Radovan Stojčić Badža (46), prvi čovek policije u vreme Slobodana Miloševića, general pukovnik srpske policije koji je bio vršilac dužnosti ministra unutrašnjih poslova i načelnik Resora javne bezbednosti MUP Srbije, bliski prijatelj Jovice Stanišića, prvog čoveka DB i Arkanov prijatelj, ubijen je pre 28 godina u piceriji "Mama Mia" u Resavskoj ulici u Beogradu.
General-pukovnik i zamenik ministra policije, brutalno je likvidiran u noći između 10. i 11. aprila 1997, a ubica i posle 28 godina, nije pronađen. On je ubijen u restoranu "Mama mia" u Beogradu.
Služba državne bezbednosti, je samo 17 dana ranije dobila upozorenje da će on biti likvidiran, ali ubistvo nije sprečeno.
Fotografija sa Arkanom iz Erduta
Pre nego što je postao zamenik republičkog ministra policije i načelnik Resora javne bezbednosti MUP Srbije, general-pukovnik Radovan Stojičić Badža (46) bio je na čelu Teritorijalne odbrane istočne Slavonije i, formalno, Arkanov pretpostavljeni. Zajedno su se fotografisali 1991. godine u Erdutu.
Foto: EPA
Badža i Arkan
Badža je svoju policijsku karijeru započeo je kao pozornik. Već u srednjoj policijskoj školi bavio se rvanjem i džudoom, a zatim je završio višu trenersku školu, pa DIF, da bi magistrirao na temi o fizičkoj kondiciji specijalaca.
Postao je referent fiskulture u gradskom SUP u Beogradu, a sredinom osamdesetih postao je zamenik komandanta u Specijalnoj jedinici MUP Srbije.
Učestvovao je u izbacivanju rudara koji su štrajkovali u Starom trgu na Kosovu, a zatim je rukovodio teritorijalnom odbranom u istočnoj Slavoniji. Za to vreme, tamo se nalazio Željko Ražnatović Arkan sa svojim "tigrovima". Iz tog vremena datiraju insinuacije i optužbe da se Stojičić upleo u kriminal i šverc velikog obima, što je kasnije navođeno kao mogući motiv za njegovo ubistvo.
Sin sve gledao
Kobne večeri, u noći između 10. i 11. aprila, Badžin sin nalazio se u poznatoj beogradskoj piceriji sa svojim prijateljem, koji je inače bio carinik po zanimanju. Oko ponoći, mlađi Stojičić pozvao je svog oca da dođe u piceriju. Kada je stigao, Badža je seo tako da je leđima bio okrenut izlazu i izlogu te picerije, a pored njega sa leve strane sedeo je prijatelj carinik, dok se prekoputa njega nalazio njegov sin.
Pola sata nakon ponoći, na vratima se pojavio muškarac visok oko 185cm koji je u rukama držao automat. On je bio obučen u tamne stvari, sa čarapom na glavi. Uzviknuo je: „Svi na pod!“ i ispalio kišu metaka u zamenika ministra. Svi hici pogodili su Stojičića u vrat i glavu i ubili ga na mestu. Niko drugi nije bio povređen. Ubica je zatim istrčao iz kafane, ispalio jedan rafal u veliki izlog i nestao bez traga.
Prema nekim izvorima i saznanjima, ostali gosti u restoranu, među kojima je bilo čak i policajaca, ostali su da leže na podu još čitavih pet minuta. Naoružani pripadnici MUP Srbije zaustavljali su gotovo sve automobile koji su napuštali Beograd, legitimisali vozače i zapisivali registracije. U samom gradu legitimisani su i pretresani prolaznici, a bilo je i zaustavljanja autobusa GSP... Tada je prvi put pokrenuta akcija, koja se danas naziva "Vihor".
Foto: Privatna arhiva/Facebook
Sin Radovana Stojičića Badže
Imao 700.000 maraka kod sebe u trenutku likvidacije
U ministarstvu se, posle Stojičićevog ubistva, pričalo da je u Badžinoj kasi navodno bilo više od milion i po tadašnjih nemačkih maraka. Govorilo se i da je u torbici koju je Badža imao kod sebe kad je likvidiran, pored pismene provere DB za Jusufa Bulića, bilo još oko 700.000 maraka. Taj mu je novac navodno doneo carinik koji je sa Badžom i njegovim sinom bio za stolom u momentu ubistva. O tome, međutim, nema nikakvog traga u spisima.
Foto: printscreen RTS
Badža
Presuda bratu Radovana Stojičića Badže
Sredinom 2016. Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je osudio Sinišu Stojičića, Badžinog brata, na četiri i po godine zatvora zbog šverca cigareta u Srbiju tokom devedesetih godina. Radovan Stojičić Badža se u optužnici pominje kao jedan od organizatora grupe i da je zloupotrebom službenog položaja sprečavao da bude otkriven šverc duvana.
Pripadnici takozvanog Vračarskog klana, na čijem su čelu prema navodima optužnice bili Nikola Vušović, zvani Džoni sa Vračara i odbegli Radoje Zvicer, prema presretnutim Skaj porukama koje su danas prikazane u sudnici Specijalnog suda u Beogradu, uživo su pratili ubistvo Aleksandra Šarca u tržnom centru "Ušće" u Beogradu 17. oktobra 2020.
Stojan Ilić je u naselju Ripanj pre tačno dve godine nožem je nasmrt izbo Nevenu P. (16), a potom otišao u njenu kuću i povredio više članova njene porodice, zbog čega je osuđen na višegodišnju kaznu zatvora.
U Višem sudu u Zaječaru danas se nastavlja suđenje crnoj udovici Slađani Paunović i njenom ljubavniku Srećku M., koji su optuženi za ubistvo Slađaninog supruga Dejana Paunovića iz Klokočevca.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pripadnici takozvanog Vračarskog klana, na čijem su čelu prema navodima optužnice bili Nikola Vušović, zvani Džoni sa Vračara i odbegli Radoje Zvicer, prema presretnutim Skaj porukama koje su danas prikazane u sudnici Specijalnog suda u Beogradu, uživo su pratili ubistvo Aleksandra Šarca u tržnom centru "Ušće" u Beogradu 17. oktobra 2020.
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije su danas, 28. juna, organizovali prikaz novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici, a potom i gađanja iz sredstava ratne tehnike na poligonu "Pasuljanske livade".
Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću je danas na aerodromu u Batajnici prikazano moćno oružje kojim raspolaže Vojska Srbije, a među kojim je i strašna kineska raketa CM-400.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je danas da će obavestiti sve međunarodne predstavnike o privođenju više Srba nakon obeležavanja Vidovdana i parastosa na Gazimestanu, koje je ocenila kao sraman i besprizorni čin represije režima Aljbina Kurtija.
Tropski talas ne popušta, a visoke temperature danas su zahvatile gotovo celu Srbiju. Živa u termometru u pojedinim delovima zemlje dostigla je čak 36 stepeni, dok građani na sve načine pokušavaju da pronađu spas od nesnosne vrućine.
Na društvenim mrežama osvanulo je jezivo iskustvo jedne srpske porodice koja se vraćala sa letovanja. Zbog jednog, naizgled sitnog propusta, mogli su da dožive ozbiljnu tragediju, a sumnjaju da je do svega došlo nakon boravka u Bugarskoj.
U selu Koprivnica kod Jošaničke Banje u Staroj Raškoj , 28. juna 1890. godine rođena je srpska heroina Velikog rata i najodlikovanija žena u istoriji ratovanja!
Predsednik partije "Jedinstvena Rusija", Dmitrij Medvedev, zvanično je predstavio vodeću petorku kandidata koji će predvoditi stranačku listu na predstojećim parlamentarnim izborima zakazanim za septembar 2026. godine.
Nivo poverenja građana u poljskog predsednika Karola Navrockog skočio je na istorijski maksimum neposredno nakon njegove odluke da ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom oduzme Orden belog orla.
Avioni F-16 koje je Zapad isporučio Ukrajini nisu postali prava zamena za sovjetske lovce MiG-29, piše „Militari voč magazin“, komentarišući ruski udar na aerodrom OSU kod Nikolajeva, gde su, prema tvrdnji Ministarstva odbrane Rusije, uništena dva ukrajinska MiG-29.
Zapad Sjedinjenih Američkih Država zahvatilo je više velikih šumskih požara, a najteža situacija je u Juti, gde se požar Kotonvud proširio na više od 92.000 hektara i još nije stavljen pod kontrolu.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
Komšinica Selin iz Pariza otkrila je da Goran Bregović i njegova supruga Dženana žive u braku na daljinu, što nije iznenađujuće s obzirom na to da je muzičar stalno na putu.
Jovana Nikolić Mišković, snaja jednog od najbogatijih Srba Miroslava Miškovića, otvoreno je istakla da ne radi i da je u potpunosti posvećena porodici i deci.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.