Međunarodni kriminal povezan sa trgovinom drogom sve ozbiljnije ugrožava stabilnost Belgije, a istražitelji upozoravaju da je takozvani "balkanski kartel" poslednjih godina značajno ojačao svoju mrežu u toj zemlji.
Ogromne količine kokaina stižu u Evropu preko luke Antverpen, jedne od najvećih i najprometnijih luka na kontinentu, i zbog toga postoji šansa da Belgija, zbog sve jačeg uticaja organizovanog kriminala, može da postane „narko-država“.
Foto: Foto: Printscreen/eldia.es
Zaplena kokaina iz Južne Amerike
Rekordne zaplene
Belgijske vlasti su samo tokom 2023. godine zaplenile rekordnih 121 tonu kokaina, dok je tokom 2024. godine zaplenjeno oko 44 tone. Istražitelji upozoravaju da manja količina zaplenjene droge ne znači i manji promet, već da kriminalne grupe koriste sve sofisticiranije metode skrivanja narkotika, kako prenosi Kurir.
Droga se najčešće transportuje kontejnerima zajedno sa legalnim teretom, dok kriminalne grupe često imaju pomagače unutar lučkog sistema koji obezbeđuju da sporni kontejneri ne budu detaljno kontrolisani.
Foto: facebook
Zaplena kokaina spakovanog u kutije banana
Prema rečima jednog od belgijskih tužilaca, kriminalci ulažu ogromna sredstva kako bi obezbedili logistiku za šverc.
- U jednom slučaju lučkom radniku ponuđeno je čak 250.000 evra da pomeri samo jedan kontejner sa drogom. Oni koji odbiju saradnju često postaju mete pretnji - naveo je on.
Pretnjama i ucenom do radne snage
U pojedinim slučajevima radnici su dobijali pisma sa fotografijama svoje dece, dok su zabeleženi i napadi eksplozivnim napravama na njihove kuće.
Nova taktika obezbeđivanja "radnika" za organizovani kriminal odlazi korak dalje - deci od svega 13 godina nude novac da provale u luku i iz kontejnera izvuku pakete kokaina, dok pojedine pokušavaju da ubace u lučki sistem kao zaposlene kako bi kasnije radili za kartel.
Foto: španska policija
Pregled kontejnera
Razotrkivena mreža poslovanja državljana Balkana
Policija je 23. juna 2020. godine upala u jedan magacin i zaplenila 1.247 kilograma kokaina u 1.153 paketa, koji su bili skriveni u džakovima sa kakao ljuskama.
U skladištu su zatečene osobe koje su upravo istovarale drogu iz kontejnera, a kao organizatori šverca oko 1,2 tone kokaina iz Južne Amerike u Evropu u optužnici označeni su Mladen Lazarević, Miroslav Starčević zvani Mića Crnogorac, i Marko Radovanović.
Foto: printskrin
Mladen Lazarević
Pošiljka je, kako se navodi, otkrivena nakon saobraćajne nesreće koju je 19. juna 2020. u Holandiji imao Mirza Atifi. Policija je prilikom pretresa njegovog automobila pronašla dokumentaciju o transportu velike količine kakaa iz Južne Amerike, ali i mobilni telefon koji je primao šifrovane poruke.
Mreža šverca
Prema navodima istražitelja, kokain iz Južne Amerike najčešće stiže morskim putem u evropske luke, pre svega u Belgiji, ali i u Španiji, Holandiji i Italiji, a onda se droga preko balkanskih puteva transportuje ka drugim evropskim zemljama. Kroz luke u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji i Albaniji kriminalne grupe preuzimaju tovar, koji se potom distribuira ka Srbiji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji, ali i velikim evropskim gradovima poput Beča, Berlina i Amsterdama.
Belgijski pravosudni zvaničnici upozoravaju da ovakve operacije jasno pokazuju koliko su međunarodne kriminalne mreže razgranate i koliko snažno balkanski kartel utiče na evropsko tržište narkotika.
U Ratingenu u Nemačkoj uhapšen je državljanin Srbije (34),, osumnjičen da je učestvovao u organizovanom švercu 12 tona kokaina iz Južne Amerike, procenjene vrednosti na oko 100 miliona evra.
Radoje Zvicer, navodni vođa "kavačkog klana", prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) Crne Gore platio je 4,5 miliona evra državljaninu Srbije Miroslavu Starčeviću, zvanom Mića Crnogorac na ime učešća pripadnika njegove kriminalne grupe u nabavci kokaina i njegovom transportu brodom.
Krijumčarenje droge u ljudskom telu je sve popularnije jer povećava mogućnost bezbednog prelaska granice, kaže Marko Nicović, advokat i član Svetske asocijacije šefova policija.
Preslušavanjem glasovnih i čitanjem tekstualnih poruka na Skaj aplikaciji između okrivljenih u Višem sudu u Podgorici nastavljeno suđenje optuženom Vladanu Radomanu, koji se nalazi u bekstvu, za stvaranje kriminalne organizacije i ostalim optuženim za šverc 509 kilograma kokaina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Ratingenu u Nemačkoj uhapšen je državljanin Srbije (34),, osumnjičen da je učestvovao u organizovanom švercu 12 tona kokaina iz Južne Amerike, procenjene vrednosti na oko 100 miliona evra.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na svom Instagram profilu sjajan snimak iz Banata, gde je nakon posete Kini odmah krenuo u obilazak naših mesta i razgovor sa građanima.
Hrvatski premijer - Andrej Plenković, govorio je kako treba preispitati rečnu granicu između Srbije i Hrvatske, što znači da bi se delovi koji pripadaju Srbiji pripojili Hrvatskoj.
Reporterka Informera Branka Lazić javila se ispred Palate Albanija, gde su blokaderi dva dana izazivali haos navodno zabrinuti za ptice zarobljene iza transparenta "Srbija pobeđuje" na tom čuvenom beogradskom zdanju, i objavila jednu ekskluzivu o Savi Manojloviću.
Poznata pevačica Jelena Karleuša raksrinkala je do srži licemerje blokadera koji su skoro dva dana divljali ispred Palate Albanija u srcu Beograda, navodno zabrinuti za život mladunaca ptice vrste bela čiopa, koji su ostali zarobljeni ispod transparenta "Srbija pobeđuje".
Kurtijeva Centralna izborna komisija (CIK) u Prištini odbila je da akredituje dve srpske nevladine organizacije za praćenje vanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu i Metohiji.
Na društvenim mrežama osvanuo je video snimak Srpkinje koja se oduševila kada je u jednom lokalnom kafiću u Kejptaunu, u Južnoj Africi, čula srpsku pesmu, a kasnije i upoznala Srbina Sretena, koji tamo povremeno boravi.
Nakon što se juče, tokom zlaska sunca, na nebu iznad grada pojavio krst, isto čudo ponovilo se danas i to dok vernici čekaju da celivaju Pojas Presvete Bogorodice.
Evropska unija je pokrenula ogroman finansijski mehanizam koji će Poljskoj omogućiti da ubrza proces pretvaranja svoje vojske u jednu od najmoćnijih konvencionalnih sila na evropskom kontinentu.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev uputio je jedno od najozbiljnijih upozorenja do sada, najavljujući mogućnost simetričnog odgovora u slučaju oštećenja Zaporoške nuklearne elektrane.
Sjedinjene Američke Države izvele su vojnu akciju na moru protiv teretnog broda koji je, prema tvrdnjama Vašingtona, ignorisao naređenja i pokušao da prođe kroz zonu pod kontrolom američke mornarice.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da razmatra otkazivanje serije koncerata povodom 250. godišnjice nezavisnosti SAD nakon što je nekoliko umetnika odustalo od nastupa.
Marša Lukas, slavna filmska montažerka i dobitnica Oskara za kultni film "Ratovi zvezda", preminula je u sredu u Rančo Miražu u Kaliforniji u 80. godini života.
Narodno pozorište Timočke krajine "Zoran Radmilović" iz Zaječara ostvarilo je veliki međunarodni uspeh osvajanjem Gran prija za najbolju predstavu na 30. Festivalu ruske klasike, koji je danas završen u gradu Lobnja, nadomak Moskve, za predstavu "Čehovljeva soba – sezona prva" u režiji Nikole Zavišića.
Bred Pit se suočava sa tužbom koju su protiv njega podneli proizvođači jedne luksuzne kreme za penis, i to zbog navodne prevelike sličnosti u nazivima njihovih kozmetičkih linija.
Rumer Vilis, ćerka glumačkih legendi Brusa Vilisa i Demi Mur, optužila je bivšeg partnera Dereka Ričarda Tomasa da ju je psihički zlostavljao sve zbog borbe oko starateljstva nad detetom.
Olivija Krol doživela je neprijatno iznenađenje po dolasku na aerodrom u Tajlandu, kada je njen prtljag zadržan zbog vibratora koji je izazvao sumnju kod aerodromskog osoblja.
Bivši rijaliti učesnici Ena Čolić i Jovan Pejić Peja fotografisali su se u svečanim izdanjima i izgledali su vrlo srećno, zbog čega su odmah krenule razne spekulacije.
Veljko Ražnatović, sin folk pevačice Svetlane Ražnatović, podelio je sa pratiocima na društvenim mrežama trenutke iz posete Hramu Svetog Save, gde je došao kako bi celivao Pojas Presvete Bogorodice.
Gde god da se pojave, pogledi se lepe za njih, a tako je bilo i ovog puta! Kontroverzna pevačica Elektra Elit i njena ćerka napravile su pravi mali spektakl tokom izlaska u Bosni, gde su bile glavna tema večeri.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar