Muškarci i emocije: Kako razbiti folklorni niz i priznati patnju
Podeli vest
U emisiji „Ako progovorim“ na televiziji K1, gostovale su Aleksandra Damjanović,
psihijatar, Nataša Kovačević Njezvanova i Jelena Njegomir, edukator za lični razvoj. Sa
Gocom Tržan razgovarale su o ključnim temama vezanim za ulogu žena kao majki i
vaspitanje dece, naročito dečaka.
Fokusirale su se na izazove odgajanja muške dece u društvu koje često stavlja naglasak na tradicionalne rodne uloge, govoreći o tome kako vaspitavati emotivno osvešćene, ali ne razmažene dečake.
Goca Tržan ugostila je u emisiji „Ako progovorim“ na K1 televiziji muzičara Aleksandra Sofronijevića, pisca bestselera o muško-ženskim odnosima Vojislava Ilića i psihologa Željka Mašovića. Oni su iz različitih uglova analizirali muško-ženske odnose – harmoniju, nesporazume i međusobno razumevanje.
Pevačica Goca Tržan uživa u braku sa Rašom Novakovićem, a jednom prilikom je otkrila da je njegovo zdravstveno stanje bilo do te mere narušeno da nije mogao da svira.
22.03.2025
22:08
Kako ih naučiti da budu nežni, a istovremeno odgovorni, emotivni, ali ne i previše vezani za majke? U razgovoru su razmotrile i pitanje kako se društvene norme odražavaju na vaspitanje, posebno u kontekstu ranijih generacija koje su odrastale u prostorima gde se muškarci nisu
„mazili“.
Vesna Dedić se prisetila neprijatne situacije koju je imala sa Lepom Lukić, kada je pevačica bila gost kod nje u emisiji.
09.04.2025
20:01
Nataša Kovačević izazvala je pažnju javnosti transparentom sa porukom „Plači, sine, slobodno“, što je postalo simbol njenog poziva za razbijanje tabu tema o emocijama kod muškaraca, naročito na Balkanu. Kako je istakla u razgovoru, dok je držala ovaj transparent, čitala je odlomak iz svoje knjige koja se bavi upravo temom zabrane pokazivanja emocija.
„Kod nas je to bio folklor i transgeneracijske traume koje se prenose kao narodna predaja. Naučili smo od svojih roditelja, a sada to prenosimo na svoju decu, da dečaku nije dozvoljeno da bude slab. Imala sam jednu životnu situaciju u kojoj sam prvi i poslednji put videla svog supruga kako krijući plače, kada nam je rečeno da dete u mom stomaku nije živo. Za mene je taj trenutak zaleđen u večnost, gde vidim njega naslonjenog na zid Doma zdravlja, kako nosi naočare za sunce, jer su mu one bile štit od slomljenog srca. Potpuno drugačije izgleda patnja muškarca na Balkanu u odnosu na ženu, i to me inspirisalo da iskoristim društvene mreže i govorim o tome. Moramo prekinuti ovaj folklorni niz, jer je potpuno besmislen, štetan i disfunkcionalan. Imamo muškarce u četrdesetim godinama koji ne znaju šta su emocije, što ozbiljno utiče na partnerske odnose. Ovaj problem ima duboke korene u tome što smo ih naučili da snaga mora biti demonstrirana fizičkom silom i nadmoćnošću nad svojim partnerom ili bilo kim slabijim. Mislim da je to domino efekat, jer smo nesvesno, kroz generacije, prenosili takve norme. Čula sam i svog supruga, koji je po prirodi blag, kako deci
nesvesno govori: „Nemoj da mi plačeš tu, ko neka devojčica.“
Nesvesno prenosimo predanje koje je štetno i disfunkcionalno za funkcionisanje osnovne ćelije društva – porodice“, rekla je Nataša Kovačević Njezvanova i dodala da je snaga pokazati emocije, a ne sakriti ih.
Foto: Foto: Printscreen/YouTube/K1 Televizija
Aleksandra Damjanović ističe da je prvi korak ka emotivnoj ravnoteži emocionalno opismenjavanje.
„Treba da naučimo da razlikujemo svoje i tuđe emocije, a onda je emocionalna inteligencija neka nadgradnja kada već znaš šta ćeš sa tim emocijama. Upravljanje emocijama zovemo emocionalnom inteligencijom, a njen preduslov je emocionalno ispunjavanje“, objasnila je Aleksandra i podelila svoje viđenje vaspitanja, naglašavajući izazove sa kojima se muškarci suočavaju u savremenom društvu: „Imam veliku empatiju prema muškarcima u poslednje vreme, jer im nije lako. Žene često previše očekuju od njih, a ni same nisu sigurne šta žele od sebe. Nisu svi muškarci rođeni da budu snažni i jaki. Temperament je nešto s čim se rađamo, dok karakter gradimo vremenom. Tu ima mnogo veze sa nasleđem. Ono što dečak vidi od svojih roditelja kod kuće, oblikuje ga. Sve se odvija na najprirodniji način, kroz situacije u kojima dete učestvuje. Svaka situacija je eksperiment za dete, i mi kao roditelji moramo da budemo u kontaktu sa njima, razgovaramo i objašnjavamo. Moramo ih učiti kroz te situacije. Ako nismo svesni gde grešimo i imamo utisak da ne znamo kako da podignemo dete, onda možda treba da ne budemo sujetni i da budemo prijemčivi za komentare ljudi kojima verujemo, da se obratimo onima koji mogu da nam pomognu“,
objašnjava Damjanović.
Foto: Foto: Printscreen/YouTube/K1 Televizija
Jelena Njegomir, majka dve devojčice i dva dečaka, objašnjava razlike u vaspitanju i
naglašava:
„Muškarcima učimo da se pripreme za nešto drugo u životu, a ženama za nešto sasvim drugo, ali to ne znači da treba da zanemarimo emocionalnu pismenost. Nažalost, muškarcima u našoj zemlji nije dozvoljeno da pokazuju slabost, a od emocija najčešće iskazuju ljutnju ili samo deluju stabilno. Učimo ih da potiskuju svoje emocije, što ima dugoročne posledice“, rekla je Jelena i dodala:
„Muškarcu je teško da pokaže svoje emocije, ali moramo priznati da je i ženama teško da podnesu kada muškarac pokaže slabost. Nakon nekog vremena, ako je i ona emotivno nezrela, to će joj početi smetati, jer živimo u režimu preživljavanja. Međutim, žena koja je emotivno zrela i stabilna, umeće da mu pruži prostor da te emocije oseti“, zaključila je Jelena Njegomir u emisiji „Ako progovorim“ na K1 televiziji.
Program televizije K1 pratite na kablovskim operaterima: mts (kanal 111), Supernova (kanal 11), Orion (kanal 7), Hipernet (kanal 8) i SBB (kanal 12). Emisiju „Ako progovorim” možete gledati i na YouTube kanalu K1 televizije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Goca Tržan ugostila je u emisiji „Ako progovorim“ na K1 televiziji muzičara Aleksandra Sofronijevića, pisca bestselera o muško-ženskim odnosima Vojislava Ilića i psihologa Željka Mašovića. Oni su iz različitih uglova analizirali muško-ženske odnose – harmoniju, nesporazume i međusobno razumevanje.
Iran je uputio hitan poziv susednim državama da odmah evakuišu osoblje iz više ključnih naftnih i gasnih postrojenja širom Bliskog istoka, uz upozorenje da bi ti objekti mogli biti meta vojnih udara.
Danas (17. marta) u 18:11 po moskovskom vremenu, izvršen je napad na teritoriju koja se nalazi uz zgradu meteorološke službe na industrijskoj lokaciji NE „Bušer“, u neposrednoj blizini aktivnog energetskog bloka, saopštava Rosatom.
Blokaderski reditelj Srđan Dragojević, nekada poznat po filmovima koje je stvarao, a danas samo po ostrašćenom "pljuvanju" svega dobrog u državi Srbiji, ostrvio se najstrašnije na, verovali ili ne, veronauku.
Šef odborničke grupe u skupštini grada Kruševca Zoran Tomić i narodni poslanik Milenko Jovanov su na Iks mreži reagovali na laži i besmislice koje je rekao tajkunski opozicionar Dragan Đilas.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić vratila je danas na fabrička podešavanja potrčka tajkuna Dragana Đilasa, Borislava Borka Stefanovića, koji je nju napao zbog reči koje je izgovorila u Briselu.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Sutra će biti promenljivo oblačno vreme sa sunčanim intervalima, dok je moguća i pojava kratkotrajne kiše, ali i provejavanje slabog snega na planinama.
Menadžer Grada Beograda Miroslav Čučković izjavio je danas da je TBM mašina za kopanje beogradskog metroa završena u Kini i da će od 20. aprila biti poslata u Srbiju.
Fitnes trener Ivana Vasić je bežeći od rata na Bliskom istoku vozila 3.000 kilometara i za tri dana iz Iraka kolima stigla u Beograd zajedno sa svoja dva psa.
Gorska služba za spasavanje uspešno je realizovala još jednu akciju na Rtnju kada su dve osobe ostale same na planini sa ispražnjenim telefonima i van staze.
Ubistvo vođe baklanskog kartela Živka Bakića naručile su i organizovale vođe kriminalnog klana koje se nalaze van teritorije Srbije, otkriveno je tokom istrage likvidacije koja se dogodila 16. januara u Sopotu.
Muškarac (31) iz Srbije, koji je u Austriji radio kao dostavljač, poginuo je juče u teškoj saobraćajnoj nesreči koja se desila na auto-putu A12 Intal, nedaleko od Langkampfena..
Telo Nenada K. (58) pronađeno je 16.marta u zgradi u Čačku, a njegov nestanak prijavljen je samo dan ranije. Zbog sumnje da su ga ubili, policija je uhapsila trojicu muškaraca.
Ruski predsednik Vladimir Putin i dalje je otvoren za razgovore o ključnim pitanjima, uključujući energetsku saradnju, a evropske zemlje još imaju priliku da pokažu spremnost za dijalog, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Američki predsednik Donald Tramp protivi se daljim napadima na iransku energetsku infrastrukturu, nakon što je Izrael izveo vazdušne napade na iransko gasno polje Južni Pars.
Kina je započela direktne pripreme za mogući sukob sa Sjedinjenim Američkim Državama u narednim godinama, dok pažljivo analizira rat SAD protiv Irana kako bi otkrila slabosti američke vojne strategije, prenosi Blumberg.
Književniku Veselinu Dželetoviću, prema čijem romanu je snimljen film "Žetva", i ekipi koja je radila na ovom ostvarenju, nuđeni su milioni da iz filma izbace da su ljudi ubijani i kidnapovani na Kosovu i Metohiji, a njihovi organi vađeni u "Žutoj kući".
Danas je došlo do požara u srpskom paviljonu u Veneciji gde se održava čuveni filmski festival, a sada su se pojavile i prve fotografije sa mesta nesreće.
Kuhinjski ormarići mogu brzo postati magnet za mrave, moljce i druge sitne napasti, ali postoji veoma jednostavno rešenje koje je prirodno i jeftino, lovorov list.
Sigurno vam se bar jednom desilo da priključite telefon na punjenje, a baterija se uopšte ne puni. To ume baš da iznervira, ali rešenje je često jednostavnije nego što mislite, a pritom veoma jeftino.
Hroničan umor, nervoza i pad energije mogu biti znak da organizmu nedostaje jedan važan vitamin iz B grupe koji ima veliku ulogu u radu mozga, proizvodnji energije i jačanju imuniteta.
Mlad mesec u astrologiji simbolizuje nove početke, neočekivane prilike i sveže ideje koje dolaze u pravom trenutku. Sledeći put ćemo ga videti 19. marta, a ovaj ciklus posebno će osvežiti energiju i doneti šanse za napredak Ribama, Bikovima i Rakovima.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar