Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru ponovo će ispitivati tragediju u kojoj je prilikom parasejlinga prošle godine u Budvi poginula Novosađanka Tijana R. (19).
Nova istraga pokrenuta je pošto je Više državno tužilaštvo u Podgorici ukinulo rešenje kolega iz Kotora koji su odbacili krivičnu prijavu podnesenu zbog stradanja devojke. Na odluku o odbacivanju krivične prijave žalbu je uložio advokat porodice Novosađanke koja je tragično izgubila život, a Više tužilaštvo ju je usvojilo.
Iako je Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru utvrdilo da nema osnova sumnje da je iko počinio krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, njihove nadređene kolege ocenile su da je takva odluka nejasna i da nije zasnovana na potpuno utvrđenim činjenicama.
Foto: Društvene mreže
Tijana Radonjić
- Više državno tužilaštvo u Podgorici je, postupajući po pritužbi advokata, punomoćnika oštećene porodice pok. T.R. na rešenje o odbacivanju krivične prijave Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru protiv M.K., K.M. i I.K. zbog krivičnog dela teška dela protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte sigurnosti, ocenilo da je predmetno rešenje nejasno i zasnovano na nepotpuno i pogrešno utvrđenom činjeničnom stanju, zbog čega je predmet vraćen Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru radi preduzimanja svih neophodnih mera i radnji u cilju potpunog i pravilnog utvrđivanja činjeničnog stanja i donošenja pravilne i zakonite odluke - odgovorili su "Dan" iz Višeg državnog tužilaštva u Podgorici.
U obrazloženju kotorskog tužilaštva o odbacivanju krivične prijave navodi se da ne postoji osnovana sumnja da je bilo ko od organizatora i posade odgovoran za teško delo protiv opšte sigurnosti ili bilo koje drugo krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti.
Let je započeo kod Slovenske plaže, a gliser se potom udaljio ka otvorenom moru, u pravcu Mogrena. Na plovilu su bili vozač Mevlut Kaya i pomoćnik Igor Jokić.
Prema snimku kamere postavljene na padobranu, devojka je u jednom trenutku počela da maše i viče, zatim pokušala da ustane iz sedišta, otkopčala prsluk i sigurnosni pojas, izašla iz sedišta i pala u more sa visine procenjene između 50 i 70 metara.
Obdukcioni nalaz pokazao je da je smrt nastupila usled utapanja i poremećaja disanja zbog udisanja krvi iz rascepa pluća, dok su povrede nastale usled pada sa visine i udara o površinu mora.
Rad bez dozvole
Prema nalazu sudskog veštaka pomorsko-saobraćajne struke, kapetana duge plovidbe Grujice Dudića, koji je veštačio slučaj po nalogu tužioca iz Kotora, a u koji su Vijesti imale uvid, vremenski uslovi tog dana bili su povoljni.
Međutim, u nalazu se navodi niz nepravilnosti. Gliser firme "Jet Sky Budva" bio je registrovan za prevoz do 12 putnika, ali ne i za pružanje parasejling usluga. Takođe, turski državljanin Mevlut Kaya, koji je upravljao plovilom, nije imao položen ispit niti ovlašćenje o osposobljenosti za mornara-motoristu, što je neophodno za upravljanje tom vrstom plovila.
O propustima
Advokat porodice stradale Tijane Radonjić kaže da je istraga o njenoj smrti tokom parasejlinga u Budvi bila površna i nezadovoljavajuća, te da nadležne institucije nisu preduzele sve potrebne radnje da utvrde odgovornost učesnika nesreće.
On ističe da porodica nije bila obaveštena o toku istrage, da nisu upućeni u to ni da li su saslušani, testirani ili identifikovani skiperi koji su upravljali gliserom, kao ni da nisu proveravane okolnosti kao što je alkohol ili psihoaktivne supstance kod njih.
Advokat takođe ukazuje na propuste u opremi i obuci, ali tužilaštvo je, uprkos tome, odbacilo krivičnu prijavu.
Posada bez dužne pažnje
Veštak je naveo i da firma nije imala zaključen ugovor sa JP Morsko dobro niti saglasnost Lučke kapetanije Bar za obavljanje parasejlinga na određenom akvatorijumu, kao i da nije postojao dokaz o tehničkoj ispravnosti opreme za vuču padobrana i sigurnosnih sistema.
U mišljenju veštaka stoji i da su se vlasnik firme i njegova posada bavili ovom delatnošću suprotno važećim propisima, kao i da članovi posade „nisu pratili razvoj situacije i pokazali dužnu pažnju osobi koja je koristila usluge parasejlinga“.
"Posada je primetila da osobe nema u padobranu tek kada su primetili da lokalni ribari ukazuju pomoć unesrećenoj", navodi se u nalazu.
Veštak zaključuje da se "vlasnik čamca Mirko Krdžić sa posadom nezakonito bavio privrednom delatnošću i da je usluga pružana na nesiguran način, što je, prema njegovom mišljenju, imalo za posledicu gubitak ljudskog života."
Ipak, uprkos takvom nalazu, Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru odlučilo je da odbaci krivičnu prijavu. Konačnu reč sada će dati Više državno tužilaštvo u Podgorici, koje razmatra žalbu porodice stradale devojke.
Više državno tužilaštvo u Podgorici usvojilo je pritužbu pravnog zastupnika porodice Tijane Radonjić, devojke iz Novog Sada koja je prošle godine izgubila život u tragediji prilikom parasejlinga u Budvi.
Tragična smrt Novosađanke Tijane Radonjić (19), koja je prošlog maja stradala tokom parasejlinga u Budvi, i dalje potresa javnost, a iako je Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru zaključilo da nema odgovornosti za njenu pogibiju, porodica nastradale devojke ne prihvata takvu odluku.
Snimak parasejlinga nastradale Tijane Radonjić (19) u Budvi potpuno je obrnuo tok istrage, jer se na njemu otkriva namera momaka koji su joj ponudili tu aktivnost, da prikriju ono što se dogodilo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Više državno tužilaštvo u Podgorici usvojilo je pritužbu pravnog zastupnika porodice Tijane Radonjić, devojke iz Novog Sada koja je prošle godine izgubila život u tragediji prilikom parasejlinga u Budvi.
Glavni finansijer blokadera u Gornjem Milanovcu je vlasnik Fudbalskog kluba "Metalac", Dragoljub Vukadinović Vukadinac, čiji je sin redovni posetilac zgubidanskih okupljanja u tom kraju.
Rezultati razgovora Donalda Trampa i Si Đinpinga pokazuju da je Vašington sve bliži ideji da Ukrajinu posmatra kao deo ruske zone interesa, ocenio je bivši savetnik Leonida Kučme Oleg Soskin.
Skandal koji trese engleski fudbal otvorio je mnogo ozbiljnije pitanje - ako je tajkun Dragan Šolak bio spreman da preko svog kluba učestvuje u špijuniranju rivala u jednoj od najstrože kontrolisanih sportskih liga na svetu, postavlja se pitanje gde je sve još bio spreman da pomera granice i krši pravila zarad interesa i profita.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom zvaničnom Instagram nalogu povodom dolaska Časnog pojasa Presvete Bogorodice i čestica Časnog krsta u Beograd, istakavši da ovaj događaj nosi istorijski značaj za celu zemlju.
Samo na TV Informer danas u 13.30 ekskluzivna saznanja o poslovanju trojice najvećih blokadera - Dragana Bjelogrlića, Gordana Kičića i Tihomira Stanića.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
U Srbiji više od 2.000 ljudi čeka na transplantaciju! Svi oni zavise od nečijeg "da" i dobre volje porodice da organe svog preminulog člana donira ljudima kojima od toga zavisi život.
Velika spasovdanska litija, povodom slave Grada Loznice, biće održana na praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u četvrtak, 21. maja, najavila je Eparhija šabačka.
Ukrajinska vojna komanda strahuje da bi Rusija mogla da pokuša širenje fronta sa severa, preko beloruske teritorije, kako bi razvukla Oružane snage Ukrajine (OSU) i naterala Kijev da deo jedinica povuče sa ključnih pravaca na istoku zemlje.
Jedna od najznačajnijih ličnosti domaće muzičke scene, maestro Bojan Suđić, istaknuti dirigent, profesor na Fakultetu muzičke umetnosti i direktor Beogradske filharmonije, bio je gost emisije „Perspektive“ na televiziji K1.
Više od 130 predmeta koji su pripadali pokojnom američkom glumcu Metjuu Periju, legendarnom Čendleru Bingu iz kultne serije "Prijatelji", biće ponuđeno na velikoj aukciji 5. juna u Dalasu.
Dragomir Bojanić Gidra nosio je duboku tugu koju je malo ko mogao da nasluti. Smrt majke i streljanje oca, srpskog oficira, kada je imao samo devet godina, primorali su ga za život zarađuje u fabrici.
Rakuten Viber je lansirao novu eSIM uslugu namenjenu putnicima, koja je potpuno ugrađena u samu aplikaciju i može se koristiti bez dodatnih instalacija.
Za mnoge ljude putovanje avionom predstavlja prijatno i uzbudljivo iskustvo, ali turbulencije često izazivaju strah. Stručnjaci su otkrili pravila kojih treba da se pridržavate radi bezbednosti.
Na glamuroznoj proslavi rođendana i promociji novog albuma Katarine Grujić, pažnju prisutnih nije privukla samo slavljenica, već i nesvakidašnji performans koji je podigao atmosferu do usijanja.
Nakon procene psihijatra zaključeno je da pevač Sloba Vasić ne zahteva dalje zadržavanje na klinici "Laza Lazarević, te bi ovu ustanovu mogao da napusti već u petak.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar