objasniti i koji bukvalno postaje gigaskandal.
30.04.2026
21:00
Tajkunska novinarka Žaklina Tatalović našla se usred skandala kada je otkriveno da se lažno predstavalja kao unuka pokojnog akadermika Nikole Hajdina. A sada su društvene mreže preplavljene raznim duhovitim slikama i komentarima na ovu temu.
30.04.2026
20:35
Opština Gračanica obratila se ustavnom sudu, koji je u međuvremenu, 31. jula 2025, izrekao meru blokade kojom je privremeno obustavljeno sprovođenje odluke, a zatim je 31. oktobra 2025, pa i 28. januara ove godine tu meru produžio.
01.05.2026
07:30
Centar za društvenu stabilnost napravio je novi dokumentarni film pod nazivom "Referendum".
30.04.2026
19:29
Ne propustite!
28.04.2026
13:45
Ne propustite!
26.04.2026
19:19
Ne propustite!
25.04.2026
11:29
Proslava Prvog maja 2013. godine za dvadesetak mladih iz Kraljeva završila se tragedijom. Prijateljica Aleksandra Pantović (18) stradala u eksploziji u kolibi na imanju gde su se okupili.
01.05.2026
10:06
U jednoj stambenoj zgradi u petak, dva sata iza ponoći, na teritoriji opštine Čukarica došlo je do dramatičnog požara.
01.05.2026
08:38
Porodična tragedija dogodila se 28. aprila ove godine u Somboru, kada je Radovan T. ubio svog brata Sinišu T, a potom digao ruku na sebe. Ovo bratoubistvo nije jedino koje je potreslo Srbiju.
01.05.2026
07:22
Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je prvostepenu presudu kojom je Nemanja Šućurović (42) osuđen na 14 godina zatvora zbog smrti svoje vanbračne supruge Sonje Radoš (50).
01.05.2026
07:58
U noći između 4. i 5. maja 2023. godine, u selima Malo Orašje i Dubona, dogodilo se masovno ubistvo u kojem je živote izgubilo devetoro mladih ljudi, dok je više njih teško ranjeno. Jedna od žrtava ovog tragičnog događaja bio je i Marko Mitrović koji je kobne noći proslavljao rođenje sestrića.
01.05.2026
07:42
Nivo terorističke pretnje u Velikoj Britaniji podignut je u četvrtak sa "značajnog" na "ozbiljan", što znači da je napad "veoma verovatan u narednih šest meseci", saopštio je Zajednički centar za analizu terorizma (JTAC).
01.05.2026
08:44
Rusija će odlučno odgovoriti na svaki pokušaj NATO-a i Evropske unije da blokiraju Kalinjingradsku oblast, izjavio je ambasador za posebne zadatke ruskog ministarstva spoljnih poslova Artjom Bulatov.
01.05.2026
08:06
Rat na Bliskom istoku, 63. dan. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
01.05.2026
07:41
Sankcionisani tankeri iz Irana maskirani u iračke brodove prevoze iransku sirovu naftu vrednu 800 miliona dolara kako bi izbegli blokadu Ormuskog moreuza, piše kompanija Vindvord AI (Windward AI).
01.05.2026
07:00
Glumac Radoš Bajić oglasio se emotivnom fotografijom iz bolnice, na kojoj drži ruku svoje supruge Milene Bajić.
01.05.2026
08:45
Večeras je na Informer TV emitovana 44. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
30.04.2026
22:30
Dejvid Alen Kou, čuveni kantri kantautor preminuo je u 86. godini, potvrdila je njegova supruga.
30.04.2026
16:15
Glumica Lisa Kudrou koja je u seriji "Prijatelji" igrala Fibi Bufe otkrila je da i danas od ove hit komedije zarađuje 20 miliona dolara godišnje.
30.04.2026
16:05
Glumica Šenon Elizabet je otvorila svoju OnlyFans stranicu i zaradila više od 1,2 miliona dolara za samo sedam dana.
30.04.2026
15:00
Svako ko se bavi baštovanstvom treba da zna da je kvasac za cveće odlična prihrana, koja je znatno jeftinija od kupovne.
01.05.2026
10:00
U poslednje vreme sve više se govori o tome da li vitamin D može da utiče na izgled grudi, ali stručnjaci razdvajaju činjenice od zabluda.
01.05.2026
08:00
Dugo se verovalo da ekrani ozbiljno narušavaju san, ali novija istraživanja pokazuju da taj uticaj ipak nije toliko veliki koliko se mislilo.
01.05.2026
09:00
Sočna i jednostavna čokoladna torta koja se pravi bez puno muke, a svaki zalogaj izgleda kao da ste proveli sate u kuhinji.
01.05.2026
06:00
Nova poza privlači sve više pažnje jer parovima nudi drugačiji doživljaj bliskosti i zajedničkog istraživanja. Namenjena je onima koji žele da unesu osveženje u intimne trenutke i izađu iz ustaljene rutine.
30.04.2026
23:20
Pevačica Milena Ćeranić otkrila je svoj stav o braku i udaji ističući da je za nju to vrsta ugovora koja joj nije potrebna.
01.05.2026
08:36
Pevač Dado Polumenta otkrio je da je prvi novac zaradio još kao dečak i to tako što je prodavao cigarete na ulici.
01.05.2026
08:01
Dok većina njenih kolega danas uživa u prirodi pevačica Sandra Afrika Prvi maj provodi radno.
01.05.2026
07:01
Bogdan Rodić, otac Bogdane Ražnatović, supruge Veljka Ražnatovića, progovorio je svojevremeno o najmlađoj naslednici.
30.04.2026
23:59
Pevačica Verica Šerifović može se pohvaliti impresivnim autorskim opusom, u kojem se izdvajaju čak tri velika hita.
30.04.2026
23:31
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar