AKO STE ZADUŽENI U EVRIMA, EVO ŠTA VAS ČEKA VEĆ U JUNU! Ovo je detaljna računica
Podeli vest
Rate kredita izraženih u evrima sa promenljivom kamatnom stopom u proteklih godinu dana više su za oko 50 odsto. Tako će svi oni koji su podigli kredit od 50.000 evra, sa rokom od 25 godina otplate, a čija je mesečna rata pre godinu dana bila 290 evra, a u martu ove godine skočila na 390 evra, u junu imati mesečnu obavezu od 435 evra. Slično je i za pozajmicu od 80.000 evra i gde je rata takođe skočila za više od 50 odsto, pa je umesto prošlogodišnjih 400, sada čak 605 evra.
Naime, Evropska centralna banka nastavila je da podiže referentnu kamatnu stopu i nedavno ju je povećala po sedmi put u poslednjih godinu dana.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 6,00 odsto, što znači da krediti u dinarima neće poskupljivati u narednom periodu.
11.05.2023
12:47
To će se već krajem juna preliti i na kredite u Srbiji. Kamata je porasla za 0,25 procentnih poena i popela se na 3,75 odsto.
To predstavlja dodatni udar na budžet onih koji su zaduženi u evrima, a to uključuje građane i privredu Srbije koji su uzeli kredite sa promenljivom kamatnom stopom vezanom za evropsku valutu.
Što je još gore, predviđanja su da će kamatna stopa padati tek krajem naredne ili početkom 2025. godine, mada stručnjaci navode, da one nikada više neće biti u minusu kao što su bile do proleća prošle godine.
Primer rasta rate u proteklih godinu dana
STAMBENI KREDIT OD 50.000 EVRA
Rok otplate: 300 meseci
Rata u junu 2022: 290 evra
Rata u septembru 2022: 344 evra
Rata u decembru 2022: 365 evra
Rata u martu 2023: 390 evra
Rata u aprilu 2023: 403 evra
Rata u junu: 435
RATA POVEĆANA ZA 145 evra
Da stvari budu gore, stručnjaci kažu da će kamate padati tek krajem naredne godine, kao i da nikada više evropska referentna kamatna stopa nikada više neće biti u minusu.
Ne očekujte pad
Poznavaoci prilika saglasni su da će banke podizati kamate i u narednih godinu i po dana.
Bankar i finansijski konsultant Vladimir Vasić naveo je da će oni koji su uzeli "sveže kredite" pre godinu ili pre dve godine osećati najviše promene. To je zato što nisu otplatili deo glavnice.
Nešto bolje će proći oni koji pozajmicu uzeli pre deset i više godina, uticaj promene euribora na njih je je manji i manje će im poskupeti rate.
- Verujem da ćemo krajem sledeće godine ili početkom 2025. mi koji imamo kredite indeksirane u evrima dobiti malo povoljniji vetar u leđa i da će euribor krenuti da se spušta. Ali ubeđen sam da on više neće biti negativan kao što je bio poslednjih sedam-osam godina. Ne možete da dajete nekome novac, a da nema cenu - izjavio je Vasić.
Foto: Informer ZP
Dejan Gavrilović, "Efektiva"
Reprogram košta
Dejan Gavrilović iz Udruženja za zaštitu potrošača "Efektiva" takođe navodi da se teško može govoriti da euribor ponovo može da ode u minus.
- Građani koji otplaćuju stambene kredite bolje da se ne nadaju pojeftinjenju kamata, ali ne bi trebalo ni da se ode u drugi ekstrem sa preteranim povećanjem ove kamatne stope. Očekujem da će ECB sledeće godine povećavati referentnu kamatu stopu da bi suzbila inflaciju, odnosno smanjivaće potrošnju, a podsticati štednju - kaže Gavrilović i dodaje:
- Dužnici sada ne mogu baš ništa da urade po pitanju ovih kamata. Mogu samo da plaćaju rate ili da ih ne plaćaju, pa da im banke uzmu stan. Ako kamate budu drastičnije rasle, možda država može da donese neke mere kao u slučaju kredita u švajcarskim francima. U slučaju da ljudi upadnu u probleme i ne mogu redovno da plaćaju rate, banke mogu da ponude reprogram. Ali to uglavnom znači produženje roka otplate, ali ne i smanjenje kamatnih stopa. To smanji ratu, ali je na kraju pozajmica skuplja jer se plati veća kamata banci - kaže Dejan Gavrilović za Zaštitnik potrošača.
On dodaje da se građani sve manje odlučuju za stambene kredite i zbog visokih cena nekretnina i zbog previsokih kamata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Lucy Young
pre 2 godine
Bok, ja sam gospođa Lucy Young, privatni zajmodavac koji daje život
oportunitetni zajmovi. Trebate li hitno zajam za otplatu dugova ili vas
trebate zajam da poboljšate svoje poslovanje? Odbile su vas banke i
druge financijske institucije? Trebate li konsolidacijski zajam ili hipoteku?
tražite više jer mi smo tu da riješimo sve vaše financijske probleme a
stvar prošlosti. Posuđujemo sredstva pojedincima kojima je potrebna financijska pomoć
pomoć, koji imaju lošu kreditnu sposobnost ili im je potreban novac za plaćanje računa
investirati u posao po dobroj stopi. Želim koristiti ovaj medij da vas informiram
da pružamo pouzdanu i korisnu pomoć i da ćemo biti spremni
ponuditi zajam. Kontaktirajte nas danas putem e-pošte na: (lucyyoung77@usa.com)
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 6,00 odsto, što znači da krediti u dinarima neće poskupljivati u narednom periodu.
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Deo blokadera koji je najavio da će razgovarati sa ustaškim evroposlanikom Toninom Piculom bukvalno ima serviranu temu o kojoj bi mogao da diskutuje sa predstavnicima EU sledeće nedelje kada delegacija bude u Srbiji.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Nataša Kandić, osvedočena mrziteljka svega srpskog u delirijumu je zbog odluke dela blokadera da razgovaraju sa delegacijom Evropske unije koju predvodi ustaša Tonino Picula.
Oliver Ivanović, lider Srba sa Kosova koje je ubijen pre osam godina, nije imamo nikalo lepo mišljenje o Aleksandru Ivanoviću, svom bratancu i tom delu familije.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji očekuje vas 10. epizoda Exatlona i borba za život nakon koje će biti poznato koja takmičarka pakuje kofere.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Bivši fudbaler Crvene zvezde Živko Bakić Žića (42) ubijen je danas na Avali, u blizini kuće u vikend naselju Trešnja gde je živeo, a Informer je sada na mestu zločina.
Sumnja se da je Živka Bakića, čije je telo pronađeno danas oko 15 časova u okolini Sopota, ubio profesionalni ubica, koji je pratio njegovo kretanje i pažljivo isplanirao ovo ubistvo.
Velika Britanija podiže starosnu granicu za poziv bivšeg vojnog osoblja u rezervu na 65 godina, u okviru pojačavanja vojne spremnosti zbog rastućih bezbednosnih izazova u Evropi.
Hrvatski vojni avion „rafal“ morao je u četvrtak popodne prinudno da sleti u vojnu bazu na zagrebačkom Plesu zbog tehničkog kvara koji se pojavio odmah nakon poletanja.
Rene Nikol Gud (37) pogođena je najmanje tri, a moguće i četiri metka kada ju je agent Američke službe za imigraciju i carine (ICE) upucao dok je sedela u automobilu u Mineapolisu 7. januara.
Američki fond Nobl Kapital podneo je tužbu pred sudom protiv Rusije, zahtevajući 225,8 milijardi dolara, zbog navodnih neizmirenih carskih dugova, kako je navedeno u tužbi kompanije.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Četbot Grok, koji pripada kompaniji Ilona Maska, sada je ograničio mogućnost kreiranja i uređivanja slika samo na korisnike koji imaju plaćenu pretplatu na društvenu mrežu X.
Postoji nasledni poremećaj koji dugo može ostati neprimećen, a istovremeno predstavlja tihi uzrok iznenadnih smrti kod naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija (HCM).
Dermatolozi Kori L. Hartman i Ksenija Kobets objašnjavaju da šal funkcioniše slično jastučnici: skuplja sebume, šminku, znoj, prašinu i zagađenje iz okoline, a svaki put kada ga stavite oko lica, vraća sve to nazad na kožu.
Bivša rijaliti učesnica Ana Ćurčić podelila je neprijatne prizore iz svog doma, nakon što joj je u kupatilu otpao bojler, ostavljajući prostoriju u potpunom haosu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar