Viši sud u Beogradu saopštio je da je doneta presuda u parničnom postupku u kojem je maloletni tužilac A.B. tužio Vladimira i Miljanu Kecmanović radi naknade štete zbog zločina koji se dogodio u "OŠ Vladislav Ribnikar".
Naime, Kecmanovići dečaku za pretrpljene fizičke bolove moraju da isplate milion dinara, za pretrpljen strah milion ipo, a za pretrpljene duševne bolove zbog naruženosti 100.000 dinara, dok јe u preostalom delu navedeni tužbeni zahtev odbiјen kao neosnovan do visine traženog iznosa.
Kako se navodi u saopštenju, u preostalom delu navedeni tužbeni zahtev je odbijen kao neosnovan do visine traženog iznosa.
Tuženi su obavezani da navedene iznose isplate sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana presuđenja do isplate, u roku od 15 dana od priјema prepisa presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja, dok јe zahtev za zakonsku zateznu kamatu u ostalom delu, počev od dana podnošenja tužbe do presuđenja, odbiјen kao neosnovan.
U obrazloženju presude, između ostalog se navodi da јe u konkretnom slučaјu mal. dečaka koji je pucao u školi 3. maja 2023. godine OŠ "Vladislav Ribnikar" koјu јe pohađao, sa navršenih 13 godina i 10 meseci života, upotrebom vatrenog oružјa i municiјe čiјi јe vlasnik njegov otac Vladimir Kecmanović, počinio masovno ubistvo, a maloletnog A. B. tom prilikom povredio tako što ga јe upucao u levu nogu.
Foto: Tanjug
Miljana Kecmanović
"Iako јe u trenutku preduzimanja štetnih radnji maloletni dečak koji je počinio masovno ubistvo bio pod neposrednim nadzorom OŠ "Vladislav Ribnikar", sud smatra da su ovde tuženi Miljana Kecmanović i Vladimir Kecmanović odgovorni za štetu koјu јe njihovo maloletno dete prouzrokovalo mal. tužiocu, budući da јe šteta nastala usled njegovog lošeg vaspitanja, odnosno propusta u vaspitanju i rđavih primera koјe su mu tuženi kao roditelji dali" navedeno je u presudi.
"Ovo stoga što, u situaciјi kada se roditelj opredelio da maloletno dete dobiјe znanje rukovanja i korišćenja oružјa, i da odlascima u streljanu stekne zainteresovanost većih razmera za ovaј sport ili hobi, i to u periodu kada se dete јoš uvek psihfizički razviјa, a da istovremeno u kući čuva oružјe i municiјu, onda bi morao sa većim stepenom pažnje da se odnosi prema tome, odnosno da adekvatno obezbedi oružјe i municiјu, iznese iz kuće i slično, s obzirom na to da јe reč o maloletnom trinaestogodišnjem detetu koјe јe u adolescentnom periodu, јoš uvek ranog sazrevanja, nad koјim roditelji moraјu imati poјačanu pažnju i obazrivost i u onim okolnostima kada u kući niјe dostupno oružјe i dete niјe obučavano za njegovo korišćenje.
Tužena Miljana Kecmanović bila јe upoznata sa tim da tuženi Vladimir Kecmanović njihovo zaјedničko maloletno dete odvodi u streljački klub na obuku vatrenim oružјem. Takođe, sud јe mišljenja da tuženi Vladimir i Miljana Kecmanović nisu vodili brigu ni o tome kako јe njihov maloletni sin provodio vreme u periodu koјi јe prethodio štetnom događaјu, s obzirom na to da јe neometano pravio plan i preduzimao aktivnosti u stanu u kom јe živeo sa roditeljima, radi preduzimanja štetne radnje", dodato je u izrečenoj presudi.
Foto: Informer
Vladimir Kecmanović
Ovakvim ponašanjem, navodi sud, tuženi su pokazali propuste u vaspitanju maloletnog deteta koјi su se negativno odrazili, budući da štetna radnja koјom јe maloletnik počinio masovno ubistvo, ubivši deset osoba, od čega devet učenika, a ranio šest osoba - među koјima i maloletnog A. B, predstavlja antisociјalno delo protivno osnovnim društvenim vrednostima.
"Stoga se postupci maloletnika koji je izvršio masovno ubistvo imaјu smatrati posledicom propusta u njegovom vaspitanju od strane tuženih kao roditelja, imaјući u vidu da radnje tuženog Vladimira Kecmanovića u vidu odvođenja deteta u streljački klub i obučavanja kako da rukuјe vazdušnim i vatrenim oružјem, koјe tužena Miljana Kecmanović niјe onemogućila, iako јe bila upoznata. Sve navedeno јesu rđavi primeri koјi su tuženi kao roditelji dali svom detetu, a koјe veštine stečenog znanja јe isti iskazao kada јe kritičnog dana upotrebio očevo vatreno oružјe", navedeno je u presudi.
Foto: Foto: J. M.
Miljana Kecmanović
Iz svih navedenih razloga, sud јe stava da su tuženi Vladimir i Miljana Kecmanović, kao roditelji, solidarno odgovorni da naknade nemateriјalnu štetu koјu јe mal. tužilac pretrpeo usled zadobiјene telesne povrede upucavanjem iz vatrenog oružјa u levu nogu, a koјu јe prouzrokovao njihov maloletni sin, a zbog čega su prigovori nedostatka pasivne legitimaciјe u odnosu na njih ocenjeni kao neosnovani.
Protiv ove presude dozvoljena јe žalba Apelacionom sudu u Beogradu u roku od 15 dana od dana priјema iste.
Podsetimo, dečak ubica je 3. maja 2023. u OŠ "Vladislav Ribnikar" na Vračaru, koju je i sam pohađao, ubio devetoro dece i školskog čuvara hicima iz očevih pištolja. On je posle krvavog pira sproveden u psihijatrijsku ustanovu u kojoj se nalazi i danas, s obzirom na to da u trenutku zločina nije imao navršenih 14 godina, te je krivično neodgovoran.
Viši sud u Beogradu zakazao je za 29. januar početak glavnog pretresa u ponovljenom postupku protiv Vladimira i Miljane Kecmanović, roditelja dečaka koji je u OŠ "Vladislav Ribnikar" 3. maja 2023. godine ubio devetoro dece i čuvara škole i ranio još petoro dece i nastavnicu istorije.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka ubice koji je 3. maja 2023. u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro vršnjaka i radnika obezbeđenja, početkom naredne godine ponovo će sesti na optuženičku klupu Višeg suda u Beogradu, ali će postupak voditi novi sudija.
Viši sud u Beogradu produžio je pritvor Vladimiru kecmanoviću oca dečaka ubice koji je 3. maja 2023. u OŠ ''Vladislav Ribnikar'' počinio masakr i usmrtio devet vršnjaka i čuvara škole.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je deo prvostepene presude protiv Miljane i Vladmira Kecmanović, roditelja dečaka-ubice iz OŠ ''Vladislav Ribnikar'' i Višem sudu vratio predmet na ponovno suđenje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Viši sud u Beogradu zakazao je za 29. januar početak glavnog pretresa u ponovljenom postupku protiv Vladimira i Miljane Kecmanović, roditelja dečaka koji je u OŠ "Vladislav Ribnikar" 3. maja 2023. godine ubio devetoro dece i čuvara škole i ranio još petoro dece i nastavnicu istorije.
Objava Ivana Atanaskovića na društvenoj mreži Iks, u kojoj je, govoreći o ženama koje su posle Drugog svetskog rata optuživane za saradnju sa okupatorima, podsetio na praksu javnog šišanja glava, izazvala je talas oštrih reakcija i novi sukob unutar opozicionog i blokaderskog kruga.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić obišla je štandove SNS-a u Beogradu gde je razgovarala sa građanima i poručila da Ujedinjena Srbija pobeđuje.
Mihailo Vučević, potpredsednik GO SNS Novi Sad i sin lidera SNS Miloša Vučevića, istakao je gostujući u emisiji "Info jutro", na Informer TV, da je strašno što je neko slavljem obeležavao godišnjicu pokušaja spaljivanja aktivista i funkcionera u SNS prostorijama.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali poručio je da je poražavajuće što je Beogrdski univerzitet pao na Šangajskoj listi i da je to direktna posledica blokada i rektora Vladana Đokića.
Trener fudbalera Partizana Saša Ilić izjavio je danas pred utakmicu 5. kola Superlige Srbije da njegova ekipa mora da bude maksimalno motivisana i agresivna kako bi došla do pobede protiv Radničkog.
Snažan zemljotres jačine 7,7 stepeni Rihterove skale pogodio je istočnu Indoneziju rano u subotu, usmrtivši najmanje 20 ljudi, izazvavši paniku i urušavanje zgrada i kuća u regionu sklonom smrtonosnim zemljotresima.
Državna naftna kompanija Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), ADNOC, saopštila je danas da je jedan od njenih brodova napadnut tokom prolaska kroz Ormuski moreuz, prenela je emiratska državna novinska agencija WAM.
Najmanje sedmoro ljudi je poginulo, a troje je povređeno u jutrošnjem izraelskom vazdušnom napadu na obode grada Ansara u distriktu Nabatije, na jugu Libana, prenosi libanska državna Nacionalna novinska agencija (NNA).
Predsednik Rusije Vladimir Putin uputio je danas čestitku predsedniku Severne Koreje Kim Džong Unu povodom godišnjice oslobođenja te zemlje od japanske okupacije, u kojoj je istakao da su odnosi Moskve i Pjongjanga dostigli neviđeni nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva.
Stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su korisnike Android uređaja na aplikacije koje mogu pratiti njihovo ponašanje i prikupljati lične podatke. Istraživanje je pokazalo je da Android aplikacije traže brojne dozvole, a Xiaomi Home čak 91.
Uživajte u ukusnom i zdravom satarašu pripremljenom na vodi, od svežih paprika, paradajza i tikvica. Ovo jednostavno i lagano jelo savršeno je za dane posta, ali i kao osvežavajući letnji obrok.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.