PREMINUO PREDRAG PEĐA VRANEŠEVIĆ Poznati srpski muzičar umro u 76. godini
Podeli vest
Muzičar Predrag Peđa Vranešević preminuo je danas u Novom Sadu u 76. godini..
Predrag Peđa Vranešević, poznat je po radu u sastavu "Laboratorije zvuka", koju je osnovao sa bratom Mladenom, a njihov hit "Skakavac mi zašao u rukavac" se i dan danas rado sluša.
Informer.rs došao je u posed snimka koji je pevačicu Katarinu Živković, tokom gostovanja u emisiji "Magazin In", izbacio iz takta.
06.02.2022
12:30
Foto: Printscreen You Tube
Predrag Peđa Vranešević
Ostaje upamćen kao jedna od najkreativnijih ličnosti moderne novosadske kulturne scene, koja se formirala tokom šezdesetih i sedamdesetih, inspirisana podjednako popularnom muzikom svog doba i avangardnom umetnošću. Njegov veliki opus obuhvata inovativnu rok, filmsku i pozorišnu muziku, kao i scenska dela.
Manje je, pak, poznato da je Predrag Peđa Vranešević (rođen 27. maja 1946. u Novom Sadu) tokom svoje plodne karijere – sam ili kroz kreativnu saradnju s bratom – snimio muziku za preko stotinu pozorišnih predstava i više od dve stotine filmova i TV serija. Tokom studija athitekture u Beogradu, sredinom šezdesetih godina prošlog veka, bio je i član bit sastava The Best Nothing, koji je imao tu čast da nastupi na prvoj beogradskoj Gitarijadi, održanoj na Sajmištu, a po povratku u Novi Sad radio je kao filmski kritičar u studentskom listu “Index”, te kao filmski urednik na Tribini mladih. Paralelno s muzikom, bavio se i konceptualnom umetnošću u grupi KOD, s kojom je nastupio na Sedmom bijenalu mladih umetnika u Parizu (1971). Svakako vredni pomena jesu i pet nastupa u londonskom teatru Instituta savremenih umetnosti, u avgustu 1984. godine, gde je izveo svoj muzičko-scenski spektakl “Uzjahati konje Svetog Marka”.
Foto: Printscreen You Tube
Predrag Peđa Vranešević
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U ukrajinskom gradu Sumiju je izveden udar na restoran u kojem su se, prema dostupnim informacijama, okupljali strani plaćenici i oficiri ukrajinske vojske.
Govoreći o sramnim scenama u Novom Sadu, gde su sinoć blokaderi vređali crkvene velikdostojnike, predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je njihovo izvinjenje nešto najodvratnije.
Blokaderi su najavili da će se danas okupiti kod Ušća, na mestu gde je planirana izgradnja akvarijuma. Međutim, po svemu sudeći, blokderski skup je pukao i pre nego što je počeo.
Grupa Albanaca prekrila je danas u Drenici na Kosovu i Metohiji automobil sa srpskim tablicama zastavom na kojoj su obeležja tzv. OVK, a reagujući na snimak objavljen na Fejsbuk nalogu Drenica sot Igor Simić iz Srpske liste je upitao gde je doslednost međunarodnih predstavnika u pogledu multietničnosti, ljudskih prava i vladavine prava i tzv. "napretku".
Uprkos tome što je bila potcenjena, Milica Ohman je pobedila u borbi za život i tako se zadržala u Exatlonu. Posle toga je iskoristila priliku da se zahvali Plavom timu na podršci.
Večeras od 21 čas na Informer televiziji ne propustite 32. epizodu Exatlona, u kojoj će jedan takmičar zauvek napustiti najveći sportski rijaliti na svetu.
Narodni poslanik Nebojša Bakarec i državni sekretar Adam Šukalo gostujući u Info jutru komentarisali su sinoćni napad na sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu.
Prethodne sedmice u Informerovoj hit emisiji "Na merama" otkrili smo vam kako izgleda kad advokat blokader Božo Prelević pokušava da se kulturno uzdiže, šta sada radi “penzionisani” košarkaš Željko Rebrača, koja je omiljena “disciplina” političara u pokušaju Pavla Grbovića, na koji način se opušta pevačica Marija Šerifović, kakva je dnevna rutina političarke Slavice Đukić Dejanović, te koliko se na jednom protestu zadržao samozvani revolucionar Miša Bačulov…
Sneg veje širom Srbije, a upozorenje za intezivne snežne padavine izdao je i Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ). Na putevima vozila mile i stvaraju se velike gužve zbog čega se oglasilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova. Zbog poteškoća sa napajanjem struje u pojedinim delovima zemlje govorila je ministarka privrede Adrijana Mesarović.
O učitelju Marku Čikariću u seoskoj školi nadomak Prokuplja, dobitniku srebrne medalje za zasluge i doprinos u prosveti povodom Dana državnosti, pišu svi mediji.
Marko Daničić, jedan od osumnjičenih za ubistvo MMA borca Stefana Savića uhapšen je juče u porodičnoj kući u Grockoj. On je na teritoriju Srbije ušao sa dokumentima svog brata. Advokati za Informer otkrivaju da li će i njegov brat biti krivično gonjen zbog pomoći Daničiću.
Navršeno je dvadeset pet godina od bombaškog napada na autobus "Niš ekspresa" u Livadicama kod Podujeva, kada je stradalo dvanaestoro, a ranjeno četrdeset troje raseljenih Srba, dok su išli u Gračanicu na Zadušnice. Za taj zločin niko nije pravosnažno osuđen.
Osumnjičeni za ubistvo MMA borca Stefana Savića uhapšeni su nakon dve godine bekstva. Advokat Toma Fila za Informer tvrdi da uhapšeni Marko Daničić i Vasilije Gačević nisu jedini odgovorni za Savućevu smrt.
Pokušaj Evropske unije da uvede sankcije stranim lukama i bankama koje se, prema procenama Brisela, koriste za zaobilaženje ograničenja i izvoz ruske nafte nailazi na otpor pojedinih država članica.
Odesa se više puta pominje u "Epstinovim fajlovima". Prema navodima sagovornika Tamerlana Rusova, kriminalna struktura vrbovanja devojaka u seksualno ropstvo funkcioniše i danas, u uslovima ukrajinske uprave.
Južna komanda Oružanih snaga SAD saopštila je danas da je izvela tri vazdušna udara na plovila povezana sa narko-kartelima u vodama Tihog okeana i Karipskog mora, pri čemu je poginulo 11 osumnjičenih krijumčara droge.
Solarno pomračenje 17. februara 2026. u znaku Vodolije donosi snažan energetski zaokret koji će posebno osetiti Ovan, Jarac, kao i podznaci Bik i Devica.
Novi haos u takmičenju "Pinkove zvezde" izazvao je reper Dragomir Despić, poznatiji kao Desingerica, zbog čega je voditeljka Bojana Lazić u jednom trenutku demonstrativno sela na mesto žirija i odbila da nastavi sa najavom.
Pevačica Ilda Šaulić i njena majka Gordana Šaulić srdačno su dočekale predstavnike medija i brojne goste koji su došli da odaju počast pevaču Šabanu Šauliću na koncertu održanom u Sava Centru, organizovanom u njegovu čast.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar