• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

11.12.2025

06:15

Platnim karticama građana plaćali po inostranstvu: Uhapšeni Kinezi u Beogradu zbog "sms fišinga" - Ovako su pali (FOTO/VIDEO)

MUP

Vesti

Platnim karticama građana plaćali po inostranstvu: Uhapšeni Kinezi u Beogradu zbog "sms fišinga" - Ovako su pali (FOTO/VIDEO)

Podeli vest

Pripadnici MUP, Uprave za tehniku, Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, nakon višemesečnog intenzivnog operativnog rada, realizovali su policijsku akciju kojom je razotkrivena i presečena delatnost dela organizovane kriminalne grupe za koje postoje indicije da je delovala na teritoriji više država Evrope i čije su mete bili građani Republike Srbije.

Uhapšeni su državljani Narodne Republike Kine C. C. (33) i Q. B. (34), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela sprečavanje i ograničavanje pristupa javnoj računarskoj mreži i falsifikovanje i zloupotreba platnih kartica.

Osumnjičeni su duži vremenski period na teritoriji Republike Srbije koristili improvizovani IMSI kečer - uređaj koji funkcioniše kao lažna mobilna bazna stanica preko kojeg su preusmeravali mobilne telefone građana i slali tzv. „smišing“ (SMS fišing) poruke, lažno se predstavljajući kao mobilni operateri, državna i javna preduzeća i velike kompanije.

Na taj način su građane dovodili u zabludu i navodili ih da ostave podatke o svojim platnim karticama, koje su potom zloupotrebljavali za plaćanje roba i usluga u inostranstvu.

Prilikom hapšenja, u vozilu koje su osumnjičeni koristili pronađen je improvizovani IMSI kečer. Policijski službenici su izvršili i pretrese stanova i poslovnih prostorija na više lokacija.

Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 časova, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni Posebnom odeljenju za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.

Pored operativnih radnji na identifikaciji i lišenju slobode osumnjičenih, realizacija akcije zahtevala je intenzivan i tehnički složen angažman koji je sproveden u saradnji sa MUP CERT i telekomunikacionim operatorima.

Ministarstvo unutrašnjih poslova još jednom upozorava građane da ne otvaraju sumnjive linkove i da nikada ne dostavljaju podatke o platnim karticama putem SMS poruka i sumnjivih linkova, kao i da će nastaviti intenzivan rad na otkrivanju i suzbijanju ove vrste krivičnih dela.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

E naša Srbijo, sin bombaša juri fotelju! Skandal trese Majdanpek
Politika

E naša Srbijo, sin bombaša juri fotelju! Skandal trese Majdanpek

Dok se javnost još seća šokantnog incidenta koji je 2019. godine uzdrmao ceo kraj, ime porodice Milutina Miloševića „Kašikare” ponovo je u centru pažnje i to zbog ambicija njegovog sina Novaka Miloševića koji se nalazi na blokaderskoj izbornoj listi "Nu dau" u Majdanpeku!

25.03.2026

23:20

TV

"Dobro veče Srbadijo" - NATO bombardovanje, neispričane priče 27 godina kasnije
Live TV

"Dobro veče Srbadijo" - NATO bombardovanje, neispričane priče 27 godina kasnije

Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.

23.03.2026

18:29

JOŠ TV VESTI

Društvo

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set