• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

11.02.2026

07:20

Hrvati drže traženog škaljarca više od tri godine utamničenog: Započeo štrajk glađu zbog nezakonitog pritvora

Shutterstock

Vesti

Hrvati drže traženog škaljarca više od tri godine utamničenog: Započeo štrajk glađu zbog nezakonitog pritvora

Podeli vest

Crnogorski državljanin Vladan Mijušković, član škaljarskog klana, nalazi se više od tri godine u hrvatskom pritvoru i započeo je štrajk glađu.

Hrvatski mediji su preneli da je Vladan Mijušković (40) započeo štrajk glađu i žeđu jer se već gotovo tri i po godine nalazi u istražnom pritvoru u Hrvatskoj, bez odluke o izručenju ili mogućnosti da izručenje sačeka na slobodi.

Sada se zbog toga odlučio obratiti Ustavnom sudu Hrvatske tužbom u kojoj tvrdi da je nezakonito pritvoren, mimo svih zakonskih rokova.

Mijušković je uhapšen u Splitu u septembru 2022. po Interpolovoj poternici koju je raspisala Crna Gora, a dan kasnije određen mu je istražni pritvor. Crnogorsko pravosuđe ga tereti za organizovanje kriminalne grupe, za šta je predviđena kazna zatvora do osam godina.

On se protivi izručenju i ističe da mu je u Crnoj Gori ugrožen život. Iz istražnog pritvora poslao je pismo u kojem navodi da je tu državu napustio još 2020. godine jer je, kako tvrdi, naslutio da mu je život u opasnosti.

Ustavnom tužbom Mijušković osporava rešenje sudije istrage Županijskog suda u Splitu iz decembra 2025. godine, kojim mu je odbijen zahtev za ukidanje istražnog pritvora. Odbrana tvrdi da su istekli svi zakonski rokovi predviđeni Zakonom o krivičnom postupku i da je pritvor nezakonit jer traje duže od maksimalnog dopuštenog perioda.

Sud je, međutim, odbio taj zahtev, pozivajući se na Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, prema kojem istražni pritvor u postupku izručenja može trajati do samog izručenja, bez precizno propisanog maksimalnog roka.

U ustavnoj tužbi navodi se da ovakvo tumačenje krši ustavna prava, uključujući pravo na jednakost pred zakonom, razmernost ograničenja slobode i pravo na pravično suđenje u razumnom roku. Odbrana smatra da se i u postupcima izručenja moraju primenjivati odredbe Zakona o krivičnom postupku koje ograničavaju trajanje pritvora.

Od Ustavnog suda traži se da poništi sporno rešenje i hitno odluči o predmetu, posebno što se Mijuškoviću u međuvremenu ozbiljno pogoršalo zdravstveno stanje.

"Svi imaju pravo da zakonima ustanovljeni nezavisni i nepristrasni sud pravično i u razumnom roku odluči o njihovim pravima i obavezama, ili o sumnji ili optužbi za krivično delo. Svi razumni rokovi izručenja i trajanja istražnog pritvora u slučaju Vladana Mijuškovića su protekli, a on se od septembra 2022. nalazi u pritvoru, dakle više od tri godine i tri meseca, te još nije izručen, niti će biti izručen, s obzirom na to da mu je u Crnoj Gori ugrožen život", stoji u ustavnoj tužbi.

BONUS VIDEO

 


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

E naša Srbijo, sin bombaša juri fotelju! Skandal trese Majdanpek
Politika

E naša Srbijo, sin bombaša juri fotelju! Skandal trese Majdanpek

Dok se javnost još seća šokantnog incidenta koji je 2019. godine uzdrmao ceo kraj, ime porodice Milutina Miloševića „Kašikare” ponovo je u centru pažnje i to zbog ambicija njegovog sina Novaka Miloševića koji se nalazi na blokaderskoj izbornoj listi "Nu dau" u Majdanpeku!

25.03.2026

23:20

TV

"Dobro veče Srbadijo" - NATO bombardovanje, neispričane priče 27 godina kasnije
Live TV

"Dobro veče Srbadijo" - NATO bombardovanje, neispričane priče 27 godina kasnije

Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.

23.03.2026

18:29

JOŠ TV VESTI

Društvo

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set