PROŠLO JE GODINU DANA OD SMRTI LEGENDARNOG ĐODE! Sasvim slučajno je postao glumac, a evo šta je bio po profesiji!
Miroljub Trošić u narodu poznatiji kao Đoda je preminuo pre godinu dana u 72. godini
26.02.2021
18:07
Estrada
Klasičan, simetričan, pravolinijski stil, koji je inspiraciju imao u kubizmu i futurizmu, svoj vrhunac je dostigao upravo u smelim radovima ove umetnice.
Rođena je kao Marija Gorska u Varšavi 1898. godine od oca Borisa Gurvik-Gorskog, koji je bio bogati ruski trgovac ili industrijalac, dok je njena majka, Malvina Dekler, došla iz bogate poljske porodice.
Do kraja nije razjašnjeno da li se ona zaista rodila u glavnom gradu Poljske, zato što su postojale neke spekulacije da je mesto rođenja namerno “premestila” u Varšavu, a da se u stvari rodila u Moskvi, kako bi prikrila jevrejsko poreklo svog oca.
Roditelji su joj se razveli kada je bila dete, pa je najranije detinjstvo provela uz majku i njene roditelje, da bi se 1911. godine preselila kod rođaka u Sankt Petersburg, zahvaljujući kojima je ušla u bogate socijalne krugove.
Aktivno je posećivala kulturna dešavanja, i elitne balove, a na jednom od njih je upoznala i budućeg supruga Tadeuša Lempickog, od koga je dobila prezime po kome je ostala upamćena u istoriji umetnosti.
Nakon venčanja par je živeo u Sankt Petersburgu, gde ih je zadesila Oktobarska revolucija i 1918. godine, kao i većina pripadnika ruske aristokratije, beže u Pariz.
U izbeglištvu u Francuskoj 1922. godine Tamara započinje svoju slikarsku karijeru i stiče svoj definitivni umetnički stil učeći slikarstvo od Andrea Lota – slikara, dekoratera, kritičara, teoretičara umetnosti.
Na svom najpoznatijem muškom portretu de Lempicka je naslikala prvog muža i to u periodu kada je on, očajan zbog njenog raskalašnog života, ostavio zbog druge žene. Besna zbog toga, Lempicka je jednu ruku na portretu ostavila nedovršenom i rad izložila kao “Nedovršen portet Tadeuša Lempickog”.
Svoju umetnost Tamara je ubrzo shvatila kao ulaznicu u veliko društvo i sredstvo da dođe do novca, koji joj je bio važniji od same umetnosti.
– Neću prestati da slikam dok moja ruka ne bude od članka do ramena prekrivena draguljima – svojevremeno je izjavila.
Zbog toga, u svom najplodonosnijem periodu od 1925. do 1933. godine, nije odbila nijednu narudžbinu, pa je naslikala preko sto portreta. Pričalo se da je čak i dok slika bila obučena u belu svilu, ogrnuta krznom, a da su joj ruke bile okićene dijamantima.
“Lepa Poljakinja”, kako su u visokim krugovima zvali de Lempicku, bila je naročito omiljenima među “marginalnim grupama”, pa su je feministkinje i homoseksualci smatrali kultnom ličnošću.
Njene fotografije iz ludih provoda i neskriveno biseksualno opredeljenje, punili su tadašnje tabloide, a vanbračne avanture doprinele su razvodu od advokata Lempickog, sa kojim je u braku dobila ćerku Mariju Kristinu, zvanu Kizet.
Ubrzo nakon razvoda Tamara de Lempicka se ponovo udala, ovog puta za mađarskog barona Raula Kufnera, koga je upoznala tako što je od nje naručio portret svoje tadašnje ljubavnice. Međutim, kontroverzna i zavodljiva slikarka ga je toliko opčinila, da se njome oženio i tolerisao joj sve njene avanture i dekadentni način života. Ostao joj je veran sve do svoje smrti, 1962. godine.
Iako je bila jedan od najznačajnijih pripadnika Art deko stila u umetnosti, kritičari nisu gledali blagonaklono na Tamarine radove dok je bila živa. Danas su veoma traženi, a najpoznatije aukcijske kuće na svetu ih prodaju po ogromnim cenama. Džek Nikolson, Barbra Strejsend i Madona su poznati kao najveći kolekcionari njenih dela.
Na zimu 1939. godine, Lempicka i njen suprug preselili su se u Sjedinjene Američke Države. Ona je odmah organizovala izložbu u Njujorku, iako su živeli na Beverli Hilsu.
Godine 1940. postala je omiljeni slikar među holivudskim zvezdama i društvenom i finansijskom elitom. Ipak, zanimljiva je činjenica da je i pored te popularnosti, čuvena Pegi Gugenhajm odbila da neku od Tamarinih slika izloži u svoj Muzej umetnosti dvadesetog veka.
U periodu života u Americi, naročito nakon preseljenja u Njujork 1943. godine, interesovanje za njeno slikarstvo počinje da opada, a pripadnike visokog društva tog vremena su mnogo više zanimale zabave koje je pravila.
Njene nove slike nisu bile dobro primljene na izložbi 1962. godine u Iolas Galeriji, te Lempicka čvrsto odlučuje da nikada više ne izloži svoje radove, i povuče se iz aktivnog života kao profesionalni umetnik.
Slika koja je ostala kao najbolji dokaz života kakvim je živela Tamara de Lempicka je čuveni “Autoportret” ili “Tamara u zelenom bugatiju” iz 1932. godine. To je njena najreprodukovanija slika, a predstavljala je simbol moderne i emancipovane žene koja ne mari za norme tadašnjeg društva.
Posle smrti muža Tamara je otišla na tri puta oko sveta brodom, a kada se vratila nastanila se u Hjustonu, kako bi bila bliže ćerki i njenoj porodici.
Ipak, 1978. godine odlučila je da se odseli u Kuernavaku u Meksiku, gde je dve godine kasnije, 18. marta 1980. godine i preminula. Po njenom zahtevu, kremirana je, a pepeo je rasut iznad vulkana Popokatepetl.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jalova srpska opozicija, tajkunski mediji i blokaderi hoće da puknu od muke zbog spektakularnog skupa u Beogradskoj areni na kom se okupilo više od 75.000 pristalica politike Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke (SNS).
23.03.2026
11:39
Samo sedam dana pred lokalne izbore, opoziciona scena izgleda kao razjedinjena i posvađana grupa bez ikakvog plana, a gostovanje tajkuna Dragana Đilasa u emisiji "Utisak nedelje" to je najbolje pokazalo.
23.03.2026
10:41
Slobodan Georgiev, jedan od urednika programa Dragana Šolaka je tokom gostovanja na tajkunskoj televiziji N1 govorio o aktuelnom sukobu između Dragana Đilasa i blokadera.
23.03.2026
10:05
Narodni poslanik Dejan Bulatović poslao je otvoreno pismo nekadašnjem stranačkom kolegi i lideru Stranke slobode i pravde Draganu Đilasu.
23.03.2026
09:48
Među blokaderskom opozicijom već duže vreme vlada otvoreni rat, a uvrede i optužbe sevaju sa svih strana.
23.03.2026
09:42
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
21.03.2026
17:59
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za rad i zapošljavanje bila je gost emisije Info Jutro, kod voditeljke Katarine Odalović.
21.03.2026
11:42
Danas od 16 časova na Informer TV uživo prenosimo veliki skup "Za Srbiju, za našu porodicu", koji će biti održan u Beogradskoj areni.
21.03.2026
08:34
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…
20.03.2026
10:30
Počela je peta nedelja Vaskršnjeg posta, koja se naziva Gluva nedelja.
23.03.2026
10:00
Od danas do 31. maja, roditelji će moći da zakažu termin za testiranje budućih đaka prvaka, a ta usluga će biti dostupna na portalu eUprave.
23.03.2026
09:11
U Srbiji će danas biti oblačno vreme, uz temperature od 1 do 16 stepeni Celzijusove skale.
23.03.2026
06:42
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje.
23.03.2026
06:30
Srpska pravolsavna crkva i njeni vernici danas praznuju Svetog mučenika Kodrata Korintskog, a veruje se da je čuvan, hranjen i vođen promislom Božjom i anđelom hraniteljem.
23.03.2026
06:15
Vojin L. (38) koji je ranjen u petak u Ulici Džona Kenedija u Zemunu, nakon što je na njega pucao nepoznati napadač, vraćen je u zatvor na dalju hospitalizaciju.
23.03.2026
10:54
Nepoznata osoba u ranim jutarnjim časovima bacila je zapaljivu napravu na jedan ugostiteljski objekat na Vračaru.
23.03.2026
08:20
Muškarac je podlegao povredama dok se dve ženske osobe nalaze u teškom stanju nakon pucnjave u selu Majance kod Podujeva.
23.03.2026
07:24
Žena (73) ranjena u pucnjavi u selu Majance kod Podujeva, preminula je od zadobijenih povreda. U pucnjavi je na licu mesta stradao muškarac, koga je upucala bivša devojka.
23.03.2026
10:27
Srpski državljanin uhapšen je u Crnoj Gori zbog brze vožnje na auto-putu.
23.03.2026
08:27
Američki vojnici sve češće dovode u pitanje ciljeve vojne operacije u Iranu, dok unutar redova raste zabrinutost zbog bezbednosti i nejasne strategije, prenosi Hafington post.
23.03.2026
10:40
Tokom večeri presretnuto je više iranskih balističkih projektila iznad Sirije i Izraela, u novoj eskalaciji sukoba na Bliskom istoku.
23.03.2026
10:10
Iranski Korpus čuvara islamske revolucije optužio je Sjedinjene Američke Države za napade na civilnu infrastrukturu i zapretio odmazdom ukoliko američke snage nastave sa udarima na energetske objekte u Iranu.
23.03.2026
09:40
Najveća ruska naftna luka na Baltiku, Primorsk, našla se na udaru dronova, a prema prvim informacijama požar koji je izbio nakon napada i dalje traje.
23.03.2026
09:10
Film "Projekat, Očajnički pokušaj" (Project Hail Mary) je u prvom vikendu prikazivanja širom sveta zaradio neverovatnih 141 milion dolara.
23.03.2026
09:30
Čuveni novosadski glumac Radoje Čupić poslednje godine svog života proveo je na selu, u miru vojvođanskog Kulpina.
23.03.2026
09:08
Glumac Nikolas Brendon (54), koji se proslavio ulogom u kultnoj seriji "Bafi, ubica vampira", preminuo je 20. marta u snu.
23.03.2026
08:56
Preminuo je čuveni novosadski glumac Radoje Čupić. Poslednja uloga bila mu je u filmu "Žetva" koji govori o stradanju Srba na Kosovu i Metohiji uoči sukoba 1999. godine.
23.03.2026
07:22
Čuveni američki glumac Čak Noris dobio je čitulje u pojedinim beogradskim dnevnim listovima.
22.03.2026
15:43
Blizanci su poznati po svojoj komunikativnosti i brzom umu, ali kada je u pitanju novac, njihove proračunate odluke mogu iznenaditi.
23.03.2026
11:00
Parfem može da utiče na zdravlje štitne žlezde ako se nepravilno nanosi, posebno kada se prska direktno na vrat.
23.03.2026
09:40
Tri horoskopska znaka 5.aprila dobijaju neverovatan nebeski blagoslov koji menja njihove živote.
23.03.2026
06:35
Nedavna studija nemačkih i švajcarskih istraživača otkrila je kada ljudi doživljavaju najveću sreću u životu.
23.03.2026
08:00
Spoj krompira, tunjevine i povrća u bogatom prelivu daje osvežavajuću salatu koja je idealna za tople dane, ali i svaki trenutak kad vam treba brz obrok.
23.03.2026
10:20
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar