Evrovizija, jedno od najgledanijih muzičkih takmičenja na svetu, osim što donosi spektakl, glamur i raznovrsne muzičke nastupe, često je i poprište kontroverzi i skandala. Kroz decenije, brojni događaji su izazvali burne reakcije publike, medija i političkih lidera. U nastavku izdvajamo neke od najvećih skandala koji su obeležili istoriju Evrovizije.
Skandali kreću od samog nastanka ovog takmičenja koje traje već 69 godina. Na prvom takmičenju za pesmu Evroviziju 1956. svih sedam zemalja učesnica poslalo je po dva člana žirija u grad domaćin, Lugano u Švajcarskoj, kako bi tajno glasali.
Žiriju je bilo dopušteno da glasa za koju god zemlju želi, uključujući i sopstvenu. Međutim, članovi žirija iz Luksemburga nisu mogli da putuju pa je švajcarskim državljanima bilo dopušteno da glasaju u njihovo ime. Samim tim, pobedila je Švajcarska koja je ove godine domaćin muzičkog takmičenja, a problemi sa glasanjem nastavili su se i kasnije.
Foto: Logo
Još jedan skandal s glasanjem
Tokom finala Evrovizije 2015. iz Crne Gore i Severne Makedonije su bili prezentirani samo glasovi publike umesto uobičajene kombinacije glasova publike i žirija.
Finska predstavnica prkosila svojoj zemlji
Krista Siegfired, finska prestavnica 2013. godine, ostaće upamćena kao devojka koja je evroviziskoj publici podarila poljubac sa devojkom u znak protesta svojoj zemlji koja je odbila zakon o istopolnim brakovima.
-Ovo je program uživo, ne možete da me zaustavite - rekla je Krista. Evropska publika je uputila brojne žalbe EBU (European Broadcasting Union). Najviše primedbi je bilo zbog poljupca dve devojke, jer se ovaj šou-program vodi kao „porodična zabava.“
Foto: Printscreen/instagram/kristasiegfrids
Krista Siegfrids
Pobednica takmičenja je imala 13 godina
Godine 1986. pobednica je bila 13-godišnja Sandra Kim, predstavnica Belgije, koja je otpevala "J'Aime La Vie". Ona je lagala organizatore i rekla im da ima 15 godina. Nakon toga je EBU doneo pravilo da na Evroviziji ne smeju nastupati mlađi od 16 godina, a od 2003. se održava i Junior Eurovizija.
Island kažnjen zbog isticanja zastave Palestine
Godine 2020. Evrovizija nije održana zbog koronavirusa, a godinu dana ranije za skandal na Evroviziji pobrinula se grupa Hatari, koja je te godine predstavljala Island. U trenutku kad je objavljeno da su osvojili 186 bodova od publike, članovi grupe pred kamerama su podigli zastavu Palestine. Zbog tog postupka svojih predstavnika, islandska televizija RÚV kažnjena je sa 5.000 evra.
Foto: Printscreen/instagram/hatari.icelend
Krista Siegfrids
Namešteno glasanje
Davne 1963. godine britanska voditeljka Kejti Bojl je rekla da nije mogla da čuje rezultate norveškog žirija u toku njihovog telefonskog uključenja, iako je publika tvrdila da su se jasno i glasno čuli. Tada je odlučeno da Norveška poslednja glasa, što im je omogućilo da promene svoju odluku i da najveći broj poena daju Danskoj, komšijama, čime je Švajcarska pala na drugo mesto. Događaj iz 1963. godine je ozloglašen zbog teorija zavere da je bio namešten od samog početka.
Doris Dragović prekršila pravila
Doris Dragović je nastupila 1999. u Jerusalimu i otpevala Mariju Magdalenu. U finalu je bila na četvrtom mestu. Međutim, pre samog takmičenja izbio je skandal zbog kojeg se još uvek priča da je Hrvatska kažnjena oduzimanjem bodova na kraju. Zbog muških vokala koji se čuju u matrici, EBU je hteo da diskvalifikuje Hrvatsku.
Foto: Instagram
Izrael se odrekao svog predstavnika
Godine 2000. izraelska grupa PingPong je na Evroviziji izvela pesmu "Be Happy". Prilikom nastupa mahali su izraelskim, ali i sirijskim zastavicama i pozvali na mir, na šok mnogih u svojoj domovini. Izraelske javne vlasti su se odrekle vlastitog predstavnika, a na kraju se saznalo da su dvojica iz grupe bili novinari koji su pisali za novine Ma'ariv. Priznali su da su se na takmičenje prijavili iz šale.
Član Maneskina je koristio drogu?
Kad je italijanski rok sastav Maneskin pobedio na Evroviziji 2021., neki su mislili kako je pevač Damiano David koristio kokain tokom prenosa uživo. Pevača su uhvatile TV kamere kako se naginje nad stolom u zelenoj sobi i izgledalo je kao da konzumira drogu tokom finala šoua, što je podstaklo glasine o konzumiranju kokaina.
Zatim je Damiana drugi član benda gurnuo i brzo se uspravio. Kad su ga upitali da objasni svoje čudno ponašanje na konferenciji za novinare, David je porekao da je koristio drogu i rekao je da je "gledao dole jer je gitarista Tomas Ragi razbio čašu".
Foto: EPAIMAGES
Diskvalifikovana ruska predstavnica
2018. godine je diskvalifikovana Julia Samojlova, koja je tada trebala da predstavlja Rusiju. Međutim, ispostavilo se da je pevačica 2015. godine, već nakon ruske okupacije, posetila Krim, što je bilo protivno ukrajinskom zakonu.
Srbiju optužili da ima plagijat pesmu
Grupa Hurricane je 2021. godine na Evroviziji predstavljala Srbiju, a članice grupe doživele su skandalozne optužbame da je pesma "Loco Loco" plagijat. Naime, fanovi italijanskog muzičara Luke Marcana, nisu prestajali da postavljaju linkove njegove pjesme "Loca", tvrdeći da su ga srpske predstavnice "pokrale". Ono što, međutim, nisu istražili i što je prava istina je da je pesma koja predstavljala Srbiju izašla mnogo pre numere italijanskog pevača.
Foto: EPA
Izrael pretio smrću svom predstavniku
Danas nije preterano šokantno ukoliko transrodna osoba predstavlja svoju zemlju na Evroviziji, ali 1998. godine Dana International je bila ozbiljan šok za publiku. Njena pobeda na lokalnom takmičenju izazvala je burne reakcije u Izraelu. Pravoslavni Jevreji su protestvovali na ulicama zbog Danine pobede. Nazivana je „prokletstvom sveta“, „greška prirode“. Pevačica je primala i pretnje smrću od sunarodnika. I pored pobune svog naroda, Dana je odnela pobedu na Evroviziji i donela takmičenje u svoju zemlju.
Holandija je diskvalifikovana
Prošle godine Evroviziju je obeležilo učestvovanje Izraela zbog čega su organizovani protesti u Švedskoj, a zatim i izbacivanje Holandije. U službenom objašnjenju organizatora navodi se da je Holanđanin, Jost Klajn, verbalno pretio radnici produkcije Evrovizije na mestu održavanja događaja. Evropska radiodifuzna unija rekla je u saopštenju da u incidentu "nije učestovao ni jedan drugi izvođač ni član delegacije".
Foto: profimedia
Azerbejdžan srušio domove zbog arene za Evrosong
Kako su tada navodili mediji, Azerbejdžan je 2012. godine napravio najekstravagantiju Evroviziju ikad. Domaćin je toliko želeo da se dokaže, da je narušio osnovna ljudska prava svojih građana kojima je rečeno da moraju da se presele sa lokacije na kojoj je odlučeno da se napravi arena za takmičenje. Njihovi domovi su potom srušeni.
Ovogodišnja "Evrovizija 2025" održava se u Bazelu od 13.do 15. maja. A samo nekoliko dana pred takmičenje, oragnizatori su saopštili odluke koje su izazvale ogromnu buru.
Tokom probe u Bazelu, gde se sledeće nedelje održava muzičko takmičenje Evrovizija, došlo je do incidenta kada je grupa albanskih navijača napala predstavnika Srbije Stefana Zdravkovića.
Pevačica Džejla Ramović svoj emotivan život drži daleko od očiju javnosti, a sada su na društvenim mrežama osvanule tvrdnje da je u vezi sa poznatim bosanskim pevačem Bojanom Cvjetićanin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tokom probe u Bazelu, gde se sledeće nedelje održava muzičko takmičenje Evrovizija, došlo je do incidenta kada je grupa albanskih navijača napala predstavnika Srbije Stefana Zdravkovića.
Građani širom Srbije uputili su se ka Beogradu, gde će sutra biti održan veliki skup u organizaciji Srpske napredne stranke. Sve detalje možete pratiti u našem blogu uživo iz minuta u minut.
Beograd sprema žestok odgovor za više desetina osoba i potpunu promenu odnosa prema Vladi Crne Gore ukoliko ta zemlja zabrani ulazak glavnom uredniku Informera Draganu J. Vučićeviću.
Beograd sprema žestok odgovor za više desetina osoba i potpunu promenu odnosa prema Vladi Crne Gore ukoliko ta zemlja zabrani ulazak glavnom uredniku Informera Draganu J. Vučićeviću.
Pred Posebnim odeljenjem za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušan je V. J. zbog pretnji predsedniku Aleksandru Vučiću i glavnom javnom tužiocu VJT.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas svečanom otvaranju nove deonice Moravskog koridora. Tom prilikom, se osvrnuo i na brutalne pretnje koje mu je uputio novinar BIRN-a, istakavši da mu je od sopstvene sudbine daleko važnije to kakvo nasleđe ostavlja građanima Srbije.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović je danas reagovao na društvenoj mreži Iks na navode Zdravka Ponoša, koji je kritikovao potencijalni kompromis i rešenje za deblokadu Regulatornog tela za elektronske medije.
Cenzus sigurno prelaze još četiri liste: SPS, ProEU lista, koalicija NPS - Novo lice Srbije i Mi snaga naroda, pokazalo je najnovije istraživanje agencije "Faktor plus".
Tim brazilskih i kostarikanskih naučnika otkrio je novu vrstu zastrašujućih stvorenja sa dna okeana - takozvanih "duh ajkula", što potvrđuje da okeansko dno i dalje krije brojna nepoznata bića.
Za razliku od ranijih godina, ove sezone vremenske prilike pogoduju povrtarima pa je sve dobro rodilo i prerodilo. Ali, po cenama na pijačnim tezgama u šabačkom kraju to se još ne primećuje.
Beogradska policija, po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsila je M. J. (37), zbog sumnje da je izvršio više krivičnih dela teška krađa i prevara.
Maloletni M. M. (15) iz Niške Banje danas je saslušan pred Višim sudom u Nišu u postupku koji se vodi protiv njegovih roditelja M. M. i M. M. M., a koji se terete za zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica, kao i za teška dela protiv opšte sigurnosti u saizvršilaštvu.
Viši sud u Beogradu, po predlogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu izdao je međunarodnu poternicu protiv dvojice muškaraca osumnjičenih da su učestvovali u ubistvu Darka Veskovića Prike u Kumodražu.
Najmanje 55 smrtnih slučajeva evidentirala je juče služba hitne medicinske pomoći (SAMU) u Parizu, što je višestruko više od uobičajenog dnevnog proseka od manje od 10, javio je danas BFMTV.
Predsednici Rusije i Belorusije, Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko, sastali su se u rezidenciji ruskog lidera na Valdaju. Predsednici razgovaraju u četiri oka, prenose mediji koji prate rad Lukašenka.
Pokrajinski sud u Magdeburgu, glavnom gradu nemačke savezne države Saksonija-Anhalt, osudio je danas Taleba A., koji je u decembru 2024. godine automobilom uleteo na božićni vašar u tom gradu, na doživotnu kaznu zatvora zbog ubistva i drugih krivičnih dela.
Broj poginulih u zemljotresima u Venecueli porastao je na 589, dok je broj povređenih dostigao 2.980, izjavila je danas vršilac dužnosti predsednika Venecuele Delsi Rodrigez.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Godinama je među ljubiteljima pasa vladalo mišljenje da je border koli najinteligentnija rasa na svetu. Međutim, najnovija naučna istraživanja pokazala su da se na vrhu liste sada nalazi druga rasa, Malinoa.
Mnogi korisnici se pitaju da li je za bateriju telefona bolje punjenje tokom noći ili brzo dopunjavanje ujutru. Stručnjaci otkrivaju koje navike zaista utiču na vek trajanja baterije, a koje su samo mitovi.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.