TRAMPOV NOVI ULTIMATUM IRANU: Punimo brodove najboljim oružjem
110. 04. 2026. u 18:16
210. 04. 2026. u 18:16
Vesti
Malo ko bi da obiđe i masovnu grobnicu, na pravoslavnom groblju, u kojoj je sahranjeno 530 Srba iz Smiljana i okoline, koje su ustaše ubile za vreme Drugog svetskog rata.
U toj masovnoj grobnici nalazi se i 11 rođaka Nikole Tesle.
Jerej Mihajlović kaže da je do rata devedesetih godina grobnica bila obeležena, ali je za vreme rata ploča razbijena.
I ne samo ta ploča.
U zgradi nekadašnje Kaznionice u Gospiću, odakle su u proleće 1941. godine Srbi odvođeni u logor Jadovno, danas su smešteni sud, zatvor i delom civilne službe.
To mesto, simbol stradanja, na trgu je koji se danas zove Trg Alojzija Stepinca, a ispred su spomenici Stepincu i Franji Tuđmanu.
Jadovno je danas Nacionalni park Jadovno.
U Jadovnu, u Lici, na Velebitu, u maju 1941. godine, formiran je jedan od sedam logora u kompleksu logora Gospić - Jadovno - Pag, u kojima su logoraši boravili samo privremeno, dok ne dođu na red da budu likvidirani u nekoj od mnogih kraških jama i useka, kojima to područje obiluje.
Zatočenici su bili uglavnom Srbi, ali i Jevreji i protivnici ideologije NDH, a za tri meseca stradalo tu je stradalo ukupno 40.000 ljudi.
Vikipedija
- Na ovom mestu je formiran logor polovinom maja 1941. godine, da bi 24. juna dosegao svoje konačne granice. Prema izjavi malog broja preživelih, svakodnevno su prepodne i popodne iz pravca Gospića, peške dovođene kolone zatočenike u dvoredima, vezanih ruku sa jednim kanapom ili lancem između njih. Oni koji bi na tom putu, dugom 20 kilometara od Kaznionice u Gospiću, bili malaksali, izmučeni, bili bi ubijani u jednoj od usputnih jama, kao što je Šaranova jama, jama pod Grginim bregom... - podseća za Tanjug predsednik Udruženja Jadovno 1941. Dušan Bastašić.
Prema njegovim rečima, drugi zatočenici bi bili dopremani u logor, koji nije bio radni, već "likvidacioni centar".
- Ovde se ništa nije radilo, ovde se samo čekalo na likvidaciju - kazao je Bastašić.
U logoru je polovinom avgusta, zbog italijanske reokupacije, poslednjih 1.500 zatočenika, od kojih 1.200 Srba i 300 Jevreja, likvidirano, zakopano i tu im je i danas masovna grobnica.
- Ta tela nikada nisu ekshumirana, propisno sahranjena. Na ovom mestu se nije dolazilo nakon 1945. godine i Jadovno je, do poslednjih par godina, ispalo samo jedna jama - Šaranova jama, a jama Jadovno ne postoji - kaže Bastašić.
Prvi likvidacioni centar formiran je upravo u selu Jadovno, jer su, kaže Bastašić, tu likvidacije mogle da budu brze, a računalo se i sa dobrom železničkom infrastrukturom, koju Gospić ima.
Pitanje je je li slučajno što je baš na tom području rođen i ideolog ustaštva Ante Starčević, kao i što se tridesetih godina prošlog veka tu desio i Brušanski ustanak protiv jedne žandarmerijske stanice, odnosno oružana akcija, koju su organizovali pripadnici organizacije Ustaša - Hrvatska revolucionarna organizacija (UHRO), kojoj je na čelu bio Ante Pavelić.
Vikipedija
Koliko je taj logor bio dobro čuvan govori i podatak da su samo tri muškarca uspela da pobegnu iz njega.
- Samo jedan od njih je preživeo Drugi svetski rat i samo je jedan Srbin uspeo da odavde bude pušten - kazao je Bastašić.
Nedaleko od logora u Jadovnu, na nekih 40 - 50 metara, nalazila se jedna od 32 kraške jame, u kojima su ubijane žrtve.
- Za tu jamu zanimljivo je reći da je Branko Cetina, jedan od trojice koji je uspeo da pobegne odavde, svedočio kako bi tokom noći slušao negde iz blizine glas koji dopire iz dubine zemlje i koji je na hebrejskom, kako je kasnije saznao od jednog prijatelja Jevrejina, govorio ''Bože, spasi me'' - ispričao je Bastašić, koji je inače i potomak nastradalih u logoru na Jadovnu.
Prema njegovim rečima, šezdesetih godina prošlog veka ta jama je pokrivena betonskom pločom, na kojoj je izgrađen spomenik, ali je on srušen u ratu devedesetih.
- Jadovno je mesto koncetracionog logora u Drugom svetskom ratu za koje se lokacija do 2010. godine nije znala, a preteča je logora u Jasenovcu. U vreme dok su se ovde vršili ti strašni zločini, Jasenovac nije ni planiran - kazao je Bastašić.
Nakon italijanske reokupacije logora na Jadovnu, svega negde oko 2.000 zatvorenika, koje ustaše nisu stigle da ubiju, transportovano je u Jasenovac i postali su prvi jasenovački logoraši, a kako je naveo Bastašić, mali broj njih je dočekao kraj 1941. godine.
OBELEŽENO 77 GODINA OD STRADANJA SRBA U LOGORU NA AGU: Ubijena 791 osoba, među njima 91 dete
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 7 godina
Tesla je bio pravi domo/rodoljub! Napisao je u telegramu da je srpskog porekla(šta znači da je poreklom iz Srbije a ne nužno i da je srpske nacionalnosti) i da je Hrvatska(ne Austrougarska ne Srbija) njegova Domovina pa kako onda može biti srpski naučnik? Znamo da su posle njegove smrti, Ameri, tačnije FBI uzeli njegove izume-planove-nacrte a sve njegove lične dokumente su ostavili srpskoj tajnoj službi koja ih odnela posle spektakularnog sprovoda sa Tamo daleko. Pa zašto se sada ako je pravi srbin ne pokaže bilo koji njegov lični dokument gde lepo i jasno piše koje je nacionalnosti i zašto se ne pokaže njegov dnevnik gde je napisao da mu je otac na pravoslavlje prešao u vojsci?
pre 7 godina
За име Бога, Тесла није рођен у Хрватској! Лика је била у Војној Крајини, која је у Аустрији имала своју самоуправу - српску. Имала своје законе и свој буџет! Тек ће Павле Карађорђевић (на притисак Немачке) уступити Дубровник, Далмацију, Лику, Кордун, Славонију и делове Херцеговине и Босне Бановини Хрватској. После ће скоро све те територије комунисти преименовати у Народну Републику Хрватску и додати јој и Барању, итд.
Informer je došao do saznanja koja dovode u pitanje pojedine aspekte akademske i profesionalne karijere Sava Manojlovića, lidera opozicionog pokreta "Kreni-promeni".
10.04.2026
18:40
Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, odgovorila je na mreži Iks poslanici Evropskog parlamenta iz grupe Obnovimo Evropu (Renew Europe), Ireni Jovevoj, koja je na toj platformi iznela neistine o predsedniku Srbije.
10.04.2026
17:28
Blokaderi su u Novom Sadu još jednom pokozali bezobrazluk, pošto više nema ljudi koji bi stali uz njih u maltretiranju građana blokadama oni su postavili bicikle i motore.
10.04.2026
16:38
Članica Predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Milica Nikolić reagovala je na komentar evroposlanice Irene Joveve povodom teksta koji je objavio "Politiko", a u kojem se navodi da "Evropska komisija razmatra da Srbiji uskrati do 1,5 milijardi evra".
10.04.2026
17:58
Poređenje dva uporediva događaja najčešće se ne dogodi, ukoliko te događaje deli značajan protok vremena. Da bi do poređenja došlo potrebno je da se pamti duže od kokoške, i da se neko seti da su ta dva događaja sasvim uporediva. Potrebna je i dobra volja da se izvrši poređenje dva događaja.
10.04.2026
18:12
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
10.04.2026
10:40
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
09.04.2026
11:33
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
08.04.2026
13:42
Dragan J. Vučićević je tokom emisije Kolegijum izneo podatke o gledanosti nove informativne emisije na Informer TV "Srpskog dnevnika".
07.04.2026
11:48
Na današnji dan, 1957. godine, u mračnoj ulici nadomak Buenos Ajresa, Blagoje Jovović pucao je na zločinca Antu Pavelića, bivšeg poglavara Nezavisne Države Hrvatske.
10.04.2026
17:29
Juče, na benzinskoj pumpi, na auto-putu kod Malog Požarevca, jedna mama na svet je donela dečaka. Majku i novorođenče zbrinula je ekipa Hitne pomoći Doma zdravlja u Sopotu.
10.04.2026
16:05
Veliki petak, dan Hristovog stradanja i jedan od najvažnijih dana u hrišćanskom kalendaru, obeležava se s dubokim poštovanjem i strogošću. Uz post i molitvu, mnogi običaji i verovanja čuvaju se vekovima.
10.04.2026
14:00
U susret velikom hrišćanskom prazniku Vaskrsu, širom Srbije danas se boje i šaraju jaja.
10.04.2026
18:15
Pored Moravskog koridora, na deonici Pojate-Kruševac, dogodio se požar.
10.04.2026
18:01
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da bi Ukrajina u zamenu za odustajanje od nuklearnog oružja trebalo da dobije "bezbednosni kišobran", a garancije dobijene u to vreme nazvao je "nefer igrom i velikom greškom".
10.04.2026
18:30
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu objavio je u ponedeljak da je izbacio Španiju iz Civilno-vojnog koordinacionog centra uspostavljenog kao deo primirja u Gazi.
10.04.2026
18:00
Šef španske diplomatije Hoze Manuel Albares izjavio je danas da NATO neće učestvovati u bilo kakvoj operaciji u ratu na Bliskom istoku, dodajući da je situacija u kojoj se nalazi stanovništvo Libana "sramota za savest čovečanstva".
10.04.2026
17:30
Liban se suočava sa ozbiljnom prehrambenom krizom, jer sukobi u regionu remete snabdevanje hranom, saopštio je Svetski program za hranu (WFP).
10.04.2026
17:00
Nakon osam godina mukotrpnog rada i borbe, stravična sudbina Srba na Kosovu i Metohiji konačno je dobila svoju ekranizaciju.
10.04.2026
13:55
Uveliko traje snimanje pete sezone hit serije "Branilac", koja se vraća sa šest novih, potresnih epizoda.
10.04.2026
13:10
Neki od najpoznatijih holivudskih ličnosti slave pravoslavni Vaskrs - bilo zbog porekla, porodice ili ljubavi.
10.04.2026
10:54
Večeras se na Informer TV u 21.30 sati emituje 30. epizoda serije "Katarina Velika".
10.04.2026
10:38
Predrag Gaga Antonijević kaže da su mu zbog filma "Dara iz Jasenovca" pretili i da mu je zbog toga savetovano da ne ide u Hrvatsku.
10.04.2026
10:29
Jedna od najefikasnijih metoda je pravilo tri zone - kofer se deli na jasno definisane celine, a svaka stvar ima svoje mesto i svrhu.
10.04.2026
17:15
Nikol Kidman je još jednom pokazala zašto važi za ikonu stila, zablistavši na njujorškoj premijeri serije "Margo's Got Money Troubles".
10.04.2026
16:30
Vaskršnji praznici donose radost, druženje i bogatu trpezu, ali za kućne ljubimce mogu biti rizični. Često zaboravimo da ono što je nama ukusno i bezopasno, za njih može biti štetno ili čak otrovno.
10.04.2026
15:45
Jednostavan način da napravite jaja u mozaik stilu, i to bez mnogo truda, rezultat je dekoracija koja izgleda kao malo umetničko delo i posebno će se dopasti deci.
10.04.2026
15:00
Sada je pravo vreme za med od maslačka, a evo kako se priprema.
10.04.2026
14:15
Pevač Zdravko Čolić nikada ne nastupa na Veliki petak i tog pravila se pridržava godinama.
10.04.2026
18:26
Bivši rijaliti učesnik Božidar Ristanović, poznatiji kao Boža Džons tvrdi da je Asmin Durdžić ostao dužan 15.000 dinara u jednom hotelu u Rumi.
10.04.2026
17:52
Glumica Mirka Vasiljević pokazala je kako izgleda prava domaćinska atmosfera na Veliki petak u njenom prodičnom domu.
10.04.2026
17:19
Pevačica Mia Borisavljević trening ne propušta ni na Vaskrs, a kako je istakla za Informer večeru gotovo uvek preskače.
10.04.2026
16:48
Pevačica Edita Aradinović otkrila je da je njena kosa posedela kada je imala 20 godina.
10.04.2026
16:17
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar